יום שישי, 19 באוגוסט 2022, כ"ב אב ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

צרכנות בשוהם

צרכנות בשוהם וחבל מודיעין

האם אפשר לטפל בדמנציה בבית?

עם השנים וככל שמתבגרים ומזדקנים, עשויה לחול ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי כמו במיקוד, בזיכרון ובכישורי החשיבה וקבלת ההחלטות. למעשה, דמנציה היא תופעה רווחת בגיל מתקדם והמאובחנים בדמנציה זקוקים לכל התמיכה שהם יוכלו לקבל מהסביבה הקרובה אליהם ומאנשי מקצוע, זאת על מנת לשמור על תפקוד ואיכות החיים.

פורסם בתאריך:


 תוכן ממומן 

עם השנים וככל שמתבגרים ומזדקנים, עשויה לחול ירידה משמעותית בתפקוד הקוגניטיבי כמו במיקוד, בזיכרון ובכישורי החשיבה וקבלת ההחלטות.

למעשה, דמנציה היא תופעה רווחת בגיל מתקדם והמאובחנים בדמנציה זקוקים לכל התמיכה שהם יוכלו לקבל מהסביבה הקרובה אליהם ומאנשי מקצוע, זאת על מנת לשמור על תפקוד ואיכות החיים.

 

מה חשוב לדעת על דמנציה

הסימנים לדמנציה משתנים מאדם לאדם ולרוב באים לידי ביטוי בתופעות של אובדן זיכרון, בעיות התמקדות, ליקויים בשיפוט, קשיים בתקשורת – שליפת מילים, ביטוי וסידור תקין של המשפט. הגורמים לדמנציה הם פגיעה בתאי העצב וקיימים סוגים שונים של דמנציה המאובחנים על פי סוג ודרגת הליקוי. גורמי הסיכון להופעת שיטיון יכולים להיות גנטיקה, היסטוריה משפחתית, מחלות רקע מסוימות כמו סוכרת, כולסטרול גבוה, לחץ גם גבוה, התקשות עורקי ואפילו הרגלי חיים מסוימים כגון צריכה גבוהה של אלכוהול ועישון.

כיצד נהוג לטפל בדמנציה?

אומנם אין דרך לרפא דמנציה, אבל אפשר לנסות לעכב את ההתקדמות שלה או לסייע למטופל לשמור על תפקוד גבוה ככל שניתן ולהקיף אותו לאורך זמן במעגל תמיכה.

הטיפול בדמנציה הוא מגוון ויכול לכלול על פי ייעוץ רפואי תרופות שיכולות לסייע בהתמודדות עם תסמינים שונים, כמו נדודי שינה ועצבנות, האטת פירוקו של כימיקל במוח המעורב בתהליכי הזיכרון וביכולת השיפוט, העלאת מצב הרוח והקלה במצבים של חרדה, תסיסה ותוקפנות.

לרוב ההמלצה לחיים עם שיטיון תכלול גם שמירה על פעילות גופנית ותזונה מאוזנת כמו כזו המבוססת על הדיאטה הים תיכונית (אגוזים, פירות יער, דגנים מלאים) וקידום שנת לילה טובה שיכולה לסייע בשמירה על מערכת החיסון ועל התפקוד. טיפולים שונים כמו ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, פיזיותרפיה יכולים לסייע במישור הפיזי הטכני ובמישור הקוגניטיבי לשמירה על התפקוד לאורך זמן.

 

מהם האתגרים בהתמודדות עם חולי דמנציה?

חולי דמנציה עשויים להיות בלתי צפויים כולל שינויים חדים במצב הרוח וההתנהגות משלווה מוחלטת לתסיסה מלחיצה. כמו כן קשה לסמוך שיתפקדו ויפעילו שיקול דעת הגיוני. למשל, בבישול בבית או ביציאה לרחוב. יתכן שלא ידעו לחזור הביתה וילכו לאיבוד או יתקשו לדאוג לעצמם ואפילו ישאירו אש דולקת ויסכנו את חייהם ואת חיי הסובבים.

מצד שני, טיפולים בחוץ עשויים להציב קשיים אחרים של זמן, היערכות וגישה. נסיעות ארוכות, עמידה בתורים, התנגדות של החולים לקבל סיוע במקום שלא מוכר להם ומאנשים לא מוכרים.

אלטרנטיבה שכדאי לשקול היא טיפול ביתי בדמנציה שיכול להועיל לחולים ולבני משפחותיהם.

יש לסביבת טיפול זו יתרונות רבים: ראשית, שמירת המטופל באזור הנוחות ובסביבה הבטוחה והמוכרת לו תוך שמירה על שגרת חייהם של בני המשפחה. זאת ללא נסיעות מיותרות או המתנה בתורים כולל צמצום אפשרויות לזיהומים. שנית, מדובר בצוות רפואי שמגיע ישירות לבית, כולל יישום טיפולים במקום המגורים שיכולים לסייע לחולי דמנציה כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת, אחיות ובמידת הצורך – רופאים.

מערך תומך שיכול לסייע מאוד למטופל ולבני משפחתו לחיות בצל הדמנציה. בניית תמהיל שעובד נכון לכולם, כולל מעקב צמוד וזמינות גבוהה טלפונית וביקורים.

בדרך זו, אינכם לבד בטיפול ותוכלו לחסוך זמן ואנרגיות בהסעות הלוך ושוב ולקבל מענה מצוות שזמין עבורכם וכבר מכיר את החולה ואת צרכיו. בתקופת הקורונה טיפול ביתי לחולי דמנציה קיבל משמעות חדשה נוכח הסיכונים שיש במפגש עם צוות מתחלף ושהייה מחוץ לבית בצל המגיפה ויותר משפחות בחרו בטיפול בסביבת המגורים בחולי דמנציה.

חשוב לפנות לחברה המציעה שירות זה גם לחולי דמנציה ואלצהיימר, חברה עם המלצות וקבלות בשטח הבקיאה גם בשיקום קוגניטיבי על מנת ליהנות מהטיפול הטוב ביותר שאפשר לקבל. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: