יום שישי, 20 במאי 2022, י"ט אייר ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים מקצועיים בשוהם

טורים מקצועיים

נלחמים בפשע

מאת: רונן פרידמן

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אבן שוהם

שמי רונן פרידמן, ואני משמש כיו”ר ועדת ביטחון בשוהם מדצמבר 2013. את שנת 2014 סיימנו עם ירידה של 38% בהתפרצות לבתים ואת 2015 סיימנו עם ירידה של 48%. המגמה המרחבית הכוללת גם את שוהם השתנתה השנה לצערי ואנו חווים עלייה משמעותית בהתפרצויות לבתים. אמנם לא הגענו לאותה הכמות שהיתה ב-2014, אבל בכל זאת ישנה עלייה ולכן זה הזמן לעשות שינוי ולהשתפר.
במלחמה בפשע נעשים מאמצים כבירים מצד המשטרה, המתנדבים והמועצה. משטרת שוהם בפיקודו של פקד שלומי הרוש זוכה ללא מעט הצלחות בתפיסה גנבים, הרשעתם ושליחתם לכלא לתקופות ארוכות. יש מקום לפירגון לשלומי הרוש על שנתיים של מלחמה עיקשת, רצינות, דבקות והצלחות ייחודיות.
לפני כארבע שנים הופסקה גביית אגרת השמירה בשוהם. האגרה מימנה שרותי ביטחון יקרים וחדשניים דאז כמו הניידת המשולבת, שמירה בשערים, הקמת שערים חכמים, תגבורים, פריסת מצלמות ברחבי היישוב, קניית אמצעים לחירום ועוד. בזכות חדשנות זאת, אנו זוכים עד היום ביתרון ובתחושת ביטחון ברמה גבוהה עד כדי שאנו רגועים כשילדינו מסתובבים ברחובות בשעות הלילה ללא חשש.
מאז שפסקה ההכנסה מהאגרה, מועצת שוהם משקיעה משאבים רבים כדי להמשיך ולהחזיק את מערך הביטחון ברמה גבוהה ממה שמקובל במועצות ועיריות אחרות. ישנן עיריות שעדיין גובות את אגרת השמירה. תקציב הביטחון בשוהם עולה ומתייעל משנה לשנה.
המצב הביטחוני בשוהם בין הטובים בהשוואה לישובים לאורך כל מחוזות הארץ. נכון שיש עליות וירידות ארציות בפריצות לדירות, אך יחסית אנחנו במקום טוב מאוד. הסיבות העיקריות לכך, הן שמירה על שרות ביטחון לומד גבוה במיוחד, קשוב לצרכים עם יכולת תגובה טובה לאורך שנים, מודעות לביטחון ואכפתיות מראש המועצה דרך המנכ”ל דרך הקב”ט ועד לסיירים, ועדת הביטחון ומשטרה ששמה את שוהם בראש סדר העדיפות. עבודה ממוקדת ומשתנה על פי הערכות מצב יום יומיות, עידכונים ושינויים בהפעלת הכוח והאמצעים האנושיים והטכנולוגיים מגבירים את יכולת השליטה ומניעה באיומים המשתנים. ביקורת עצמית וחתירה להישגיות גבוהה מביאים לתוצאות אלה. הגנבים הפועלים בשוהם, סופם להתפס.
כדי לספק רמת ביטחון מתאימה ונכונה לישוב הגדל והמתפתח, בחנו, למדנו, התייעצנו, איך עלינו לעדכן ולשפר את תפיסת הביטחון והתאמתו לצרכיי היישוב, היום ולשנים הבאות. לפני כל המלצה נבדקו ישובים בהם הוכנסו השינויים. למדנו מניסיון מפעילי הרעיונות שהמליצו לנו בביטחון לרב, לבצע שינוי וליצור ביטחון טוב יותר. לא רק העיריות, גם המשטרה בישובים בהם הוכנסו השינויים, שבעת רצון מהתוצאות.
מיותר לציין שמטרת וועדת הביטחון להוסיף תקציב לתקציב הביטחון ולא לגרוע ממנו וכך נעשה. אין לנו כל מטרה לחסוך אלא לייעל, לקבל מקסימום ביטחון מהשאבים ששוהם משקיעה ואף להגדילם.

תפיסת הביטחון המעודכנת בשוהם היא:
•    הגברת שימוש באמצעים טכנולוגיים, שיפור ותחזוקת האמצעים הקיימים. על פי חוזר מנכ”ל משרד החינוך, במתחמי גנים של פחות מ-100 ילדים, אין חיוב בשומר כלל. למרות זאת, בגני הילדים יותקנו לחצן מצוקה, מערכת צפייה בשערים, שער חשמלי עם שליטה מבפנים, איטרקום לדיבור דו צדדי, מחזיר שער קפיצי ועוד. תוכניות אבטחה דומות פועלות בהצלחה רבה במקומות רבים בניהם מודיעין, כפר סבא ועוד.
•    הקמת מערך ניהול שליטה ובקרה: יוקם מוקד צופה 24/7 ביטחוני מוניציפלי. המוקד ידע לקשר ולצפות בכל הכוחות הפועלים וישלוט בכל האמצעים הטכנולוגיים כמו מצלמות, קשר, לחצני מצוקה ועוד, בשגרה ובחירום.
•    שינוי בתפיסת האבטחה הנייחת לניידת בשערי הישוב: סיור אחד ימשיך ויפעל מ-16:00 ועד 7:00 ויתן מענה לאירועי המוקד, ושליטה מוחלטת בשערים.
•    הקמת יחידת סיור לאבטחת גני הילדים ומעונות היום שתחליף את האבטחה הנייחת. יחידת הסיור תכלול 3 רכבים מסומנים עם סיירים מקצועיים, מאומנים ומקושרים. כל אחד עם אשכול הגנים עליו הוא אחראי. בין השעות 7:00 ועד 16:00 בכל יום לימודים תסיירנה הנידות כדי לבצע פעולות מנע והרתעה, במטרה לתפוס כל חשוד עוד לפני שהתקרב לגן. בנוסף הסיור מקושר עם לחצן מצוקה בקו ישיר עם כל גננת וגן מהגנים שהוא אחראי. הסיור יכסה גם את הצהרונים שאינם זוכים לשמירה.
•    הפעלת מוקד ביטחוני מוניציפלי אחד 24 שעות ביממה אשר יתכלל את כל מרכיבי הביטחון.
•    תגבור האבטחה בהתאם למצב הביטחוני למודיעין ולהנחיות המשטרה.
•    עידכון והתאמה של מערך הביטחון בהתאם להתפתחות הישוב.
•    הכנסת השינוים לפעולה, צריכה להיות מהירה ולתת מענה התלוי אחד במשנהו.
על פי הערכת המצב, הסכינאות דעכה, גני הילדים לא היו מעולם יעד. גם בבנק כבר לא עומד שומר אלא מתבצעים סיורים אפקטיביים יותר. השמירה בשערי הישוב שזכתה במשך שנים רבות לביקורת צודקת של חוסר אפקטיביות תוחלף בסיור מאומן וזריז. המלצותנו זכו לתמיכה ועידוד של כל גורמי הביטחון. מוטל על כולנו לבצע את השינויים במהירות ובהצלחה.
בתקווה שהמאמץ העצום בביטחון בתמיכת התושבים, ישמרו את שוהם כמקום בטוח שכיף לכולנו לחיות בו ולגדל את ילדינו בביטחה.
המלצה – רוב הפריצות לדירה מתרחשות כיוון שקל לגנב להכנס לביתנו ללא הפרעה ולקחת כמה מטלטלין שמוצא בדרכו, ביניהם מפתח הרכב. אני ממליץ לנעול את הבתים ולהפעיל הזעקה ביום ובלילה ולא להשאיר את מפתח רכב במקום גלוי
שנה טובה ובטוחה

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: