יום שישי, 01 ביולי 2022, ב' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

טורי דעה של תושבי שוהם

חיובית, לשם שינוי

הרגשה חיובית, לא תוצאה חיובית. תרגיעו עם המחשבות השליליות

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מירי וגנר-בריל

בבדיקה מקיפה של ההיסטוריה המשפחתית, שלושה דורות אחורה, בכל אחד מהענפים – עולה כי הצאצאית היא הראשונה מבין בני משפחתה הקרובה, לרבות אחים, הורים, סבים ודודים – אשר אמורה לפקוד את שיעורי המתמטיקה ברמה של 5 יחידות.

למעט בן דוד רחוק של סבתה של הנערה, אשר שימש, לפני שנים רבות כפרופסור למתמטיקה, מדובר בתרחיש פנטסטי, על גבול הבדיוני וכולנו אוצרים בליבנו, בהתרגשות, את המעמד וגאים בו משל היה לנו חלק בהישג התקדימי והבלתי ניתן לפענוח של נערתנו המוצלחת.

אם המשפחה, המרגישה נוח בחיק רבי המלל למיניהם, היא הראשונה להודות כי העובדה שעברה, לפני שנים רבות  את מבחן הבגרות במתמטיקה .נעוצה בציון מגן, שאכן, הגן בחירוף נפש מפני כישלון מפואר ובזכותו - בסופו של דבר התנוסס לו הציון "מספיק" על גבי תעודת הבגרות.

לימים, כשפקדה האם את שערי האוניברסיטה ונדרשה ללימודי סטטיסטיקה במסגרת התואר במדעי המדינה,  צלחה לה הדרך בהבנת מהות המחקר והפעם אף הגיעה לציון 80 המרשים.

ועדיין כל הבנה מתמטית כרוכה בסוג של נס בקרב בני משפחתנו. המספרים מתחבבים עלינו רק כשהם עגולים שלמים וחיוביים, בדומה לאופן  שבו אנחנו מבקשים לראותם בחשבון הבנק שלנו.

שנה חדשה מביאה עמה התחלות חדשות, קביעה זו נכונה בעיקר לתלמידי מערכת החינוך אשר בשבילם כל שנה היא עליית מדרגה ברורה ומוגדרת.

לאחר חופש גדול אשר בניגוד לקודמיו בשנים האחרונות, לא כלל מפגש אינטימי עם תצורה של מטוס מבפנים והתחיל באופנים רבים הרבה לפני העשרים ביוני, אני מאמינה שאפילו הצאצאית אחוזת געגועים לימי לימודים, שגם אם מעייפים או מכבידים, יש בהם מן העניין או ההתרגשות או לפחות אפשרות חשיפה למכנסי הג'ינס, התיק והנעליים בהם התחדשה במסגרת מסעות רכש וביזה שערכה, בקניונים ובמרחבי הרשת בתמיכת ידיד חדש הידוע בשם כרטיס האשראי של אמא.

אף אביזר, פריט לבוש, עיקרי או משלים, לא קופח. הם נרכשו, רבים וטובים, כמיטב מסורות השופינג העליזות בחו"ל, רק שהפעם במחירים של הארץ.

כולם, כולל קלמר ממותג, כנדרש ממעמדה של תלמידת תיכון מתחילה, ממתינים להזנקה באחד בספטמבר או מועד אחר כפי שיקבעו הרשויות, בהתאם לאותו מצב מעורפל אשר כרוכים בו מושגים כמו קפסולות ולמידה מרחוק.

השנה החדשה הזו מתחילה אמנם באקלים חברתי ופוליטי ירוד במיוחד. אנחנו נפרדים משנה חולה, מותשת, כמעט מובסת, לא מתלוצצת עם רופאיה, מחשבת את קיצה לאחור, עד לכניסת מחליפתה לזירה וכולנו סופרים את הימים בשאיפה לתשפ"א מוצלחת יותר מקודמתה, נטולת הא'.

במהלך השנה החולפת ובחסותה, רבים האירועים שלא התרחשו, ובלוח השנה נמחקו בזה אחר זה מועדים שסומנו מראש ובוטלו: הופעות של הצאצאית, טקס סיום חטיבת הביניים, טקס פרידה של המשתחרר מהבסיס בו שירת וטקס סיום טירונות או ביקור הורים בבסיס הטוראי שחבר לצה"ל ארבעה חודשים טרם פרישת הבכור.

גם תכניות פחות טקסיות דוגמת נסיעה מתוכננת לביקור משפחתי בחו"ל, חוו גסיסה אכזרית.

נתב"ג המצוי בשגרת חיינו ממש בחצר האחורית, בבחינת הושט היד וגע בו, הפך בחודשים האחרונים לשכונת רפאים שאיש אינו פוקד אותה.

השנה הזו לימדה אותנו הרבה דברים, קטנים ופרטיים וגם גדולים ולאומיים, היא הוציאה רבים לצמתים עם שלטי מחאה ודחפה אחרים לפתרונות דרמטיים של הוצאת דרכונים זרים, במהלכה העמדנו לבחינה מחודשת את תעלומת החלום הציוני ודמענו נוכח שבריו ורסיסיו שעפו לכל עבר, כולל גם למלון "הים האדום" באילת.

שנה לא טובה בעליל, מיותרת, מציקה, כואבת, מה לא נכתב על זו שנהייתה שנת פרעות כנבואה שהתגשמה, כפי שרמזו ראשי התיבות שלה.

החיים והאמונות הטפלות מתרים בנו שלא להתלונן, לא כי זה לא יעזור, אלא מהטעם הפשוט שתמיד יכול להיות גרוע יותר. כפי שהטיב ממני לנסח, מהנדס הפיתוח הנודע, אדוארד מרפי, שקבע לפני שנים כי "כל דבר שיכול להשתבש – אכן ישתבש" בניסיון לתת הסבר פסאודו מדעי לתופעה בה פרוסת הלחם תמיד נופלת, כאשר צידה המרוח מופנה מטה, כלפי הרצפה.

וכנגד, כמשב של תקווה, נכתבים מאמרים רבים בעת האחרונה, נושאי בשורות ומסרים ברוח החשיבה החיובית, מדע האושר והאופטימיות כאסטרטגיה, מהם אנו לומדים כי חשיבה חיובית ממקדת אותנו בחיובי שבחיים ואף מעצימה אותו.

מחקרים שונים מלמדים שלבעלי השקפה אופטימית יש סיכוי מופחת לחלות במחלות לב וסיכוי מוגבר להחלים ממחלות אחרות, ומעודדים אותנו לראות תמיד את חצי הכוס המלאה.

יחד עם זאת  ומכיוון שאי אפשר לקיים סביבה ניטרלית וחפה מאירועים ותקלות, כנראה שערב תחילתה של שנה חדשה הוא זמן מתאים לזנוח את אמונתו הקדמונית של אינג'ניר מרפי  או לפחות לשנות את קביעתו באופן הבא: גם כאשר כל מה שעשוי להשתבש אכן משתבש  - עלינו לדבוק בחיובי ולא לאפשר להתרחשויות לשבש את מצב רוחנו.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: