יום שבת, 24 באוקטובר 2020, ו' חשון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

בריאות וספורט בשוהם

מאמן מעבר לכתף

מאמן הריצה, מני שחק, כותב על האפליקציה הישראלית המאפשרת לו לנטר את אימוני הריצה של המתאמנים שלו, לנתח את הנתונים שלהם וללוות אותם בצורה מקצועית ובטוחה גם מרחוק

פורסם בתאריך:


השנה האחרונה לימדה אותנו הרבה דברים. שינויים והתאמות שנאלצנו לעשות בעקבות נגיף הקורונה, אילצו אותנו לקבל החלטה: לקפוא ולהמתין עד יחלוף זעם או להסתגל למצב החדש ואפילו לצמוח ממנו.
אין ספק שזה השפיע ועוד ישפיע עלינו בהרבה תחומים בחיים: כלכלה, חברה, תעסוקה ואפילו תרבות הפנאי והפעילות הגופנית.

אימונים בקבוצות הפכו לנושא טיפה יותר בעייתי. אם בשל הגבלות זמניות על כמות אנשים, ואם בגלל חשש (לגיטימי) בריאותי מהתקהלויות.
בעבר היו בפנינו רק שתי אופציות להתאמן: בקבוצה עם מדריך/מאמן מקצועי שמלווה ומכין בהתאם למטרה מסוימת או להתאמן עצמאית, מה שגרם לעיתים קרובות לפציעות עקב חוסר ידע וביצוע פעילות לא הדרגתית ללא "יד מכוונת".

כיום, קיימת אופציה נוספת המשלבת את שתי האפשרויות הללו יחד ונותנת מענה לתקופה המאתגרת הזו, אבל כנראה תישאר איתנו לתמיד, כי פשוט ישנם אנשים שזהו הדבר הנכון עבורם- ליווי אישי מרחוק.

ישנן כיום מספר אפליקציות העוסקות בתחום זה.
באופן אישי, אני עובד עם אפליקציה, פרי פיתוח סטארט אפ ישראלי, בשם “go-heja”.
בעזרת האפליקציה אני מלווה מתאמנים שונים בכל רחבי הארץ, ברמות שונות וליעדים שונים.
בימים אלה יוצא לי ללוות מרחוק מתאמן מבאר שבע לשיא אישי במרתון, מתאמן מפתח תקווה ומתאמנת מאשדוד שהתחילו מהספה ורוצים לרוץ בפעם הראשונה 5 ק''מ ומתאמנת נוספת מתל אביב שרוצה להשלים חצי מרתון בפעם הראשונה.
כל זאת אני עושה מהמחשב האישי שלי ובאמצעות האפליקציה הייעודית, בזמן שאני נמצא בשוהם והם פזורים ברחבי הארץ.

מה בעצם האפליקציה הזאת מאפשרת לעשות?
ראשית, היא מעבירה בצורה מסודרת אל המתאמן או המתאמנת את תכנית האימונים. כאשר נכנסים אל האפליקציה, ישנו פירוט של תוכן האימון: סוג האימון, משך האימון, עצימות האימון וכו'.
בדגמי שעונים מסוימים קיימת אפילו אפשרות שהתוכנית שהמאמן רושם תגיע ישירות לשעון של אותו מתאמן, וכל שנותר לו הוא רק להפעיל את אותו אימון בשעון ולפעול לפי ההנחיות.
לאחר שהאימון בוצע, השעון מסונכרן אל האפליקציה ואז כל הנתונים מהאימון מגיעים אל המאמן, וכך הוא יכול לנתח את האימון שבוצע: האם בוצע בעצימות מתאימה, האם יש נקודות לשיפור או שימור, האם העומס היה מתאים או אפילו אם האימון בכלל בוצע או לא. לאחר מספר אימונים רצופים שלא בוצעו, המאמן מקבל התראה וכך יודע ליצור קשר עם המתאמן ולברר אתו מה מצבו.

 

הנתונים שנאספים מאפשרים למאמן להציג למתאמן את מצבו הנוכחי בעזרת גרפים, טבלאות ומספרים נוספים ולהתריע על סכנה של פציעה כתוצאה מעומס יתר או לחלופין, להצביע על שיפור בכושר ביחס לעבר.
האפליקציה מאפשרת גם למאמן ולמתאמן להחליף תכתובות ביחס לאימון ספציפי שבוצע וכך לנתח יחידת אימון ספציפית במידה ויש צורך בכך. יש לכך חשיבות גבוהה מכיוון שמספרים לא תמיד יכולים לספר את כל הסיפור ולכן הקשר האישי בין המאמן למתאמן הוא חשוב מאוד, גם אם אין מפגש פיזי ביניהם.

בנוסף מאפשרת האפליקציה להנחות קבוצות שלמות עם הנחיות כלליות וגם פרטניות, מה שמתאים במיוחד לימים הללו, כאשר כל אחד יודע מה עליו לעשות והוא חופשי לעשות זאת בזמן ובמקום שמתאימים לו.

לסיום, אין ספק שהכיוון אליו העולם מתקדם הוא כיוון טכנולוגי בלתי אמצעי, וכמו שנחשפנו לשימוש ב-"זום" בימי הסגר, שגרם לנו להבין שאין צורך בפגישות עבודה מרובות משתתפים או טיסות למדינות אחרות לצורך פגישות עבודה, כך גם בעולם הספורט. אמנם לא ניתן לבצע פעילות גופנית מהספה, אך בהחלט ניתן לקבל הכוונה מקצועית וליווי לאורך כל הדרך על ידי מאמן, ובכך לבצע את הפעילות הגופנית בזמן ובמקום שמתאימים לכם.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: