יום שישי, 29 במאי 2020, ו' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

האמת העגומה על חייו של חבר מועצה

אני מתנצל מראש - הטור הפעם הוא כבד בעובדות, חוקים וציטוטים, שבאים לתמוך טענה. אבל המטרה היא טובה, ומי שיצלח את השעמומון, יבין קצת יותר מה זה אומר בתאוריה להיות חבר מועצה.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

איתי רז

פרישתו של גיל ליבנה אחרי 15 שנה היוותה את יריית הפתיחה למרוץ לראשות מועצת שוהם. מערכת בחירות טעונה ועסיסית במיוחד מגיעה לקיצה. אם בבחירות הקודמות התמודד גיל ליבנה נגד עצמו (וניצח!), הרי שבבחירות הללו ישנם לפחות 5 מועמדים.
באופן אישי, אני רגוע עם שני המועמדים המובילים לראשות המועצה. אם הפתק שאתם מתכוונים לשים בבחירות לראשות המועצה שייך למועמד שלא עבר את גיל הפרישה החוקי במדינת ישראל, אתם בוחרים במועמד ראוי. לשניהם כוונות טובות, וביכולתם להצעיד את הישוב קדימה, כל אחד וסגנונו.
החל משנת 1978, בבחירות לראשות המקומית מצביעים בשני פתקים - צהוב ולבן. בפתק הצהוב אנחנו מצביעים לראש המועצה, ואילו בפתק הלבן מצביעים לרשימה. תושבי שוהם אנשים אינטליגנטים, ועל כן יש להניח שרובנו שוקלים בקפידה את האג’נדה של כל אחת מהרשימות ובוחרים את זו שהשקפת עולמה הכי מתאימה לנו ו/או שחבריה זכורים לנו לטובה. ועכשיו, הפתעה...
נפתח בציטוט מתוך מחקר שנערך על ידִי בנושא סקירת התנאים שחברי מועצה זכאים להם:
אין כיום הגדרה בחוק של תפקידם של חברי מועצה, ואין הסדרה של תנאי עבודתם לצורך מימוש תפקידם, לרבות שכר חודשי או תגמול כספי בגין השתתפות בישיבות מועצה, החזר הוצאות רכב וטלפון, שירותי משרד בסיסיים וכיוצא באלה. עם זאת, על-פי סעיף 041 לפקודת העיריות, חברי מועצה נבחרים מחויבים להתמיד ולהגיע לכל ישיבות המועצה וועדותיה, והיעדרות מישיבות המועצה במשך שלושה חודשים רצופים או היעדרות משלוש ישיבות רצופות תגרור הפסקת חברות במועצה.
קולטים? החבר’ה האלה שנלחמים כאריות על מקום במועצה, למעשה נלחמים על הזכות המפוקפקת לעבוד עבורנו, בעבודה לא מוגדרת. מה זאת אומרת לא מוגדרת? אתם שואלים בצדק, יש הרי חוברת רשמית בת 438 עמודים של משרד הפנים. אז הנה ציטוט משם: "חברות במועצה אינה משרה. זהו תפקיד, זאת משימה אפילו שליחות. אין מקבלים שכר בתמורה על המאמץ שמושקע בה. אין קורס או חוג שיכין את הנבחר לתפקידו. אין גם דגם אחד של מילוי התפקיד. יש שהחברות במועצה באה לידי ביטוי בפעילויות פוריות, ברכישת עמדות השפעה, בתחושות של סיפוק או בחשיפה תקשורתית, ויש חברות במועצה שאין לתפקיד אלא את שמו בלבד".
אני מציע לקרוא את הפסקה האחרונה איזה פעמיים-שלוש, ולהתרשם מהעובדה שגם משרד הפנים לא בדיוק סגור על התפקיד. ראוי לציין, אגב, שנושא קבלת תשלום עבור ישיבות מועצה עולה מדי פעם, וב-2017 אף דובר על תשלום של 1,000 ש”ח עבור השתתפות בישיבה, שזה במילים אחרות 1,000 ש”ח בחודש. זה לא קרה עדיין, ובכל מקרה מדובר בתשלום מגוחך עבור מה שמצופה מחבר מועצה. בהמשך נבין למה.
מה קורה כשמבקשים ממישהו לשמש בתפקיד התנדבותי, שבו הוא מצופה לשמור על קשר עם הבוחר, להכיר את הנושאים השונים בישוב על בוריים, ולהצביע בישיבות הרות גורל, כל זאת מבלי שהוא מקבל אפילו החזר הוצאות על טלפון? באתר של לשכת עורכי הדין בישראל ניתן למצוא מאמר שכותרתו העגמומית היא“. מי שרוצה, מוזמן לקרוא. אני רק אצטט כאן את המשפט הפותח של פרק המסקנות: "לימודו של החומר מעלה תמונת מציאות פסאודו-דמוקרטית, במסגרתה נבחרי הציבור בשלטון המקומי, אינם אלא שחקנים וירטואליים משוללי כל כוח".
מדינת ישראל לא נותנת את הכלים לחברי מועצה מקומית להצליח בתפקידם. הקורא האינטליגנטי מוזמן להתעמק בנושא בעצמו, ומשיעשה זאת יגלה שרוב הזכויות שעומדות לחבר המועצה מתוקף תפקידו הן זכויות לקבל מידע שממילא עומדות לו מכח היותו תושב מדינת ישראל על פי חוקי חופש המידע. חבר המועצה נדרש להשתתף בישיבות ולהצביע על מגוון של נושאים, שבכדי להבין את המשמעות של כולם, הוא יצטרך להתכונן לישיבות בצורה טובה, ולקרוא המון חומר. יודעי דבר מעריכים את זה בלפחות שעתיים ביום. תחשבו רגע על עצמכם - קמתם בבוקר, עשיתם סנדויצ’ים, הורדתם את הילדים בבי”ס, נסעתם לעבודה, קיבלתם על הראש מהבוס במשך 9 שעות, חזרתם הביתה, הכנתם ארוחת ערב, שמתם את הילדים לישון. עכשיו שימו שעתיים על לקרוא חומר, להתעדכן, לשמור על קשר עם בוחר, וללמוד את הנושאים שתצטרכו להבין בהם בישיבת המליאה הבאה שתכלול הצבעה על נושאים מרתקים כגון “דחיית חובת התאגוד והתאגוד האזורי בחוק תאגידי מים וביוב”. מעטים חברי המועצה שיכולים להשקיע את כמות הזמן הזאת בעודם מנסים לפרנס את משפחתם בכבוד, ואם נודה על האמת, קשה לצפות מהם לכזאת מידת מסירות. בפועל זה אומר שלחברי מועצה רבים אין מושג מה משמעות העניין שלגביו הם מצביעים. זו כנראה גם הסיבה שאם פותחים את פרוטוקולי ישיבות מועצת שוהם, ניתן למצוא שם בעיקר רשימת החלטות מוכנות מראש שראש המועצה מקריא לכל הנוכחים, והן מאושרות מיד בהצבעה פה אחד. יש לזה סיבה - ראש המועצה הוא עובד בשכר שמקדיש 24 שעות ביום לענייני הישוב (כך לפחות נהג גיל ליבנה), בעוד ששאר חברי המועצה יכולים להקדיש לנושאים הבוערים בישוב לא יותר ממספר שעות מצומצם בשבוע, אותן הם עושים בהתנדבות מלאה.
זה המצב, גבירותיי ורבותיי, ועד שלא תשתנה השיטה, נשאר לנו רק לשים את מבטחנו בראש המועצה, ולקוות שחברי המועצה לא יפריעו לו. הוא זקוק לקול שלהם בכדי להעביר החלטות במליאה. ראש המועצה הוותיק שלנו הבין את זה מצויין, וזאת כנראה הסיבה שהאדם היחיד שאינו חבר קואליציה כיום במועצת שוהם הוא יוסי לוי. זה גם שם זרקור על העובדה שכל חבר מועצה שטוען להישגים כלשהם, לא כל שכן אחד שישב באופוזיציה, עושה זאת על אחריותו בלבד, וקרוב לוודאי שלוקח קרדיט על הישגים של ראש המועצה ועובדי המועצה השכירים.
 נותר לנו רק אדם אחד עליו נוכל לסמוך בניהול הישוב - ראש המועצה. מה שאנחנו צריכים זו קואליציה רחבה, ומועצה שמאפשרת לראש המועצה הנבחר לעבוד, כך שכל שנותר לנו לעשות זה להצביע לרשימה שבראשה עומד המועמד לו הצבענו בנפרד לראשות המועצה. במציאות המוניציפלית הקיימת במדינת ישראל, חברי המועצה הם חסרי יכולת לשמש בתפקיד שלהם באופן יעיל, ולכן שומה עלינו לוודא שאינם עומדים בדרכו של מי שבחרנו להוביל את הישוב בחמש השנים הקרובות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: