יום שני, 28 בספטמבר 2020, י' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

שר הפנים של פרעה

ההיסטוריה חוזרת על עצמה. פעם היה זה פרעה והיום זה דרעי

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

אנחנו עוד נרדוף אחריהם שישארו. צילום: דניאל לוי


בכל הכתבות,בעיתונים,בדיונים ברדיו ובאולפני הטלוויזיה, דנו בגירוש ילדי העובדות הזרות חזרה לפיליפינים. חלק מהדוברים הפנו אצבע המאשימה באכזריות את שר הפנים, אריה דרעי, שהכוח בידו לבטל את רוע הגזרה. אחרים שיבחו את עקשנותו לשמור על החוק. התפלאתי מאד שבכל הדיונים לא עלתה מעולם העובדה שהרב אריה דרעי הוא איש חרדי ולכן קיבל את ההשראה למדיניותו מפרעה מלך מצריים.

"הָבָה נִּתְחַכְּמָה לוֹ פֶּן יִרְבֶּה וְהָיָה כִּי תִקְרֶאנָה מִלְחָמָה וְנוֹסַף גַּם הוּא עַל שׂנְאֵינוּ וְנִלְחַם בָּנוּ וְעָלָה מִן הָאָרֶץ" ספר שמות, פרק א'

ואומנם,  גם לפרעה מלך מצריים, הייתה בעיה. בני ישראל הלכו והתרבו, על אף עבודת הפרך כשכפה עליהם לבנות את ערי המסכנות במצריים. גם 50.000 עובדי הסיעוד הזרים, בעיקר נשים פיליפיניות, עובדות עבודת פרך, אולי לא בחומר ולבנים, אבל בטיפול בקשישים 24 שעות ביממה, ניקוי ההפרשות שלהם, האכלתם בכפית, רחיצתם, ניקיון הבית ועוד ועוד . כל אלה הן עבודות פרך שישראלים לא מוכנים לעשות, בדיוק כמו שתושבי מצריים העדיפו שעובדים זרים יבנו להם את פיתום ורעמסס.

כאשר ראה פרעה שעל אף ש"מירר את חייהם  בעבודה קשה" והטיל עליהם מסים, התוצאה הייתה הפוכה, הוא התבכיין והתלונן ש"וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ ", לכן החליט להורות למיילדות, שיפרה ופועה, להמית כל בן ולהחיות רק את הבנות שייוולדו, אך המיילדות התחמקו מההוראה האכזרית בתירוץ שהנשים יולדות לבדן ולא מזמינות אותן לסייע בלידה. טוב, גם הפיליפיניות וילדיהן עושות כל תרגיל אפשרי כדי להתחמק מרוע מהגזירה, מסתתרות בבתים אחרים ואפילו יוזמות הפגנות מצד החברים לספסל הלימודים של ילדיהן, אבל דרעי, סליחה פרעה, לא נרתע ועבר לשלב הבא: "וַיְצַו פַּרְעֹה, לְכָל-עַמּוֹ לֵאמֹר:  כָּל-הַבֵּן הַיִּלּוֹד, הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ, וְכָל-הַבַּת, תְּחַיּוּן."

בישראל אין נהר כמו הנילוס, רק הירקון ומי שיושלך למימיו המזוהמים יקבל מקסימום מחלת מעיים מהחיידקים, ומה לעשות, דרעי עדיין אינו שליט אבסולוטי כמו פרעה ולכן יש לו בעיה בגירוש ילדים  שמדברים עברית רהוטה. זה לא נראה טוב במאה ה21.

שר הפנים בדיוק כמו פרעה, חושש שהפיליפיניות יתרבו כמו בני ישראל במצריים, על אף החוק  הקיים שאוסר עליהן להישאר בארץ עם הילדים שילדו כאן. המציאות היא שבמשך השנים הרבות שבהן עשרות אלפי עובדות זרות הגיעו לישראל, רק מתי מעט ילדו בישראל. רובן הגדול הן נשים נשואות שהשאירו את הילדים אצל סבא וסבתא בפיליפינים. רוב הנשים שילדו בישראל החזירו את הבנים לשם. יש לכך סיבה כלכלית. הן לא יכולות לטפל בארץ בילדיהם כי בני הזוג, האם והאב, עובדים מבוקר עד ערב .התופעה של "מחסני ילדים" שם משאירים את הפעוטות מאפיינת יותר את העובדים הזרים מאפריקה ולא את ילדי הפיליפינים.

בסה"כ מדברים כיום על גירוש 100 ילדים לפיליפינים ומספר דומה של אמהות, שזו טיפה בים, מתוך עשרות האלפים שעובדות בישראל. זה לא הגיוני לאמץ את הסיסמה "ייקוב הדין את ההר" לגבי בעיה דמוגרפית כה זעירה. יש הטוענים שאם לא נגרש אותם היום, מחר הפיליפיניות יעשו ילדים רק כדי לקבל תושבות קבע בישראל , אבל המספרים מוכיחים שלא כצעקתה. אם זו הייתה באמת שיטה  יעילה  להשיג במרמה אזרחות ישראלית, הרי במשך עשרות השנים שבהן אנחנו מעסיקים במחזורים עשרות אלפי  פיליפיניות, מספר הילדים המועמדים לגירוש היה מגיע ל לאלפים רבים ולא מאות בודדות של ילדים שנולדו, התחנכו בארץ, דוברים את שפתה חוגגים את חגיה , ומייחלים להתגייס לצבא כי ישראל היא מולדתם היחידה.

 היש קשר בין סיפור הגירוש לתקופת מערכת הבחירות ?.

מתחת כל המהומה ותעמולת הבחירות בנושא דת ומדינה, מסתתר החשש הכבד של החרדים והמפלגות כמו ש"ס ששר הפנים  דרעי בראשה, שפיליפינים צעירים אלו שהפכו לישראלים למהדרין, יתחתנו חס וחלילה עם יהודים ויהודיות כשרות ואולי ירצו אפילו להתגייר לשם כך. זו בדיוק גם הבעיה של יותר מ -300.000 העולים מרוסיה ובניהם שאינם יהודים לפי ההלכה . הגיור ליהדות היה יכול להיות פתרון, אך הרבנים הראשיים  וחברי הכנסת החרדים  יעשו הכול כדי להקשות על תהליך הגיור. הם לא רוצים מתגיירים רוסים ובטח לא פיליפינים. לליברמן יש אג'נדה הפוכה: להקל על הגיור על ידי העברת סמכויות הגיור לרבני הערים, וזו אחת מדרישותיו בהסכם הקואליציה שתקום אחרי הבחירות לכנסת העשרים ושתיים. לכך מתנגדות המפלגות החרדיות. שני הצדדים עושים שימוש בנושא הגיור בתעמולת הבחירות ."מדינת הלכה", כבר אמרנו.

גירוש הילדים הוא בעצם נייר לקמוס למאבק בין ימין התומך בגירוש, לשמאל המתנגד לו. וגם בין דתיים לחילונים על דמותה של המדינה שתקבע ביום הבחירות.

ועל מה חולמים הפיליפינים? אולי שיקום להם מנהיג כמו משה שיוציאם מעבדות בבתי הישראלים הסיעודיים, בארץ זבת חלב ודבש, ויחזירם לארצם, ארץ הקוקוס והמנגו, שם יחיו בעושר ואושר, חופשיים לעשות ילדים ללא מגבלות, אבל אז אנחנו נתחרט כמו פרעה, ונשלח את צה"ל לרדוף אחריהם ולהשיבם, כי אחרת נצטרך בעצמנו להחליף את החיתולים לקשישים.וזו תהיה מכה שלא כתובה בתנ"ך.

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: