יום רביעי, 03 ביוני 2020, י"א סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

ישיבת מליאת מועצה 26.3.18

ישיבת מליאה חגיגית עם חברת אופוזיציה שמאוד משתדלת להצדיק את התואר וראש מועצה שמאוד מאוכזב (ובצדק) מתושבים שלא מתייצבים לסיורים שלו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אריה אהרון

המשקיף בישיבות המועצה

aharona98@gmail.com

גילוי נאות: שנים רבות  אני נוהג לפקוד, פיזית, את ישיבות המועצה ולסקר אותן. הפעם, בשל חופשה שכבר הספקתי לשכוח, ושלא כהרגלי - "השקפתי" על הישיבה דרך דף הפייסבוק של המועצה שמתעדת בווידיאו את ישיבותיה.
אגב שיטוט בדף הפייסבוק, אני מגלה שהסרטון הראשון של ישיבת המועצה הראשונה, בחודש ינואר, זכה ל-1300 צפיות. בחודש פברואר, בישיבתה השנייה, נרשמו 833 צפיות ובישיבה החגיגית  (הרימו כוסית לכבוד החג) הנוכחית, מספר הצפיות צלל ל - 635. אני מוכן להישבע שכמה עשרות מתוכן הן שלי. לעומת זאת, ישיבת וועדת החינוך זכתה ל- 3200 צפיות והמשחק של מכבי שוהם  בכדורסל ל-905  צפיות. בקצב  הזה, עוד שנה, אני עלול להיות לא רק האורח היחיד בישיבות המועצה, אלא גם האורח הווירטואלי היחיד שיצפה בהן. בכל אופן, זוהי יוזמה מבורכת לתעד את הישיבות. בטוח שיום אחד יהיה בהן שימוש.
מיד לאחר הברכות לכבוד החג והרמת הכוסית, עולה לסדר היום שאילתה מטעמה של סוזי בר, חברת האופוזיציה (שוהם בתנופה): "מהו הסכום שמעבירה כל שנה המועצה למרכז השלטון המקומי? מאיזה סעיף בתקציב יוצא הכסף ומכוח איזה חוק הוא משולם?"
 איתן פטיגרו משיב לה שהמועצה מעבירה מידי שנה 56.700 ₪ לשלטון המקומי, תמורת ייצוג הרשות בבתי המשפט, חתימה על הסכמים קיבוציים וייעוץ שוטף למועצה.
סוזי בר מתעקשת: "תפנה אותי בבקשה לסעיף מפקודת השלטון המקומי או מחוקת השלטון המקומי  שנותן את הסמכות החוקית לשלם סכום כזה" .
פטיגרו מופתע משהו מהתקיפות ומבקש מהיועץ המשפטי את הסעיף הרלוונטי. היועץ מצביע על הסעיף ומקריא אותו. הניסוח, לא נראה משם מה לחברת המועצה בר שמשסעת את דברי היועץ. פטיגרו מתערב ומאיר את עיניה ששוהם היא אחת מ-203 רשויות החברות בשלטון המקומי ובנוסף לעזרה שמעניק הגוף הזה, הוא גם מסייע למועצה שלא להיות חברה בתאגיד המים והוא עצמו חבר בהנהלה
בנקודה זו נחלצים לסייע חברי מועצה נוספים ולהסביר לחברת האופוזיציה המתקשה להבין, אבל פטיגרו מאבד כבר את סבלנותו ואומר לה שאם היא לא השתכנעה ,זכותה לפנות לערכאות משפטיות, ובזה חותם את הדיון.
רק אציין שלאורך כל הוויכוח הזה, שנמשך דקות ארוכות, יושב חברה לסיעה של סוזי בר, אלי פלג, מספר מושבים ממנה ולא פוצה את פיו. כנראה שלו לא היה צריך להסביר יותר מידי. אם נאמין  לשמועות, אלו יודעות לספר שהיחסים בינו לבין סוזי לא ממש טובים ונראה כי פלג מחובר יותר למשנתו של פטיגרו.זו הפעם הראשונה שראיתי את זה באופן גלוי, ולדעתי עוד צפויים לנו התפתחויות נוספות.
הנושא הבא על הפרק היה פרויקט "בית לחיים" שיבנה בשכונה החדשה בכניסה לישוב, בטור הקודם כתבתי על הבעיה בגיוס המימון בסך 15 מליון ₪, הפעם אני שומע שיש תורם אלמוני שמוכן לממן את כל בניית הפרויקט .
האדריכל יפתח יששכרוב מציג את הפרויקט באופן מפורט בפני המועצה, בליווי מצגת. יש פה ניסיון חדשני ליצור קהילה של תושבים עם צרכים מיוחדים, אלה יהיו חלק בלתי נפרד מהשכונה ולא קהילה נפרדת. כעובד סוציאלי למחייתי , אני יכול להעיד שזו לא יוזמה מובנת מאליה. נתקלתי במקרים רבים בשכונות שאינן מעוניינות שיקימו בקרבתן מוסדות וקהילות של אנשים עם מוגבלויות, מחשש שזה יפגע באיכות החיים וכמובן, במחיר הבתים.
המגרש המיועד מוגדר בתב"ע רק לפרויקט זה ועליו מתוכננים להיבנות ארבעה מבנים, בני שתי קומות, בסך הכל 24 יחידות דיור. לכל דייר יהיה חדר משלו. בנוסף, יהיו שטחים ציבוריים שישמשו לפעילות קהילתית, למשרדי ההנהלה, לחדרי חוגים וכנסים.
איתן ליליוס, ראש סיעת שווים אב לילדה עם צרכים מיוחדים, מודה בהתרגשות לראש המועצה ולענת דותן,ראש לשכתו של פטיגרו, על קידום הפרויקט.
הנושא המעניין הבא היה ניתוקי המים התדירים ברחבי הישוב. פטיגרו מצהיר שלא מוצא חן בעיניו שכל יום או יומיים יש פיצוצי צנרת ברחבי הישוב ובעקבותיהם ניתוקי אספקת המים לתושבים.
מן הקהל נעמד תושב שאומר שלא יתכן שהוא קם בבוקר וללא הודעה מוקדמת הוא מגלה שאין לו מים בברז. לדבריו, הוא מבין שיש עבודות אחזקה וניתוקים מתוכננים המובאים לידיעת הציבור שמתארגן בהתאם, .אבל ניתוקי המים בשוהם ברובם הם ניתוקים לא מתוכננים.
פטיגרו מסכים איתו ואומר שבימים אלו הוא מגייס חברת מומחים שתבדוק את כל צנרת המים בישוב ותגיש את מסקנותיה המקצועיות על מנת לאפשר פתרון כולל לבעיה. לדבריו, הוא מעודד מעורבות ופתוח לתלונות של תושבים, אבל אלו די מאכזבים אותו. פטיגרו מספר שהוא מקיים בכל שכונה סיור מקצועי עם אנשי המטה שלו כדי לפתור בעיות, לסיור הוא מזמין את תושבי השכונה , אבל ההיענות היא דלה. כך לדבריו, בשכנת גינדי, למשל, לא הגיע  אף תושב לסיור.
פטיגרו מסכם ואומר שלא יתכן שמעורבות התושבים תבוא לידי ביטוי רק דרך המקלדת, אלא דרושה מעורבות ונוכחות אמיתית בשטח.
ישיבת המועצה דנה בהמשך גם בדוחו"ת הכספיים של תאגיד החינוך, ח.מ.ש והחברה הכלכלית שהוגדרו ע"י רואה החשבון, מועלם, כדוחות טובים ומאוזנים, ולכן לא אלאה אתכם בפרטים.
נפגש בישיבה הבאה שתתקיים לאחר הפסח ביום שלישי 28.5.19 בשעה ,19:00 בבניין המועצה. אני, כמובן, מתכוון להיות נוכח, לא רק דרך המקלדת ואשמח שיארחו לי לחברה, לא רק פקידי המועצה והמוזמנים המקצועיים, אלא גם תושבים מן השורה.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: