יום שישי, 19 באוגוסט 2022, כ"ב אב ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות על דמויות ותושבים בשוהם וחבל מודיען

"עין 1, עבור"

"שוטר מס' 1" של שוהם, סנ"צ אבי אלקסלסי, המפקד החדש של תחנת המשטרה בראש העין, מדבר לראשונה על חשיבות הקשר עם הקהילה ועושה לנו סדר בהיררכיה המשטרתית בשוהם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

בשלהי חודש אוגוסט התקיים בתחנת משטרת ראש העין טקס החלפת מפקדים, בו העביר מפקד התחנה היוצא, סנ"צ אופיר בינדר,את פיקוד התחנה לסנ"צ אבי אלקסלסי.

הטקס התקיים בנוכחות מפקד מחוז מרכז ניצב עמיחי אשד, הסגל הפיקודי וראשי רשויות ביניהם, ראש מועצת שוהם, איתן פטיגרו.  

בטקס החגיגי שיתף אלקסלסי את הנוכחים במוטו שלו: "עלינו להיות מחויבים לאזרח והאחד לשני. הרעות והאחדות צריכים להיות נר לרגלינו. השכל נמצא אצל כולנו ולכן עלינו להקשיב, להחכים ולהשתפר כל העת. המיקוד, שיקול הדעת וקבלת ההחלטות הם שגרת יומו של השוטר".

אלקסלסי, בן 49, נשוי ואב לשלושה ילדים, תושב גדרה, משרת כבר 26 שנה במשטרה בהן ביצע שורה ארוכה של תפקידים, האחרון שבהם – ראש ענף מודיעין במחוז צפון. מלבד ראש העין, בגבולות הטריטוריה של התחנה נכללים היישובים הבאים: שוהם, ראש העין, אלעד, מועצה אזורית דרום השרון ומועצה אזורית חבל מודיעין. כ- 160 אלף תושבים שעל ביטחונם האישי והחברתי, הוא מופקד, ביחד עם 120 שוטרי התחנה.

את הראיון, יש להודות, יזם אלקסלסי (המכונה במכשיר הקשר "עין 1") שנכנס אמנם לתפקידו בעיצומו של סגר, אבל מבין את החשיבות הרבה שיש ב"היכרות אינטימית"עם הציבור, במיוחד לאור הסקרים האחרונים החושפים ירידה חדה באמון שרוכש הציבור לשוטרים.

 מה שלומך בימים אלו של צניחת התמיכה הציבורית במשטרה, כשחדשות לבקרים נמתחת ביקורת חריפה על תפקודה ועל אופן הפעלת שיקול דעת השוטרים באכיפת התקנות? נדמה כי המשטרה הפכה לשק החבטות של החברה הישראלית.  

"המשטרה מתמודדת עם אתגרים לא פשוטים בתקופה זו, גם כארגון וגם כשומרי הסף של החוק. אם בודקים, מגלים שהשוטרים שנמצאים בקצה, עושים עבודה מצוינת. עבודה לא פשוטה, שלא תמיד מתבצעת מול קהל. בסופו של יום, צריך לשמר כל הזמן את מארג האיזונים של חופש הביטוי, החופש להפגין וחוקי היסוד של המדינה, אל מול הצורך בשמירת החוק. אנחנו כאן כדי לשרת ולהגן. המשטרה היא שומרת הדמוקרטיה. בשביל דמוקרטיה חזקה צריך משטרה חזקה".

המציאות שבה המשטרה פועלת בימי הקורונה קשה לאזרחים, אבל גם לשוטרים. הם מקבלים תמיכה בתוך המנגנון?

"כחלק מההתמודדות עם המגיפה וכחלק מההתמודדות עם גל המחאות, אנחנו עושים הכנה מנטאלית לשוטרים שלנו. אנחנו נותנים הנחיות ברורות ככל שניתן, ומאפשרים להם הרבה מקום לשיקול דעת. אנחנו מסבירים להם שאנחנו לא רוצים להגיע לעימותים, אבל גם צריכים לבצע אכיפה ראויה. סדר העבודה של הארגון הוא הסברה, מניעה ורק בסוף אכיפה, אם יש צורך בה. כשהיא מתבצעת עליהם לעשות זאת בצורה מכובדת. אנחנו קשובים ומתמודדים עם צרכי השוטרים שנאלצים להיכנס לבידודים, עם נפילות של מערכים, מגבים אחד את השני וכל יום עושים הערכות מצב. כולנו מתמודדים עם אויב בלתי נראה. כולנו שם ביחד בעניין הזה".  

 בחזרה לשוהם, תוכל לשתף אותנו מה סיפר לך סנ"צ בינדר בזמן החפיפה, על היישוב?

 "הוא נתן לי סקירה על היישוב. אמר ששוהם היא יישוב מצוין, איכותי ועם אנשים טובים".

כלומר, אין למשטרה עבודה רבה בשוהם?

"לכל ישוב יש את האתגרים שלו במתן שירותי משטרה. למשל, התמודדות עם עבירות רכוש, בגלל ששוהם נחשבת ליישוב המדורג גבוה במדד הסוציו אקונומי, היא מושכת אליה גנבים מבחוץ".

בוא תעשה לנו סדר בכל הנוגע לגופים המשטרתיים העומדים לרשות תושבי שוהם: תחנת המשטרה בראש העין, נקודת המשטרה בשוהם, שיטור קהילתי, שיטור משולב.  מבנה היררכי, בבקשה.

"תחנת המשטרה בראש העין אחראית על ראש העין, אלעד, שוהם, דרום השרון וחבל מודיעין. מתחתיה, באחת מהזרועות שלה, בכפוף למפקד התחנה, ישנו מפקד נקודת שוהם. קצין בדרגת פקד, בשם סילבן עייש, קצין מוכשר מאוד ונמרץ. הוא יושב בנקודה בשוהם עם השוטרים שלו, שבעה במספר, העובדים במשמרות, 24 שעות ביממה. חלקם הם שוטרי סיור, "כחולי המדים" מה שנקרא. לעיתים מצטרף אליהם לניידת מתנדב ולעיתים פקח עירוני. הגוף שפועל כרגע בשוהם נקרא "שיטור משולב", זוהי הוורסיה הקודמת של שיטור קהילתי הקיים בערים הגדולות. כרגע אנחנו נמצאים בתהליך, זה ייקח קצת זמן ויום אחד גם בשוהם יהיה שיטור קהילתי".

מה ההבדל בין שיטור משולב לשיטור קהילתי?  

"שיטור קהילתי ימנה שבעה שוטרים ושבעה פקחים, אלה יעבדו בניידת אחת – פקח ושוטר, ויתנו מענה לכל הדרישות, כולל עבירות איכות הציבור השייכות לרשות המקומית כגון: זריקת פסולת שלא כדין, הפרות רעש וכו'. נכון להיום, זה מתבצע ע"י ניידת בה נמצא פקח עם שוטר.  יש לנו כרגע מספר מועט של פקחים, לכן כשאין פקח מצטרף לשוטר מתנדב".

אז לרשות שוהם עומדת ניידת אחת?

" לפעמים אחת, לפעמים שתיים, תלוי בצורך. ניידות אלו עושות את כל העבודה: אכיפת חוק קורונה, אירועי שגרה וכל דבר שנדרש".

כמה פקחים של הרשות העירונית מצוותים אליכם?

"אנו עובדים בימים אלו על הגדלת מספר הפקחים. מדובר בתהליך שנדרש לו אישור. כיום מדובר בשלושה פקחים, אני מקווה שבשלב ראשון ובקרוב נעמוד על חמישה פקחים. כדי שזה יקרה נדרש שינוי יעוד וצריכים להינקט עוד מספר מהלכים, ראש המועצה מטפל בזה, וזה יתבצע. בנוסף קיים גם מש"ק קהילתי, רב סמל בכיר אנטוני טואטי, שעובד תחת סילבן. הוא מנהל הקהילה האחראי על הרצאות בבתי ספר, ימי הדרכה ועוד, אבל בהגדרתו הוא שוטר לכל דבר שעוסק בכל".

הניידת המשולבת נשארת רק בשוהם?

" נכון. אם שוטר ופקח עובדים ביחד בניידת משולבת,הם לא יוצאים משטח המועצה המקומית. אם אין פקח ויש רק שוטר ומתנדב או שני שוטרים, הם יכולים לצאת משוהם. אבל אני מעדיף שזה יהיה לטובת גיחה קצרה באזור, מרכז הכובד של הניידת הוא בשוהם. שוהם היא איזור סיור בתחנת ראש העין. באזור הסיור פועלים חמישה שוטרי קבע ושני שוטרי חובה, סך הכל שבעה שוטרים, בינהם סילבן ואנטוני. בשורה התחתונה שוהם מקבלת ניידת סיור בכל זמן נתון. לעיתים זו ניידת משולבת ולעיתים זו ניידת כחולה.אני רוצה להרגיע: תושבי שוהם לא לבד. אם קורה משהו מיוחד, יגיעו ניידות כנדרש".

לטובת המבולבלים, במקרה של סכסוך שכנים בו נדרשת התערבות משטרתית, למי מתקשר האזרח?

" בכל פנייה למשטרה,התושב צריך להתקשר למוקד 100 והנושא יועבר לטיפול הנקודה או לכל מי שנחליט באותו הרגע. נקודת המשטרה בשוהם היא בסיס הפעלה של השוטרים ולא תחנת משטרה לכן לא תמיד יימצאו בה שוטרים. כשמתקשרים למוקד 100, תמיד יתקבל מענה. אם יש תושבים שבוחרים להתקשר ישירות לאנטוני או לסילבן, הרי זה מצוין, זה מעיד על הקשר הטוב עם התושבים, אבל מי שנותן מענה מיידי 24 שעות ביממה במשטרת ישראל זה מוקד 100".

אבל דווקא בגלל הקשר האישי עם השוטרים, יש אירועים שאינם מגיעים לידיעת התחנה וכשאלו אינם מטופלים לשביעות רצונם, במשטרה טוענים מנגד שלא התקשרו אליהם בדרך המקובלת. יש כאן בלבול.

"אני שמח על כל קשר אישי של כל שוטר עם תושב, זה מראה שאנטוני וסילבן מוטמעים חזק בקהילה. אין לי שום בעיה עם זה. ברגע שמשהו לא מסתדר, צריך לחייג לתחנת המשטרה. עם כל הכבוד, אנטוני לא עובד 24 שעות ביממה. תפקידו של השוטר הקהילתי לקשר בין הקהילה למשטרה. הוא עוסק לפעמים בתיווך ובגישור, אבל העבודה שלו מתבצעת תמיד באופן רשמי, והוא ממלא דו"חות על פעילותו גם כאשר הוא מצליח לפתור בעיות מבלי לערב גורמי משטרה נוספים.  אני חייב לציין שהאינטראקציה עם הציבור בשוהם היא מצוינת והיא באה לידי ביטוי בהפגנות האחרונות. אני מבקש להדגיש: אנחנו נותני שירות, אנחנו לא משרתים".

 ומה לגבי תלונות על מפירי בידוד ואכיפת הגבלות הקורונה?

"אנחנו מבצעים מערך אכיפה נרחב. המערך כולל שיחות טלפון למבודדים, הגעה פיזית למאומתים על מנת לוודא שהם נמצאים בבתים ולא מפירים בידוד. לצד עבודת השוטרים יש גם מתנדבים, כמו חברי יחידת הג'יפים של שוהם שמסייעים לנו רבות. גם הגשת תלונה על הפרת בידוד היא דרך המוקד המשטרתי".

נשמעות טענות מצד התושבים שאין מספיק אכיפה, שלא רואים שוטרים ברחובות.

" אנו כל הזמן מבצעים פעולות אכיפה רבות, אבל בסופו של דבר לכל אחד מאיתנו צריכה להיות גם אחריות אישית. אני מזמין כל תושב ביישוב לדווח על מי שלא פועל לפי ההנחיות, להתקשר ואפילו לצלם ולשלוח תמונה במידת הצורך ואנחנו נטפל בזה. בסך הכל העובדות מדברות בעד עצמן: יש אכיפה והעקומה ירדה בצורה משמעותית. אני לא חושב שצריך להיות שוטר על כל תושב, בוודאי לא בשוהם".

 בשבועות האחרונים מתקיימות בשוהם, בצאת השבת, הפגנות ענק של התושבים, כחלק מהמחאה הציבורית בכל הארץ. אלקסלסי מלא בשבחים על התנהגות התושבים:"אנשים בשוהם מאוד ממושמעים, מאוד קואופרטיביים, המפגינים של שוהם מתנהגים למופת, כך גם שוטרי היישוב".

מה מצב הפשיעה בשוהם, במיוחד בתקופת הקורונה?

"אנחנו מבצעים פעילות ענפה למיגור הפשיעה, גם הודות לסיוע של מתנדבים מן היישוב. אני יודע להצביע על כך שיש ירידה משמעותית בחודשים האחרונים ולאורך השנה, בכל הקשור להתפרצות לבתים, גניבות רכבים וכו'. בכניסות לשוהם מותקנות מצלמות מיוחדות המצלמות את לוחית הרישוי והן מעניקות לנו אפשרות להתחקות אחר המכוניות הגנובות ולעיתים אף לתפוס את הגנב. יש לנו יכולת גם לנתח את הנתונים בדיעבד ולפעמים גם בזמן אמת. פעמים רבות, בעלי הרכב עדיין לא מודעים לעובדה שנגנב להם הרכב ואנו אלו שמיידעים אותם".

 מה בנוגע למקרי אלימות בתוך המשפחה בתקופה זו?

"אין נתונים חריגים בשוהם. העלייה באחוזים היא מינורית, פחותה בהשוואה ליישובים אחרים".

איך אתה מדרג את האתגרים של העבודה המשטרתית בשוהם?

" סדר העדיפויות שלי מתחיל קודם כל בדאגה לביטחון האישי של כל תושב, ביטחון שוטף, מניעת אירועי פח"ע ולאחר מכן מניעת פשיעה, בעיקר עבירות רכוש, ומתן שירותי משטרה לציבור, עפ"י דרישה".

 האם יש חוקרים בשוהם?

" בעבר היה חוקר שמגיע לנקודה מידי פעם. כיום אין בכך צורך, מי שבכל זאת זקוק לחוקר משטרה מסיבה כלשהיא, מוזמן להגיע לתחנת ראש העין ובמקרים מסוימים, אנו גם נגיע אליו. אני רוצה להזכיר לציבור שניתן בימים אלה להגיש תלונות באופן מקוון דרך האתר של משטרת ישראל. כל תלונה מטופלת".

מה אתה יכול לספר על מערכת היחסים של המשטרה עם הרשות המקומית?

"קיים שיתוף פעולה מלא, במיוחד בתקופה הזו. אנחנו מדברים הרבה. פקד סילבן נמצא בקשר הדוק עם מנכ"ל המועצה והקב"ט, אנחנו מבצעים חשיבה משותפת כיצד להתמודד עם השלכות הקורונה, לצד עבירות רכוש, אבטחת הגדר מפני אירועי פח"ע ועוד. יש כאן ראש מועצה אכפתי שנותן כתף תומכת וחזקה. אני מקווה שנמשיך להצעיד את שוהם קדימה, גם לאחר הקורונה".

בתום שעה קלה של ראיון, סנ"צ אלקסלסי מסתמן כטיפוס חביב למרות המראה המאיים משהו. שוהם קיבלה קצין עתיר ניסיון וחדור מוטיבציה לשמור ולהגן. עכשיו כל מה שנותר לעשות הוא לחכות שהקורונה תעבור מן העולם וששוטרי שוהם יחזרו לשגרה המנומנמת.  

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
עבודה מהבית
דני | 12:20   27.07.22