יום שני, 01 ביוני 2020, ט' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות בשוהם,אנשים בשוהם,מסיפורי שוהם,עסקים בשוהם,

פרוייקט מנהיגות והפינה לזכרה של שני שמיר

חונכים לזכרה: חצי שנה לאחר ששכלו את בתם שני ז״ל באסון נחל צפית נחנך פרוייקט מנהיגות ופינה מיוחדת לזכרה בשבט עמית של הצופים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

לירן וינשטיין

חונכים לזכרה: חצי שנה לאחר ששכלו את בתם שני ז״ל באסון נחל צפית באפריל האחרון, התכנסו בצהרי יום שישי ה-19.10 הוריה אריק ויעל שמיר יחד עם מאות חברים, מכרים וידידים בחצר מתחם שבט עמית של תנועת הצופים, חנכו פרוייקט מנהיגות ופינה מיוחדת לזכרה, ״הפינה של שני״ שמה.


הטקס המרגש העצוב והכואב נפתח בשירת ״הילדה הכי יפה בגן״ שצוטט על גבי ההזמנה לאירוע.
ראשון הנואמים היה ראש המועצה מר גיל ליבנה שספד לשני. ״שני הייתה אכן הילדה הכי יפה בגן-יפה, חכמה, מוכשרת וטובת לב. מלח הארץ שנשטף במדבר, כן, מעבר לדברים המרגשים שאמר, ליבנה לא חסך ביקורת ממקבלי ההחלטות של הטיול שהוביל למותם של עשרה בני נוער. ״עשרת החניכים לא ניספו מחמת השיטפון מעשי איתני הטבע, מותם הינו כל כולו מחדל אנושי חמור. רשלנות פושעת של מדריכים וממונים שהיו אדישים לסכנה הברורה והמיידית״, כך ראש המועצה.
לאחר הדברים עלו לדבר, בעיקר לשתף את הנוכחים, בין היתר גם על ההתלבטות של בתם לצאת לאותו טיול, הוריה של שני אריק ויעל שמיר שלא הותירו עין יבשה אחת בקהל.


״שני התכוננה והתארגנה לטיול המכינה ברגשות מעורבים, מצד אחד מאוד רצתה להשתתף בטיול, היא ראתה בטיול הזה ציון דרך לתחילתה של תקופה חדשה, של בגרות, התחשלות ועצמאות. ומצד שני הייתה מודעת להתראות שבתחזית מזג האויר ולקשיים הפיזיים הצפויים. לצערנו הרב, הטיול הסתיים באסון נורא שמשאיר אותנו עם חור גדול בלב ועם מציאות יומיומית בלתי נתפסת וכואבת״.
האם יעל סיפרה על המסירות הרבה של שני כמדריכה בתנועת הצופים. ״כששני החלה להדריך והימים חלפו, הדהים אותי לצפות מן הצד ולראות כיצד היא מתמודדת עם השילוב וההשקעה בין הלימודים וההדרכה. שני שילבה זאת בצורה מושלמת. הייתה תלמידה מצטיינת ומדריכה למופת. אני זוכרת איך הקדישה תשומת לב רבה לילדים בנוגע למשמעת, ערכים ויחסים חברתיים.
פעם אחת חזרה מפעולה מאתגרת במיוחד. פעולה בה החניכים הפריעו רבות למהלכה. ומכאן החליטה להעביר להם פעולה חינוכית על כבוד וערכים. בסופו של יום, קיבלה מהם הודעות התנצלות על התנהגותם. מהלך שריגש אותה במיוחד והיווה עבורה סיפוק רב. היא הרגישה שהיא הצליחה לגעת בהם ולגרום להם להבנה ושינוי וגם אם הוא ה-קטן ביותר״, כך דברי האם.
כחלק מהנצחתה של שני, סיפר אביה אריק, שהם פותחים יחד עם גילי הרט ראש שבט עמית בתנועה ועם שבט ראם , מסורת שנתית של קיום סמינר בנושא מורשתה של שני וכן העלאת נושאי מנהיגות ואחריות, זאת במסגרת קורס הדרכה שיעברו החניכים בכיתה ט׳ רגע לפני שיקבלו את תפקידי ההדרכה.


גילי הרט ראש שבט עמית ובר אראל המרכזת הבוגרת, העלו את ההצעה  ״הפינה של שני״ ופרויקט המנהיגות אריק ויעל שמיר התחברו מיד לרעיון.  “הרגשנו שזו דרך נכונה להנציח את שני, את מי שהייתה ומה שאהבה במקום שאהבה.” פינת ההנצחה בשבט הצופים עמית הוקמה ביוזמת השבט ובסיוע מועצת שוהם – ענת דותן, עוזרת ראש המועצה ויעקב ירקוני, מהנדס המועצה.


״הכוונה לבקר בנחל צפית, לספר את סיפורה של שני וחבריה והאסון הנורא ומשם לפתח את הנושאים של מנהיגות ואחריות. ויש הרבה מה ללמוד בנושא מנהיגות ואחריות מהאסון הנורא הזה. החל מהתנהלות הקלוקלת של האנשים שהובילו את מכינת ״בני ציון״ ועברו באין ספור רמזורים אדומים. ולצערנו היום אנחנו יודעים שההתנהלות הזו הינה סימפטום לבעיה תרבותית שהשתרשה במכינת ״בני ציון״ ובמכינות רבות אחרות, תרבות של הליכה על הקצה. ועד אי לקיחת אחריות של משרד החינוך ומשרד הביטחון אשר מתנערים גם כיום מאחריות לאסון ומאחריותם לפיקוח על הבטיחות במכינות״, כך דברי האב אריק.


בסיום הדברים, הודו ההורים לחברים ולחברות של שני על התמיכה הרבה שהם מקבלים מרגע היוודע דבר האסון. ״במשך כל ימי השבעה הגעתם אל ביתנו ולא עזבתם אותו לרגע. באהבה רבה ביתנו הפך להיות ביתכם השני ולנו זה הווה חיבור עצום ותומך. אנו רוצים להודות לכם על היותכם אתנו בדרכי ההנצחה לזכרה של שני״, כך ההורים הנרגשים.
לקראת תום האירוע חבריה של שני בצופים שיתפו את הקהל על דמותה הייחודית. ״היית דמות להערצה, תמיד השכבה הייתה אצלך בראש סדר העדיפויות, השארת לנו חור ענק בלב״, סיפרו החברים בדמעות חונקות.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: