יום שישי, 30 באוקטובר 2020, י"ב חשון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים מקצועיים בשוהם

טורים מקצועיים

ילדים להורים גרושים בימי הקורונה

מירב בלאיש, עורכת דין, נוטריון ומגשרת כותבת על איך מקיימים את זמני השהות של ילדי הורים פרודים / גרושים בעקבות התקנות לשעת חירום? האם אנחנו מסכנים את הבריאות של הילדים או שלנו?

פורסם בתאריך:


מעבר להשלכות הכלכליות והרגשיות בימי הקורונה, משפחות שבהן ההורים גרים בבתים נפרדים נתקלים באתגרים נוספים כגון האם מותר והאם נכון להעביר את הילדים בין שני הבתים בהתאם להסדרים הקבועים ביניהם, כפי שנעשה אצלם בימים שגרתיים.

תקנות שעת חירום בדבר הגבלת פעילות בשל נגיף הקורונה מיום 25.03.20 קובעות כי ניתן יהיה לצאת ממקום מגורים למרחב הציבורי לצורך העברה של קטין, שהוריו חיים בנפרד, על ידי אחד מהוריו, לביתו של ההורה השני.

בתקנות אלה הביעה המדינה את דעתה כי גם בתקופת חירום זו ישנה חשיבות רבה בהבטחת הקשר בין ילד לשני הוריו, כי מדובר בצורך חיוני וכי טובת הילד היא להיות בקשר עם שני ההורים ולהמשיך בשגרת חלוקת הזמנים בין ההורים. המשך שגרת הקשר של ילד עם שני ההורים בתקופה בה שגרת הגנים ובתי הספר הופסקה, בה שגרת פעילות הפנאי והחברים הופסקה, אולי אפילו נכונה במיוחד. 

יחד עם זאת, בריאות היא מעל הכול ולכן יש להתאים את הדרכים לשמירת הקשר בין ילד לשני הוריו למציאות הקיימת ולהנחיות משרד הבריאות. לכן, חשוב שהורים לילדים במצב המתואר יבחנו את הנסיבות המיוחדות של התא המשפחתי שלהם ויקבלו החלטה בהתאם. 

כך, למשל, אם יש הורה שעובד בעבודה שהסיכון בה להידבק בנגיף הוא גבוה - אולי כדאי שהילדים ישהו עמו פחות או אפילו ימנעו מלשהות עמו. או במקרה שבו המערכת החיסונית של אחד מההורים חלשה או שהוא נמצא בקבוצת סיכון הרי עדיף, למענו, שהילדים לא ישהו עמו. 

במקרים כאלה ניתן להיעזר בטכנולוגיה של שיחות וידיאו באופן תדיר תוך כיבוד הפרטיות של הילד וההורה האחר, היינו ככל שניתן לאפשר להם שיחות כאלה לבדם. 

במקרה שבו הורה אחד עובד וההורה האחר נמצא בבית שווה לשקול שינוי בזמני השהות. אפשר ומומלץ גם לשקול שינוי במועדים הרגילים באופן שהילדים ישהו ברציפות ארוכה יותר בכל אחד מהבתים וכך כמות המעברים בין הבתים תופחת.

העברת הילדים בין הבתים תקל גם על הורה ששוהה עם ילדיו לבדו ועל העומס הנלווה להימצאותו עם הילדים בבית ללא הפסקה.

במקרים שבהם בבית מגורים יש לבני הזוג ילדים מקשרים קודמים, רצוי לקיים את זמני השהות עימם בימים נפרדים וזאת כדי להפחית מסיכון ההדבקה. 

המצב הנוכחי מצריך מהורים שנפרדו לחשב מסלול מחדש, לבחון ולחשוב מהי טובת הילד, מהי טובתם, וכיצד ניתן להתגמש על מנת להקל על האתגר שמלווה את כולנו בימים אלו.

המצב הנוכחי מצריך גם מהורים שנפרדו להיות פתוחים וכנים זה עם זה, לעדכן אם מי מהם או מי מהילדים אינו חש בטוב ובמקרה כזה לשים את נושא הבריאות בראש סדר העדיפות.

מאחלת לכם בריאות וימים טובים.

מירב בלאיש, עורכת דין, נוטריון ומגשרת

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: