יום שלישי, 24 במאי 2022, כ"ג אייר ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

נדל"ן שוהם וישובי חבל מודיעין בשוהם

נדל"ן בנייה פרויקטים בשוהם וחבל מודיעים,דירות להשכרה בשוהם, דירות למכירה בשוהם, עסקאות נדל"ן בשוהם

הבהלה לבית

כמו קודמתה, גם בשנת 2021 תחום הנדל"ן ממשיך "למשוך אש". "שוק הנדל"ן רותח" זועקות הכותרות, ואכן שנה זו מסתמנת כלוהטת. 2021 היא שנה טובה מאוד של מכירות וביקוש גבוה לדירות, אבל אין טוב בלי רע והערכה היא כי צפוי מחסור בהיצע דירות מגורים, ועליות נוספות במחירי הדיור' הן רק עניין של זמן גם בשוהם תמונת המצב תואמת את המציאות בארץ ומחירי הדירות ביישוב מזנקים כלפי מעלה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

שוק הנדל"ן הישראלי הוכיח להפתעת רבים כי גם משבר בריאות וכלכלי עולמי לא הצליח להוציא אותו לחלוטין מאיזון, נהפוך הוא - המציאות שכפתה על אנשים לשהות זמן ארוך ומשמעותי יותר בבית, גרמה להם להבין שעליהם לשפר או לשנות את תנאי המחיה שלהם. השהות הממושכת בבית האירה את החסרונות שקיימים בדירות מגורים רבות והביקוש לשטחים חיצוניים, שצמודים לדירות, כמו מרפסת או גינה, עלה. משבר הקורונה אף החזיר לשוק את משקיעי הנדל"ן משלל סיבות: הפחתת מס הרכישה על דירה שנייה ל - 5%, הרתיעה של המשקיעים משוק ההון והיעדר אפיקים אלטרנטיביים סולידיים, הקושי להשקיע בתקופה זו בנכסים בחו"ל והריביות הנמוכות המאפשרות הלוואות לצורך רכישת נדל"ן בתנאי החזר נוחים מאוד. בל נשכח גם את ההתרחבות הדמוגרפית של האוכלוסייה בישראל לצד ההיצע שאינו עומד בקצב נתוני הילודה. 

לצד נתונים אלו, גם הביקוש לדירות להשכרה גדל: קונים פוטנציאלים רבים שנפגעו כלכלית בתקופת הקורונה, פוטרו או עברו למסלול של חל"ת, הקפיאו את הרכישה שלהם בשלב זה מסיבות מובנות ועברו למודל של שכירות.

בחודשים האחרונים, מאז סיום הסגר השלישי, שוכרים וקונים רבים בשוק הנדל"ן מרגישים שהם לא מצליחים להשיג דירה. קיימת "התפוצצות" של רכישות נדל"ן כפי שמשתקף בדוחות האחרונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד האוצר, משרד השיכון ומנתוני הבנקים, על ביקושי שיא להלוואות עבור משכנתא. מחירי הדיור עולים בהתאמה, הן עבור שכירות והן עבור קנייה.

ישנן הערכות (דוגמת הערכת כלכלני בנק לאומי) כי שנת 2021 צפויה להתאפיין כשנה עם עלייה חד ספרתית גבוהה במחירי הדירות, בשיעור של בין 5%-10%, לעומת שנת 2020.  יש המהמרים כי העלייה תהיה אפילו בשיעור דו ספרתי.

רובי יותם, זכיין "נדל"ן פרימיום שוהם - ק.אונו": "אנחנו רואים עלייה במחירי הדיור בהיקף של למעלה מ- 10 אחוזים. הקפיצה הגדולה במחירי הדיור שיצרה מצוקה גדולה ופער משמעותי בין היצע לביקוש, היא מגמה עולמית ואינה ייחודית רק לישראל. היא התחילה באירופה ובכלל בכל העולם, וברור שזה לא פוסח על ישראל. בשוהם, כמו בכל הארץ, אפקט הקורונה יצר ביקוש גדול לדירות גן, קוטג'ים טוריים, פנטהאוזים עם מרפסות גדולות ובתים פרטיים. דוגמא אחת מיני רבות היא עסקה שנחתמה במשרדנו: בית דו משפחתי ברחוב תבור נמכר השבוע ב - 4.8 מיליון ₪, נכס זהה אליו נמכר לפני חצי שנה ב 4.2 מיליון ₪. נתון זה מצביע על עלייה של יותר מ- 10% הנגרמת בשל ההיצע הנמוך בשוהם, אנשים מוכנים לשלם מחיר יקר יותר. מחירי יד ראשונה בשוהם גם עלו באופן משמעותי. לצורך ההשוואה, בשוהם משווקות כיום בשכונת הדרים החדשה, דירות גן בנות 6 חדרים ב- 4.2 מיליון ₪, מחירי הבתים הפרטיים קופצים בהלימה למחירים אלו ואני צופה שהם יאמירו בשנתיים הקרובות ל- 7 מיליון ₪ בקירוב. ההמלצה שלי לצרכנים היא לקנות נכסים, המאה אלף השקלים של היום, הם השלוש מאות אלף של "המחר". זוהי תמונת המצב ואני משער כי היא תישאר כך עד אשר תחל בנייה מאסיבית בארץ ויהיה היצע גדול של יחידות דיור. מי שלא יקנה עכשיו נכסים, אפילו להשקעה, עלול לשלם מחיר יקר יותר".

 שי קפילוטו, בעליו של משרד התיווך "קבוצת קפילוטו" בשוהם, שותף אף הוא להערכות כי השוק לא אמר עדיין את המילה האחרונה: "עפ"י הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בחודשים האחרונים מדד מחירי הדיור השלים עליה שנתית של 4%. בשוהם, לצד היצע נמוך מאוד של נכסים וביקושים קשיחים בעקבות הקורונה לדירות גן גדולות או דירות עם מרפסות גדולות, אני מעריך כי מחירי הדירות רק ימשיכו לטפס בשנת 2021. המלצתי לרוכשים לא להמתין, ראיתם נכס שאהבתם ותפור בדיוק למידותיכם? אל תהססו. אני נתקל בלקוחות רבים שהמתינו וכשהבשילו לקניה הם נאלצו לשלם יותר. אנחנו עדים היום גם להצפה של שכירויות בשכונה החדשה הדרים, רק שהלקוחות לא ממהרים לשכור שם עקב היותה אתר בנייה לפחות למשך השנתיים הקרובות. שוק הנדל"ן הוכיח את עצמו כשוק מוגן, יציב, כזה שתמיד נצטרך אותו, וזה מה שמגביר את הביקושים, גם מבחינת השקעה".

מדריך לצרכן הלחוץ

"צרכנים רבים, מכל רחבי הארץ,  מדווחים כי הם נתקלים בקושי משמעותי למצוא דירה להשכרה/לקנייה", אומר ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר, ומעניק לצרכן מספר טיפים בדרך לרכישה או להשכרה המיוחלת:

  1. לא לחכות אם אמורים לקנות / להשכיר ולא להתמהמה. ברגע שיש עסקה והיא מתאימה לכם מבחינת גודל הדירה, המיקום והמחיר - לחתוך ולקנות או להשכיר. בשוק של מוכרים ומשכירים, תמיד יגיע מישהו אחר ויחטוף את העסקה אם הלקוחות לא יהיו החלטיים ויבצעו את העסקה ללא דיחוי. כמובן שיש צורך לבדוק משפטית והנדסית את הנכס לפני ההחלטה.
  2. להגדיל את החיפוש גם ברחובות סמוכים, ערים נוספות וכך להגדיל את רדיוס החיפוש למרות הרצון לאזור ספציפי. לעיתים הגדלת טווח החיפוש תביא למציאה של עסקה טובה יותר, הן בהיבט הכלכלי והן בהיבט הדירתי.
  3. לפנות לחברים / מכרים / מקורבים הגרים באזור המבוקש. בשוק של היום רבות מהדירות מועברות מיד ליד ללא פרסום, רק מהיכרות מוקדמת . שווה וחשוב שיידעו שאתם מחפשים דירה בסביבה מוגדרת. עסקאות רבות נסגרות מתחת לרדאר במסגרת FRIENDS AND FAMILY הן בהשכרה והן במכירה.
  4. לעיתים אנו שבויים בעבר, וקשה לנו להבין שמשהו השתנה. מחירי השכירות או הקנייה של הדירות עלו בשנה האחרונה בצורה משמעותית ויש לנו קושי פסיכולוגי משמעותי לרכוש או לשכור דירה במחיר גבוה יותר מול עלויות העבר. חשוב להבין שבשוק של מוכרים ומשכירים כמו השוק של היום, יהיה קושי משמעותי למצוא את המחיר שקיבלנו בחודשים שעברו.
  5. מאז סיום הקורונה, ישנו גל התייקרות עולמי במחירי הסחורות. מכולה שעד מרץ 2020 עלתה כ-1500 דולר למכולה שמגיעה לישראל מהמזרח ( בעיקר מסין ), עולה כיום למעלה מ - 12,000 אלף דולר בממוצע. היבואן לא סופג כלום, כל מה שנמצא על המכולה מתייקר. מדובר בהמשך מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין שהביאה לגל התייקרות עולמי בכל התחומים: מזון, אלקטרוניקה, רכבים, סחורות והוא אף משפיע על הנדל"ן. מדד תשומות הבנייה עלה בחודשים האחרונים בקצב של 1-0.6 אחוזים לחודש! ברגע שמחירי התשומות עולים, גם מחירי הדירות מתייקרים.
  6. בעסקאות עם קבלנים, לאור התייקרות מדד תשומות הבנייה, חשוב לנסות לגדר את המדד, לשים לו סף: אם הוא יעלה עד סכום מסוים הרוכש ישלם, ומעבר לסכום זה - הקבלן יספוג את העלייה. כמו כן, הקפידו להכניס סעיף של אפשרות להקדמת תשלומים כיוון שקבלנים רבים, נכון להיום, אינם מוכנים להקדים תשלומים מול אלו שנחתמו בהסכם, מאחר והם מבקשים ליהנות מעליית המדד.
  7. לשוכרי הדירות מומלץ לעשות הסכמים ארוכי טווח ככל האפשר עם עלייה באופציה באחוזים בודדים או סכום שנקבע מהיום הרלוונטי, ולא לנהל מו"מ בעתיד על העלייה. סעיף זה יגן עליכם מפני הוצאתכם מהדירה בשל הופעתו של שוכר חדש שמוכן לשלם יותר. כמו כן, דאגו להכניס סעיף בהסכם המאפשר כניסה של שוכר חליפי באם תחפצו לעזוב.
  8. לשוכרים המבקשים לשכור דירה, מומלץ לברר מול הקרנות הרוכשות דירות וכן לחפש את הזוכים במסגרת פרויקט "דירה להשכיר" אותו יזמה הממשלה, במטרה לנסות למצוא עסקאות בשכר דירה מפוקח לפרק זמן ארוך.
  9. אם מדובר בדירה ראשונה שלכם, שווה לבחון את תוכנית "מחיר מטרה" שיזם שר השיכון הקודם, ליצמן, לרכישה במחיר מופחת, על פי אזורים שהוגדרו מראש ובהם המדינה מסבסדת את מחיר הקרקע לטובת הרוכשים.

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
מעיין
נועה | 22:30   09.09.21