יום שישי, 01 ביולי 2022, ב' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

טורי דעה של תושבי שוהם

רק מילה טובה

או לחילופין, אם אין לכם משהו טוב להגיד, אולי תתאפקו?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מירי וגנר-בריל

כבוגרת האסכולה של "אם אין לך משהו טוב להגיד – תשתקי", אני מנסה להנחיל את הערך הקצת פחות פופולארי הזה גם לילדי, מתוך אמונה, אולי תמימה לפרקים, ביכולתו להתקיים יפה לצד ביקורת, פקפוק ומחאה.

לצערי יוצא שבניגוד מטריד לחזון המשפחתי האידיאלי  - הרשתות החברתיות- המשמשות לי בזמנים מסוימים כסוג של בית שני , מוצפות בבני אנוש שכל התנהלותם מונעת מערכים שונים לחלוטין, משהו כמו "כמה כייף לשבת ספון בביתי ולירות ממנו חיצי תרעלה לכוונים שונים ומשונים".

אני חייבת הפעם לפשוט שכבה אחת של ציניות, כדי לבדוק מה פשר השיח האלים, הבוטה והמתלהם, זה אשר כובש כל חלקה טובה במרחבים הקרובים אלי ובכנות – מעכיר את מצב רוחי עד מאוד.

כידוע, שוהם, מצויה בטבורו של העולם, וממנה יוצאת התורה וכך עולה שבמקביל למלל הנוקשה המתפזר ברחבי הישוב בנפח הגדול לאין שיעור מערימות האשפה עליהן כותבים חריפי המילים, גם במרחב הארצי, ניכרת הסלמה בטונים ובבחירת המילים.

אנשים עצבנים אנחנו, החום, הקורונה, תלאות הבחירות לכנסת וריבוי ימי שבתון יוצרים אבטיפוס של אזרח, ישיר, תקיף, מעט קולני ונוטה להגזמה.

פעם בעבר היותר רחוק, דמותו של  הצבר הקוצני והנחשק הייתה מושא לחיבה הגובלת בהערצה, היום, רובנו כבר התעייפנו מאותו מודל ומגלגוליו המשמימים.

ועדיין, מזדרזים לעמוד על שלנו כדי לא להיחשד חלילה כפראיירים חוטפי כאפות, רבים מאיתנו מפליאים במילותיהם המצליפות ולו רק כדי להוכיח עד כמה הם לא נשארים חייבים.

התנהלות מעגלית היוצרת מבוי סתום אחד אחר משנהו, וכשאני או שכמותי מנסים, לעיתים, לגייס תכונות של איפוק, פישור והרגעה כדי למתן את השיח, אנחנו הופכים באופן אוטומטי לסוג של אויב אשר יש להיזהר מפניו כפליים. המילה הידברות היא סוג של מילה מגונה, כי לשם מה לנסות להידבר אם ניתן באותו מחיר, להתנגח, לעקוץ ולהשמיץ ?

כל אי הסכמה, קונפליקט או ויכוח הופכים  למלחמת חורמה של אלו החשים נפגעים אל מול פוגע תיאורטי ומדומיין, אני מנסה לפענח את קוד החשיבה שהופך באופן אוטומטי את מי שחושב או פועל בניגוד לערכים או אמונות שלנו לשנוא נפשנו ולא מצליחה לתפוס את קצה החוט החמקמק.

להבדיל ועדיין כמו הפשע המושלם, בלי שום עקבות, מתנהלת פה לתחושתי, לאחרונה סוג של מלחמת גרילה ורבאלית. בחסותה, מתרומם מידי פעם, לוחם מקלדת כזה או אחר, מתוך שוחה או מאחורי סלע מחלוקת נרחב במיוחד ויורה צרורות של הכפשה בממסד המקומי.

בואו נקרא לילד בשמו: מועצה מקומית שוהם והעומד בראשה נבחרו כמעט לפני שנתיים ימים ברוב מוחלט ומשמעותי, שגם לכותבת שורות אלו, היה קשה לעיכול.

יחד עם זאת כותבת השורות, בת בית בישוב מגוריה, ותיקה ומחבבת באופן אישי אנשים חיוביים שלוקחים מאוד ברצינות ערכים כמו תרומה לקהילה, עשייה ושיתופי פעולה , חשה רוח צעירה וחיובית המנשבת במסדרונות המועצה וקיבלה את בחירתם המאוד דמוקרטית של רוב תושבי הישוב.

אי אפשר לחשוד בכותבת השורות בתמימות או סכלות,  אני מודעת לכך שהדרך לשלמות רחוקה למדי, וברור לי שהמועצה לא חפה מטעויות. כן, טעויות, היו כאלו, לא מעטות, גם בכהונות קודמות  ועדיין לא חשבתי אז ובטח שלא היום שהדרך לתיקון או להסכמות עוברת דרך ה"ללכת מכות" בחצר האחורית.

כן, גם בכהונה הנוכחית נעשים דברים שאינם לרוחי, במהות או בדרך, אבל כידוע, רוחי – יש לה נטייה  לחוסר שביעות רצון, לפרקים[ גם משחקנים נוספים בזירת חיי, לרבות כאלו שהם אהובים ויקרים לא פחות, דוגמת ילדי, חברה אחת או שתיים, שכן במבנן, פקידת קבלה בקופת חולים, מנהל או עמית במקום העבודה, כולם ניחנו במסוגלות להעכיר את רוחי או לעורר בי אי שקט חמצמץ ועכור.

ועדיין אני מגייסת תעצומות נפש ואיפוק ונמנעת מהשתלחות חסרת רסן ותוחלת גם אם נדמה לי שנפגעתי.

כך יוצא שבשנה האחרונה, באופן מצער וציני, תחת חסויות מזוהות ומעודדות, נושבות ביישובנו רוחות רעות ומזיקות, אשר שבדומה להוריקנים הידועים לשמצה – כל יעודן הוא זריעת הרס ויצירת נזקים.

ואם נזרום עם הדימוי הזה, בהתקרב רוחות פרצים או רוחות רעות אחרות, נדרשים יושבי הבית, אלו שביתם באמת יקר להם, לאטום היטב את הפתחים ולא לאפשר לרוחות המזיקות לחדור אליו פנימה.

הבית יכול להיות מלוכלך לעיתים, אבל עדיין הוא בית, יכולות להתקיים מחלוקות בין יושביו, אי הסכמות, צרכים שונים ועדיין, כל אחד מדריו יסכים כי במרחב שבין הקירות החיצונים מתקיים לו בנבדלות מהעולם החיצוני – בית.

כשמתנדף ריח הבית, כשחלק מהדרים בו מאבדים את הרגש החמקמק הזה של שייכות למקום, אנחנו נותרים עם מבנה רעוע ועם ערמות אשפה, לא, לא זו שניתן לאסוף ולנקות אלא הסוג השני, המילולי, זה שיישאר גם אחרי קרצוף רציני עם דטרגנטים חזקים במיוחד.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: