יום שישי, 20 במאי 2022, י"ט אייר ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים מקצועיים בשוהם

טורים מקצועיים

איך לשמור על רלוונטיות בעולם העבודה?

מאת: צאלה לינצקי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

צאלה לינצקי

איך לשמור על רלוונטיות בעולם העבודה?
לפני 30-40 שנה לחלק מהחברות הגדולות היה חוזה עם העובדים שלהן אשר הבטיח להם “עבודה לכל החיים”. בתקופה זו קריירה נתפסה כפרנסה טובה או מקום טוב להשאר בו עד הפנסיה.
בתחילת שנות ה-2000 היתה דרישת שיא לאנשי טכנולוגיה ואנשים רבים, ללא ניסיון משמעותי, קיבלו הזדמנויות תעסוקה אטרקטיביות הן מבחינת תנאי עבודה והן מבחינת השכר. עובדות אלו גרמו לאנשים להתנהל בשוק התעסוקה “על טייס אוטומטי” ולא תמיד להיות רלוונטים בידע ובמיומנויות שלהם. מה קורה כשחוקי המשחק משתנים? חוקי המשחק אלו הפרמטרים המאפיינים את שוק העבודה הנוכחי - שוק עבודה דינמי וגלובלי. פעם ידע וטכנולוגיה נלמדו במשך עשרות שנים, ואילו כיום השוק מתנהל בקצב מהיר יותר ובשינויים תכופים הן בטכנולוגיות והן בצורך לעובדים בעלי מיומנויות אישיות כגון: יכולת עבודה בצוות, גמישות מחשבתית וכושר אלתור, ויכולת חיפוש וניהול מסדי נתונים. כמו כן, בכפר הגלובלי של היום, הבדלי הזמן, המנטליות והשפה בין צוותי עבודה מבוזרים ברחבי העולם ו/או כפיפות ניהולית או מקצועית למנהל “מרוחק” גאוגרפית או תרבותית, הביאו עימם צורך להתמודד עם אתגרים חדשים.
כדי להתמודד עם חוקי המשחק המשתנים ולא להרגיש צורך ב-”Wake up call”, נעשה שימוש במודל יישומי, מודל SWOT לפיתוח מיומנויות אישיות. המודל מציין חוזקות, חולשות, הזדמנויות ואיומים, ובפרשנות שלהן לעולם העבודה: חוזקות- יכולות, מיומנויות וידע, חולשות - חוסרים ביכולות ובידע, הזדמנויות בשוק התעסוקה ובחברות המעסיקות, והאיומים שמפריעים לי לבטא את היכולות שלי במקסימום ולנצל את ההזדמנויות.
השימוש הפרקטי במודל, נותן נקודת מבט פנימית ואישית על אילו נושאים עלינו להשתמש בהם כיתרון, אילו אזורים/ תחומים עלינו להשתפר ואילו איומים מפריעים לנו לנצל את ההזדמנויות שנקרות בדרכינו.
איך נבצע יישום של מודל ה-SWOT?
בכתיבת המודל נרצה לזהות ולהפוך את החולשות לחוזקות ואת האיומים להזדמנויות. חלקו  דף נייר ל-4 רבעים. ברביעים העליונים של הדף, מימין לשמאל, ציינו חולשות וחוזקות ואילו ברביעים התחתונים של הדף, ציינו איומים והזדמנויות. רשמו וזהו בכל אחד ממרכיבי המודל, היכן אתם נמצאים היום מבחינה תעסוקתית.
בקשו מאדם חיצוני, מישהו שאתם מעריכים את דעתו המקצועית עליכם, שיזהה אצלכם את הנושאים המופיעים במודל. השוו את ההערכה שלכם מול ההערכה שלו וקבלו נקודת מבט אחרת לצורכי ניתוח הפערים.
לשם ביצוע מיטבי ובניית תוכנית פעולה לשיפור היו ראליים ואמיתיים לגבי החוזקות והחולשות שלכם, בצעו ניתוח SWOT ספציפי והימנעו מהגדרות מעורפלות כגון: “חיית רשת” או “אלוף במכירות” שיקשו אח”כ על בניית תוכנית פעולה אופרטיבית.
מה עושים הלאה?
לאחר ניתוח ה-SWOT, בנו תוכנית פעולה עלפי סדר עדיפות: פעלו לצמצום חולשות, לניצול ההזדמנויות, עקפו או טפלו באיומים ביעילות וחזקו את החוזקות שלכם – זו התחמושת שלכם להמשך הדרך!
בנושא צמצום החולשות, ישנן אפשרויות רבות כמו: חזרה ללימודים, רישום לקורס עיסקי או להכשרה מקצועית בתחום העיסוק שלכם, קריאת ספרים עדכניים ואיסוף מידע ממקורות מקוונים, ואם ניתן – מציאת מנטור שיעזור לכם בדרך.
בנושא ניצול הזדמנויות, גם כאן ישנם דרכים רבות: שימוש בפתרונות יצירתיים, כתיבת פוסטים מעניינים בתחומכם ברשתות החברתיות ובפורומים מקצועיים, ביצוע מחקר בתחום מקביל, מרחיב, מעשיר, עתידי ושיפור קשרים אישיים עם קולגות ואנשים במרחב הוירטואלי.
מעקף וטיפול באיומים ביעילות יכול להתבצע עלידי ניהול זמן יעיל, תכנון (לפני ביצוע אימפולסיבי), מחקר נושאים מקצועיים, שיווק עצמי וחיזוק קשרים בארגון או בתחום.
חיזוק החוזקות ניתן להשיג באמצעות חיזוק החוזקה החזקה ביותר, שימוש בחוזקות להכשרה או הדרכת אחרים, שיתוף מידע או מיומנויות וכתיבת מאמרים, מצגות או פוסטים. כמו כן ניתן למצוא מישהו ולהיות המנטור שלו/שלה ולחזק את הקשרים עם אנשים מעניינים ומובילים בתחום עיסוקכם.

לסיכום
שימוש במודל ניתוח SWOT, מאפשר זיהוי וצמצום פערים אישיים ובניית תוכנית פעולה אקטיבית לשיפור. כך תוכלו להמשיך להיות רלונטיים בשוק העבודה – בין אם אתם עובדים או מחפשים עבודה, ובין אם ברצונכם להישאר רלוונטיים במקום העבודה הנוכחי.
בהצלחה.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
Control Your Sleep Apnea With These Tips
Matthewkeync | 12:19   25.04.17