יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

פינוק גדול בערבה

על טיול בערבה הדרומית ומפגש עם "הגברים של הערבה"

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

להיזרק אצל עזרא
הגשם התחיל לרדת אחר הצהריים ולא הפסיק  לרדת כל הלילה. אומנם רק 10 מילימטרים של גשם, אך בערבה שבה האדמה לא סופגת, הנחלים החלו לזרום בעוז. בשעה שתיים בלילה, השיטפון פרץ לאוהל הגדול בחאן "דרך הבשמים" בו ישנה קבוצת רוכבי האופניים אליה הצטרפתי. עזרא רבינס, בעליו של החאן תפס טוריה, חפר תעלה סביב האוהל כדי להטות את זרם המים, הזיז את המזרונים שנרטבו והחבורה חזרה לישון עד שעלה השחר. זו דוגמא אחת לעבודה הבלתי נגמרת בתחום האירוח הכפרי .
לפני 15 שנה הקימה דבי, אשתו של עזרא, חוג רכיבה על חמורים לילדי המושב צופר שבערבה, בה הקימו את ביתם. מהחוג הצנוע צמח בעבודת נמלים, אתר אירוח מדברי שבו משפחות וקבוצות מטיילים יכולות, במחיר נמוך יחסית, ליהנות מחושות ללינה על מחצלות ומזרונים,מקלחות,שירותים נקיים, מטבח ומסעדה ואפילו בריכת מים חמים הנובעים ישר מהאדמה. גם חמורים, גמלים ועיזים יש עדיין בחאן. עזרא לא נח לרגע, לצד גידול תמרים ופלפלים לייצוא, ניהול והקמת  חאן "דרך הבשמים", הוא גם הספיק לכהן כראש המועצה האזורית ועכשיו הוא מנהל את מכון המחקר החקלאי בערבה הדרומית ובכך "מצעיר" את צוות החוקרים הותיקים. לאחר שהמציאו את עגבניות השרי, לא נחים כאן על זרי הדפנה ומחפשים את הגידול החקלאי הבא שיצעיד את החקלאות הישראלית צעד אחד קדימה, אל מול העולם. על אף כל היוזמות ורשימת ההישגים הלא מבוטלים, לא תמצאו אצל עזרא שמץ של התפארות עצמית. את מנטרת "עשיתי, עשיתי, עשיתי, עשיתי" הוא משאיר לפוליטיקאים בתעמולת הבחירות .
פינוק אצל יאיר
אם עזרא מהישוב צופר מציע למטיילים בערבה תנאים בסיסיים, הרי כמה קילומטרים דרומה, מציע  יאיר לדרמן מהישוב צוקים את הפינוק האולטימטיבי ב"זמן ערבה": חמש סוויטות חדשות, מעוצבות בטוב טעם כשבכל אחת בריכה פרטית מחוממת הנשקפת בקו ראשון אל המדבר שמסביב. זהו חלום ישן שנרקם כאשר יאיר, במשך שנים, חרש על אופנוע במדבריות מרוקו ומקסיקו .לפני 12 שנים החליט עם אשתו, שירה,לעזוב את הצפון המלחיץ ולחפש את השקט בדרום והשתקע בישוב צוקים. שמונה שנים ארך תהליך קבלת האישורים הנדרשים (אולי בגלל זה קראו למקום "זמן ערבה", כי במדבר לזמן יש חוקים אחרים ) ורק לפני כחמישה חודשים, חנכו את מתחם הצימרים והסדנאות. יאיר מספר שעל אף קסמי המדבר שעל סף הדלת, ישנם זוגות שבוחרים לבלות את כל סוף השבוע מבלי לצאת מהצימר. חבל, כי במרחק צעדים ספורים ממנו זכינו לצפות במחזה נדיר של שיטפון בנחל עשוש.
סינגלים עם אסף לפני 42 שנים הגיע מת"א לדרום הערבה, הנחלאי הצעיר, אסף הולצר, כדי להקים את קיבוץ סמר של השומר הצעיר. עבודתו הראשונה הייתה במסגרייה שבה בנו את הרפת, מקור הפרנסה של הקיבוץ הצעיר. בחלוף השנים הפכה הארכיאולוגיה הפכה למרכז חייו. עם שני תארים אקדמיים בארכיאולוגיה, אסף וחבריו בקיבוץ סמר הקימו בשנת 1991 את "המרכז ללימודי מדבר" המתמחה בהדרכה, השתלמות ומחקרים על המדבר, לא רק בישראל אלא גם בסיני וירדן . היום אסף משמש כחבר בוועדה המדעית של פארק תמנע, פארק המשלב נופים ותצורות גיאולוגיות יפהפיות עם אתרים ארכיאולוגים נדירים. השבוע יחנכו בפארק תמנע שביל אופנים חדש באורך של 35 ק"מ שינגיש חלקים מהפארק שעד היום היו נחבאים מהעין ורגלי המטיילים. "התוואי החדש הוא פשרה בין הרצון להנגיש את האתרים ובין הצורך בפגיעה מינימאלית בערכי הנוף ", מסביר אסף שהיה שותף בתכנונו. רוכבי אופניים מנוסים מחו"ל העידו שהסינגל החדש בתמנע הוא אחד ממסלולי האופניים היפים ביותר בעולם. בקיבוץ סמר יסדו גם את "הסמרטון", תחרות רכיבה על אופני הרים בה ישתתפו השנה כ-300 רוכבים מהארץ ומחו"ל. לאלו המשוועים לאיחודם של מפלגות בשמאל או בימין, אני ממליץ שירדו לפארק תמנע וילמדו כיצד גופים חזקים כמו רשות הטבע והגנים, המועצה האזורית חבל איילות ומשרד התיירות, שמים את האגו בצד ומשלבים כוחות על מנת לקדם את התיירות בערבה.
מילואים אצל משה
ידיו של משה גטה, מנהל עבודה בחברת החשמל, מלאות עבודה בחורף. קווי חשמל נקרעים בסופות והוא צריך להחזיר כמה שיותר מהר את הזרם לבתים שבהם מקללים את תקע ושקע מהפרסומת שתקעו אותם בלי טלוויזיה ובלי אור וחימום. בחורף יש למשה משימה נוספת: לארגן "מילואים". למרות שכבר עבר את גיל ה – 60,  הוא מארגן באדיקות מפגש שנתי לחיילים ולקצינים ששירתו איתו בפלוגת ההנדסה בצנחנים, עוד מימי השרות הסדיר ודרך עשרות שנים יחד במילואים. בכל שנה, בחודש פברואר, יוצאת חבורת גברים לארבעה ימים של רכיבת אופניים משותפת בדרום הארץ. הפרופסור נפרד מתלמידיו באוניברסיטה, האורטופד עוזב את חדר הניתוח, נהג המונית נותן גט לנוסעים ועורך הדין מבקש דחייה מהשופט. כולם מתייצבים ל"מילואים" ברצון. משה גטה עושה ימים כלילות כדי שהמפגש יצליח. מזמין את מקומות הלינה, דואג לאוכל ולמשקאות בזמן ההפסקות ברכיבה על האופניים בשטח ומגייס את  אשתו לאפות את עוגות הפרג המצוינות שלה. הוא אמנם דואג לגבות את הכספים ביד רמה, אבל להוציא אותם ביד קמוצה, כדי לשמור תמיד די ממון לצ'פר את החבר'ה בהפתעות שהוא שולף ברגע האחרון: חולצת רכיבה משובחת עם לוגו של כנפי צניחה או מגבת  לבנה עם רקמה אדומה  של סמל הפלוגה, הכל כדי לשמר את גאוות היחידה. אך הפעם הוא  התעלה על עצמו וגייס שבע מסאז'יסטיות כדי להעניק ל"מילואימניקים" מסאז' עמוק שישחרר את השרירים התפוסים מהרכיבה בסיום המסע באילת. אנשים עם דעות פוליטיות שונות, רקע כלכלי שונה, דתיים וחילונים, נפגשים באמצע הדרך ובאמצע החיים ומאשרים את האמירה שבסופו של דבר, הדברים המאחדים אותנו גוברים על אלו המפרידים. 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: