יום שישי, 18 בספטמבר 2020, כ"ט אלול ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

נדל"ן שוהם וישובי חבל מודיעין בשוהם

נדל"ן בנייה פרויקטים בשוהם וחבל מודיעים,דירות להשכרה בשוהם, דירות למכירה בשוהם, עסקאות נדל"ן בשוהם

שוק הנדל”ן בשוהם לאן?

בניגוד להצהרות של משרד האוצר, מומחי הנדל”ן “צופים” קטסטרופה ועליות מחירים ב-2018

פורסם בתאריך:


בניגוד להצהרות של משרד האוצר, מומחי הנדלןצופיםקטסטרופה ועליות מחירים ב-2018

מאת: שארלי קיסוס יועץ נדלן אנגלו סכסון שוהם

השנה החולפת בשוק הנדל”ן תיזכר אולי כשנת ההגרלות הלאומית, אך גם במידה רבה כשנה שבה נכנס שוק הדיור הישראלי למצב של קיפאון וחוסר ודאות מוחלט. מצד אחד, הנתונים של משרד האוצר מצביעים על מגמה ברורה של צניחה במספר העסקאות, עם זאת, מבחינת מחירים, על אף שהממשלה דוחפת את הקבלנים לבנות דירות זולות יותר במכרזי מחיר למשתכן, מקדמת הסכמי גג ומעודדת את יציאתם מהשוק - עפ”י הנתונים היבשים ניתן להתביע על כך שגם השנה הושלמה עליית מחירים כללית במרכז ובשוהם, גם אם מתונה באופן יחסי, בהיקף ממוצע של כ-2-4% (ראה גרף מצ”ב).

על פניו נראה שפירות המאמץ הממשלתי יורגשו במחירי הדירות בשנה הבאה, ותביא בהכרח לתוצאה ההפוכה? בדיקה של מומחי נדל”ן במרכז ושלנו בשוהם מול שורה של קבלנים ויזמים בשוק מעלה כי בקרב השחקנים המובילים בענף הנדל”ן שוררת הסכמה כמעט מקיר לקיר: להערכתם, המדיניות הממשלתית תביא לתוצאות הפוכות - ובשנה הבאה צפויה דווקא עליית מחירים נוספת בשוק הדיור.

ביקורת נוקבת על המדיניות הממשלתית, ותחזיות פסימיות למדי בנוגע למחירים, נשמעות גם מחברות הנדל”ן הגדולות בשוק. העיסוק האובססיבי במכרזי מחיר למשתכן וברווחי חברות היזמות והבנייה, והעיסוק רק בתוכנית מחיר למשתכן, יוצרת, בין השאר, אי שוויון בין מרכז הארץ לפריפריה. לדעת רבים ומומחים בתחום, הירידה המשמעותית שאנחנו רואים בהתחלות הבנייה בחודשים האחרונים, תוביל לנזק אדיר בטווח הארוך. זאת מכיוון שהרבה מאוד חברות בנייה, שהמכירות שלהן נעצרו, פשוט לא יתחילו פרויקטים חדשים - מה שיוביל להיצע נמוך שיוביל שוב לעליות מחירים. נראה שהמדיניות הנוכחית, אותה מוביל האוצר, אינה מניבה תוצאות כפי שהוא והצוות המקצועי שלו ציפו. ההחלטה שלהם להילחם בשוק, ולא לנסות להבין את מכלול השיקולים, האינטרסים והמורכבות של ענף הנדל”ן, לא הובילו לירידת מחירים עד כה, וככל הנראה, גם לא יובילו בעתיד, מצב זה מייצר קושי וחוסר וודאות לגבי המחירים הן למוכרים והן לקונים של דירות יד שניה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: