יום שישי, 20 במאי 2022, י"ט אייר ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים מקצועיים בשוהם

טורים מקצועיים

סטודנט – הקיץ הוא ההזדמנות שלך לצבור יתרון מקצועי!

צאלה לינצקי: בשוק תחרותי, שבו תואר אקדמי לבדו אינו ערובה למציאת עבודה אטרקטיבית, חשוב למצוא עבודה שתקדם אתכם מקצועית ותיתן לכם יתרון בקריירה. חופשת הסמסטר היא הזדמנות מצויינת לקבל החלטות מקצועיות.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צאלה לינצקי

יש סטודנטים שעובדים במהלך לימודיהם ב”עבודות סטודנטיאליות” כמו מוקדי שירות, אבטחה או מלצרות. היתרונות בעבודות אלו, הם במיידיות שבה ניתן להשיגן, הגמישות והנוחות בשילובן תוך כדי לימודים. יש מעסיקים הסבורים שעצם זה שסטודנט עבד במהלך לימודי התואר לכשעצמו זה חיובי – למשל, עבודת מלצרות במשך שנתיים יכולה להעיד על תודעת שירות גבוהה ומחויבות ויכולת התמדה. עם זאת, יש לזכור שעבודות אלו אינן מבטיחות אופק קידומי ולא פותחות דלתות להמשך הקריירה המקצועית.
עד כמה חשוב לעבוד במהלך התואר במשרה מקדמת מקצועית, על פני עבודה סטודנטיאלית נוחה וגמישה?
ישנם לא מעט מעסיקים שיעדיפו פחות להשקיע בעובד חדש וחסר ניסיון. מבחינתם, בוגר תואר חסר ניסיון מקצועי, ללא קשר לרמת הציונים שלו, הוא עובד בתיאוריה - הערכת הצלחתו בעבודה מבוססת על פוטנציאל הכישורים והיכולות שלו ולא על הניסיון שלו בפועל. המעסיק לא יכול לצפות בצורה מדויקת כמה זמן ייקח לו להתאקלם בסביבת עבודה חדשה, להתמודד עם קשיים ואתגרים מקצועיים ובינאישיים ומהי רמת המוטיבציה שלו לבצע את התפקיד בצורה מיטיבית ולכן לא פעם יעדיף על פניו עובד מנוסה.
יתרונות הקבלה למשרת סטודנט
ככלל ובאופן טבעי, המעסיק בררן יותר בקבלה של מועמדים למשרה מלאה על פני קבלת מועמדים לאיוש משרה חלקית או משרת סטודנט. כדי להגדיל את הסיכויים להיכנס לארגון מבוקש, מומלץ להתחיל לעבוד שם כבר במהלך תקופת הלימודים. נוסף על יתרון ההיכרות עם תחום העיסוק העתידי, למי שמוכיח את עצמו, עשויה להינתן גם הזדמנות למשרה מלאה בסיום הלימודים.
יתר על כן, הקשרים המקצועיים, הידע והניסיון הנצבר בתקופת העבודה, יעמדו לכם לעזר בקבלת החלטות עתידיות בקריירה ויקדמו אתכם מקצועית. חשוב לזכור כי לא תמיד קל למצוא משרה סטודנטיאלית שקשורה בתחום העיסוק המבוקש ובארגון שיסכים להתחשב בתקופות המבחנים וברצון לעבוד שעות נוספות בקיץ או בתקופות שבין הסמסטרים. זאת ועוד, בחלק מהמשרות יש להתחיל לחפש עבודה כבר בשנה ב’ מפני שהמעסיק מעוניין בסטודנטים בעלי יתרת לימודים של לפחות שנה.
דעו לכם שכל עבודה בשוק שלכם עשויה לתת לכם יתרון בקבלה לעבודה אחרי הלימודים, גם אם בפועל התחלתם במשרת בק-אופיס או במשרה שיש בה גם תחומי אחריות אדמיניסטרטיביים בנוסף לתחומים המקצועיים.  
השתלבות במשרת אינטרשיפ - התנסות מעשית עוד במהלך הלימודים בחברות מובילות במשק
אפשרות נוספת לצבירת ניסיון מעשי עוד במהלך הלימודים היא אינטרשיפ, או התמחות. זוהי התנסות מעשית בתחום המקצועי הנלמד בחברות מובילות במשק במשך כשלושה חודשים. התנסות זו אינה כרוכה בשכר בדרך כלל, אלא מהווה הזדמנות לדריסת רגל ראשונה בתחום המבוקש. נוסף על כך היא מהווה יתרון בשוק העבודה, תורמת לבניית קשרים חשובים לעתיד המקצועי ולעיתים אף מזמנת אפשרות לעבודה קבועה בארגון.
משרות התמחות מוצעות בדרך כלל דרך מוסדות אקדמיים ורלוונטיות עבור סטודנטים החל מהשנה השנייה ללימודיהם לאחר שעברו תהליך מיון וסינון מקדימים.
אם לא הצלחתם להשתלב בהתמחות, תוכלו להציע את עצמכם ולהתנדב. תדרשו לפנות באופן יזום לעמותות או ארגונים ולהציע את עצמכם. חשוב ליזום אפשרות שתקדם אתכם מקצועית. למשל, סטודנט לחשבונאות יכול להציע לעמותה עזרה בתחום הכספים וסטודנט לתקשורת יכול להציע לעמותה להיות הדובר שלה, ללא שכר.
לסיכום
כשאתם שוקלים לקחת משרה מסוימת, חישבו עד כמה היא תועיל לכם בהמשך. האם תוכל משרה זו לתת לכם יתרון מקצועי לתפקיד הבא, בעולם האמיתי? האם תזכה אתכם בנקודות זכות אצל המעסיק העתידי שמעניין אתכם? והאם תוכל משרה זו לקחת אתכם לאפיקי קריירה שאתם שוקלים להתפתח בהם בעתיד? ככל שהתשובות לשאלות אלו תהיינה, ‘כן’, כך כדאי ונכון לעשות את המאמץ ולהשיג את העבודה. בהצלחה!

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: