יום רביעי, 21 באפריל 2021, ט' אייר ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

חינוך בשוהם

חינוך בשוהם,בתי ספר בשוהם,גנים בשוהם,מחלקת החינוך בשוהם,נוער בשוהם,חינוך מיוחד בשוהם,חופש גדול בשוהם,חוגים בשוהם,חוגים והעשרה בשוהם, ספורטילנד,מרכז לאומניות הבמה, איריס לנדה, דולי זורנצר, מועדון כדורסל, וירטואוז מוסיקה,בשוהם, אומנות בשוהם, לימודים והעשרה,

אולימפיאדת הביוטכנולוגיה:מיכל היימר מתיכון שוהם בחמישיית הגמר

ב-18.2 תגיע לשיאה אולימפיאדת הביוטכנולוגיה השנתית. נחזיק אצבעות למיכל היימר, בת היישוב, שהעפילה לחמישיית הגמר

פורסם בתאריך:


אולימפיאדת הביוטכנולוגיה, המתקיימת זו השנה הרביעית, היא יוזמה משותפת של הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון והפיקוח על מגמת הביוטכנולוגיה במשרד החינוך.

המשתתפים באולימפיאדה הם נציגים מתלמידי כתות י"ב מכל רחבי הארץ במגמה, שהתמחו בפרויקט "יישומים בביוטכנולוגיה, בהיקף של 5 יח"ל  

משרד החינוך והטכניון הכריזו השבוע על חמשת הפינליסטים שעלו לשלב הגמר באולימפיאדת ביוטכנולוגיה ה-4 שתתקיים ביום חמישי, 18.2.

מיכל היימר, בת היישוב, תלמידת כיתה יב' במגמת ביוטכנולוגיה בתיכון שוהם, העפילה לגמר והיא תייצג את מגמת ביוטכנולוגיה בתיכון ואת פרויקט הגמר שלה ושל חבריה לצוות, שנכתב בהנחייתן של ד"ר רונית שינה וקרן שטראוס רובינזון.

עבודת הגמר של מיכל וחבריה לצוות חקרה את השפעת עקת חום של 42 מעלות צלזיוס, על מות תאי והזדקנות בתאים פיברובלסטיים צעירים או מזדקנים.

שלב המיונים לאולימפיאדה החל בתחילת שנת הלימודים. בשלב הראשון, נבחנו בכיתה כל תלמידי המגמה על עבודת הגמר שלהם, ומתוכם נבחרה מיכל שהגיעה להישגים הגבוהים ביותר מבין חברי כיתתה. מיכל העפילה לשלב השני של התחרות -  שלב הצגת עבודת הגמר באמצעות כרזה מדעית בפני ועדה ארצית של צוות הפיקוח בביוטכנולוגיה. צוות הפיקוח העלה את מיכל לשלב הסיום.

 ב-18.2 תציג מיכל את עבודתה בפני ועדת שיפוט של מומחים מהטכניון ואף תזכה להרצות על עבודתה בפני תלמידי כתה יב' במגמת ביוטכנולוגיה מכל הארץ.

הזוכים בשלושת המקומות הראשונים, יזכו במלגות לימוד בטכניון.

מיכל מספרת בהתרגשות על עבודת הגמר ועל הגילויים המפתיעים בעקבותיה: "מטרת עבודת החקר היא לבדוק השפעה של חום שתאים לא רגילים אליו, על הזדקנות תאית, תהליך טבעי שקורה בתאים, ועל מוות תאי.

גילנו שחום של 42 מעלות צלזיוס למשך 20 דקות, משפיע באופן משמעותי על התאים הצעירים, על הזדקנותם ואף הכניס חלק מהם למוות תאי. לעומת זאת, בתאים מזדקנים לא הייתה השפעה של החום והוא לא גרם למוות תאי.

נושא ההזדקנות התאית היה נושא כתתי ואני התחברתי אליו מאוד. הוא נושא רלוונטי לחיים שלנו. אני יכולה להגיד שמאוד מרגיע אותי לגלות כנערה שיש יתרונות להזדקנות תאית וככל שאני לומדת וחוקרת את הנושא, אני מבינה את המסלול הטבעי של התא".

מיכל עדיין לא יודעת כיצד יתקיים השיפוט לאור מגבלות הקורונה והאם יתאפשר לקיים אותו באופן פיזי בטכניון או באמצעות הזום, אבל היא מכינה את עצמה לכל תסריט אפשרי:

"אני מאוד מתרגשת, זהו כבוד ענקי להגיע לשלב הזה. אני מתרגשת וקצת לחוצה לקראת ההרצאה  בפני תלמידים מכל הארץ, במיוחד אם היא תתקיים בזום. אני רוצה לציין את חבריי לצוות שהשקיעו מאמץ וזמן. אמנם אני העפלתי לגמר, אבל זוהי עבודה קבוצתית, כמו כן את תודתי העמוקה לד"ר רונית שינה ולקרן שטראוס שליוו את הפרויקט שלנו ועזרו לנו רבות. לא היינו יכולים לעשות זאת בלעדיהן".

על עתידה כמדענית מיכל עדיין לא סגורה: " עדיין לא החלטתי על מסלול, יש לפניי שירות צבאי, אם אזכה במלגה לשנת לימודים בטכניון, זה בהחלט יעזור לי. כרגע לימודי ביולוגיה ורפואה מאוד מושכים אותי". 

איריס בויקס, מנהלת תיכון שוהם: "המגמה שמה לנגד עיניה את השאיפה למצוינות ולחדשנות ביוטכנולוגית. המגמה קטנה ואיכותית מטפחת ומגדלת את תלמידים כמשפחה.

לא ברור מאליו להגיע להישגים גבוהים, אך מי שיכול לאתגר מרוויח ודלתות נפתחות בפניו.

נאחל למיכל שלנו המון בהצלחה. כאן השמיים הם הגבול".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: