יום שלישי, 02 ביוני 2020, י' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

כל הדברים הטובים (פוסט פוסט - בחירות)

רבות דובר על הצורה המכוערת שבה התנהלו קמפייני הבחירות בשוהם. המון בריונות לאור יום היתה כאן בכיכר העיר הווירטואלית. טור שלם שכותרתו ״שקט רגע״ הקדשתי לנושא הזה, ולצערי אני יכול לומר שלא רק שהכתיבה שלי לא הואילה, אלא שאפילו הפכתי בעצמי למטרה למתקפות על רקע הקריאות להתנהלות הוגנת.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

איתי רז

כשישבתי לכתוב את הטור ההוא, ניסיתי לעשות ניתוח קר של האווירה השלילית והשפעתה על תוצאות הבחירות. כשעשיתי זאת, המסקנה שלי היתה שכל הרעשים והצעקות לא יבואו לידי ביטוי בתוצאות. אם יורשה לי לצטט את עצמי רגע ״הנסיון מראה שלא באמת ניתן לנקוט כאן בהצלחה בטקטיקות הפחדה, ולא ניתן להעלות את קרנו של מועמד אחד ע״י לכלוך על מועמד אחר. זה פשוט לא עובד, וכנראה להיפך״. אבל אני מודה שלמרות שהמוח הזכיר כל הזמן שאין צורך להילחץ מהמילים הקשות שמוטחות באוויר, הלב שידר תחושה אחרת. זה נהיה ממש לא נעים לכל המעורבים. ככל שקרב מועד הבחירות, כמות הרעל התעצמה וזה הגיע למצב שהמועמדים או בני משפחתם מתייחסים לנושא המתקפות עליהם ומבקשים הפוגה או חיזוקים.

 

ואז הגיע היום שאחרי הבחירות. התעוררתי מוקדם, פתחתי את אתר התוצאות, וזה היה כמו להתעורר מחלום רע. באחת נמחקו להם שבועות של טינופת. הציבור בשוהם כאילו דילג באלגנטיות מעל כל הרפש שהוטח פה, והצביע בצורה עניינית. כל הויכוחים, הריבים, ההאשמות, הכל התאייד, וקיבלנו שוב אישוש למה שבעצם ידענו - הרוב המוחלט בשוהם הם אנשים הגונים שפועלים על פי ההגיון והשכל הישר, ולא מתרשמים מהתלהמות. בא לי לעמוד ולמחוא לנו כפיים בגאווה. גאה ביישוב שבו בחרנו לגור לפני 13 שנה.

 

אז נראה לי שהיום מגיע לנו לדבר על 90% הכוס המלאה, ועל כל הדברים הטובים שקורים כאן, כל הזמן.

כי אפשר לזכור מהבחירות האלה את כל הרפש שהוטח, אבל היום בואו נדבר על העובדה שבסוף נבחר המועמד שלא אמר מילה רעה על אף אחד, ובהפרש עצום.

אפשר לדבר על יישוב של סנובים עשירים, אבל היום בואו נדבר על יד משוהם, הארגון הוותיק שדואג למשפחות במצוקה כלכלית כבר למעלה מ-20 שנה.

אפשר לדבר על זה שאין כאן מוקד חרום, אבל היום בואו נדבר על העובדה שבכל שעה משעות היום והלילה, יש כאן אנשי רפואה מתנדבים שיגיעו לביתו של כל אזרח שנמצא במצוקה, ישהו איתו ויטפלו בו עד להגעת צוותי רפואה של מגן דוד אדום.

אפשר לדבר על עומסי תנועה רגעיים ביישוב, אבל היום בואו נדבר על כך שהפקקים ביישוב לרוב נגרמים מכך שהרוב המוחלט עוצר לפני כל מעבר חציה שבו הולך רגל מבקש לחצות.

אפשר לדבר על חלמאות בתכנון, אבל היום בואו נדבר על כך שעובדי המועצה עושים כאן ומעל ומעבר לחובתם בכדי לדאוג לניהול התקין של המערכות השונות ביישוב.

אפשר לדבר על אנשים שלא אוספים אחרי הכלב שלהם, אבל היום בואו נדבר על חבורת המתנדבים המופלאה ביישוב שמצילה בעלי חיים על בסיס יומיומי, ושבכל המדינה יודעים שאפשר לנטוש כלבים בשוהם, כי יימצאו להם משפחות מופלאות.

ֿאפשר לדבר על חינוך מתדרדר, אבל היום בואו נדבר על כך שהחינוך הציבורי בשוהם הוא מהמוצלחים במדינה, ושאנחנו פשוט מתניידים ברשימת הדירוג בין המקומות הראשונים.

אפשר לדבר על בעיות בשיטור, אבל היום בואו נדבר על יחידות המתנדבים של המשטרה ביישוב, שמונות עשרות אנשים שדואגים כאן לבטחון של כולנו.

אפשר לדבר על ענייני ״הדתה״, אבל היום בואו נדבר על כך שיש כאן תופעה ייחודית של כיתות קשת מעורבות דתיים-חילוניים, שמתקיימות בתוך בתי ספר חילונים.

אפשר לדבר על כך שהכל סגור כאן בשבת, אבל היום בואו נדבר על כך שחילונים ודתיים חיים כאן ביחד, מתוך כבוד הדדי רב, ומבלי שמתרחשת כל כפיה.

אפשר לדבר על חוסר התחשבות בזולת, אבל היום בואו נדבר על כך שבבחירות האחרונות הרשימה שמייצגת את החלשים קיבלה כאן בקלות שני כסאות במליאת המועצה.

אפשר לדבר על ״אין לצעירים מה לעשות״ ביישוב, אבל היום בואו נדבר על כך שמתקיימות כאן כל כך הרבה פעילויות עבור הילדים - חוגים, תנועות נוער, אירועים, הצגות ומה לא. יש כאן מחלקה שלמה במועצה שכל תפקידה לדאוג לתעסוקה לצעירים מכל הגילאים.

אפשר לדבר על התדרדרות מוסרית וארגון מסיבות יער, אבל היום בואו נדבר על עשרות בני הנוער שמתנדבים בנוער מד״א, שמדריכים בצופים, שמתאמנים לקראת הצבא במגמה להגיע ליחידות הכי קרביות.

אפשר לדבר על הזנחה, אבל היום בואו נדבר על כך שטרם פגשתי בנאדם שבא לבקר כאן, ולא הביע התפעלות מהנראות של היישוב. שוהם הוא אחד היישובים המטופחים בארץ.

אפשר לקרוא בקבוצה היישובית כל מיני תלונות של העולם המודרני אבל היום בואו נדבר על זה שכמה פעמים בשבוע לפחות מתפרסמות הודעות בקבוצה של מישהו שמצא כסף, או כרטיס אשראי, או סלולרי, או חפצי ערך אחרים שרוצים להשיב לבעליהם.

 

אפשר לשבת ולקטר על הכל, אבל בואו נדבר על האמת - אנשים עוברים לשוהם ומתאהבים. כמעט 15 שנה ביישוב, אני יכול לספור על אצבעות יד אחת את המשפחות שהכרתי ועזבו למקום אחר. היום בואו נזכיר לעצמנו רגע - משפחה לא בוחרים, אבל בשוהם הצעירה, כל מי שגר כאן, עושה זאת כל יום מבחירה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: