יום שבת, 15 באוגוסט 2020, כ"ה אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות בשוהם,אנשים בשוהם,מסיפורי שוהם,עסקים בשוהם,

חיה בסרט

היא מתחפשת מתי שמתחשק לה, בעיקר מתחברת לדמויות נשיות חזקות, מכינה את רוב התחפושות (אימרו מעתה: קוספליי) בעצמה ומשתתפת בכנסים בארץ ובעולם. הצצה לעולמה של אביטל כהן - "קוספליירית" משוהם

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

אם תפגשו את אביטל כהן, 26 משוהם, לא תעלו על דעתכם שהבחורה העדינה הזאת, עם המראה של "ילדה מבית טוב", יכולה בכל רגע נתון "לעלות" על תחפושת, לצבוע את פניה ופשוט לצאת כך לרחוב. ולא, לא בפורים. כהן לא מחכה לזמן הזה בשנה כדי להתחפש. בהתחשב בגילה הצעיר, אני אעז ואומר שעבורה להתחפש זה כמעט "דרך חיים", תחביב שהוא הרבה מעבר להגדרה שלו. יש  לזה אפילו תואר לתחביב הזה: אביטל היא מה שנקרא בז'רגון המקצועי: קוספליירית. היא חלק מקהילת "קוספליי", אנשים מבוגרים שמתחפשים ומתנהגים כמו דמויות מוכרות ממשחקי מחשב, סרטים או תוכניות טלוויזיה ובדרך כלל תופרים לעצמם את התחפושות.

אני פוגשת אביטל מספר חודשים לאחר שחזרה מברצלונה, בה התגוררה במשך שנה ועבדה בפרויקט של חברת "גוגל" בתור יועצת דיגיטלית לפרסום ובימים אלו חזרה להתגורר בשוהם והיא  נמצאת "בין עבודות".

 אפשר לומר שיש לך תחביב די מוזר...

"הייתי מגדירה אותו יוצא דופן יותר ממוזר. אפשר להגדיר אותו כ"הצעד הבא אחרי תחפושות פורים". אם תחפושת של פורים היא משהו שלובשים פעם בשנה,והיא בדרך כלל תחפושת קנויה, אז "קוספליי" זה משהו שאתה עושה כל השנה או באירוע שנראה לך מתאים, וזה גם קצת דורש להיכנס לדמות".

איך מגיעים לפתח תחביב של קוספליירית?

"האמת שזה תהליך די ארוך. אצלי זה התחיל מאז שהייתי קטנה. נהגתי לצפות בכל הסרטים של דיסני. תמיד כשראיתי את כל השמלות היפות והגדולות, אמרתי לעצמי 'איך בא לי להתלבש ככה' ואז היה מגיע חג פורים והתחפושות היו תמיד יקרות מידי וגם ממש לא נראות כמו בסרט. הן היו עשויות מבדים זולים, לא נוחים. מעולם לא קניתי תחפושת, תמיד אלתרתי. כשהייתי בצבא, הלכתי בפעם הראשונה לכנס "עולמות" (ראה מסגרת על הכנסים בישראל א.ר) שהתקיים בישראל ופתאום ראיתי אנשים שמגיעים עם תחפושות שעד לאותו היום הייתי בטוחה שאי אפשר למצוא אותן מחוץ לטלוויזיה. כמה חודשים לאחר מכן, החלטתי שאני מגיעה לכנס עם תחפושת שאני מארגנת לעצמי. רציתי להתחפש לבל מ"היפה והחיה", ליקטתי מהארון שלי כל מיני פריטים שיראו כמוה, התאפרתי ואמרתי לעצמי שזהו, זה הקוספליי שלי. היום כשאני חושבת על זה, התחפושת אמנם נראתה דומה, אבל היא כבר לא עומדת בסטנדרטים שלי."

.

מהו חתך הגילאים שמגיע לכנסים אלו?

" יש הכל מהכל. מגיעים ילדים ממש צעירים, אבל ישנם גם אנשים בני שבעים שמגיעים לכנסים האלו באופן קבוע. נדמה לי שבקרוב יחגגו בארץ 20 שנה לכנסים האלו".

חייבים להגיע אליהם מחופשים כדמויות מפורסמות?

" אפשר לעשות מה שרוצים, זה העניין בקהילות האלו. אפשר גם להמציא. יש לי חברה שנסעה לכנס בלונדון והיא בחרה להתחפש לדמות מתוך "הארי פוטר", מן יצור בדיוני חצי נמר חצי כלב. זו המצאה שלה".

 את מוזמנת גם להקרנות של סרטים באופן רשמי?

"אחרי שהייתי בשני כנסי קוספליי בישראל, בקוספליי הראשון אחותי תפרה לי את התחפושת ובשני אני הכנתי בעצמי הכל מאפס. קראתי בקבוצת פייסבוק שמנהל הקבוצה מחפש קוספליירים להקרנת טרום בכורה של "מלחמת הכוכבים", בתמורה לכרטיס כניסה וצילום עם סלבריטאים שמטבע העניין מגיעים להקרנה. זה ממש התאים לי, חלמתי לעשות קוספליי לסרט הזה. תוך פחות משבוע הכנתי את הקוספליי שעשה מבחינתי הרבה רעש. זה היה קוספליי של הנסיכה ליאה, בביקיני זהב. אני כמעט בטוחה שאני היחידה שעשתה אותו בארץ. זהו קוספליי מאוד חשוף ודורש אומץ ללכת איתו. מאוד נהניתי להיות הדמות הזאת".

לא התביישת להסתובב ככה עם לבוש מינימאלי?

"זה היה אמנם בהקרנה במקום סגור, אבל אחר כך הלכתי עם הקוספליי לכנסים ושם הרגשתי שדווקא בגלל שהוא מאוד מאוד חושפני, זה הרגיש לי גם מאוד מעצים, מעין אמירה:' זו אני ואני אוהבת איך שאני נראית'. גם מדובר בדמות חזקה".

אז בעצם יש בזה מימד טיפולי עבור אנשים ביישנים שבוחרים להסתתר מאחורי דמות?

" יש גם כאלה, אבל לא רק. יש אנשים שעבורם באמת זה עונה על רצון להראות צד אחר שלהם".

ואצלך, מה המוטיבציה?

"אני לא ממש יודעת להגיד, אבל אני חושבת שזה ממגיע ממקום של הרבה כבוד לעולמות שגדלתי עליהם. לדמויות".

את מכינה בעצמך את התחפושת, סליחה - הקוספליי, אז אולי את בעצם רוצה להיות מעצבת תלבושות כשתהיי גדולה?

"לא יודעת אם אני ממש חולמת, אבל זה בהחלט מעניין אותי. ישנם קוספלרים שאני מכירה שהלכו לתחום והם מגיעים למיומנויות מאוד גבוהות".

 אז מי את יותר: ליאה הלוחמת או שלגיה?

" זה תלוי באיזה יום אני מתעוררת. שמתי לב שהדמויות שאני בוחרת הן דמויות של נשים שאני מחשיבה כחזקות. לדוגמא, את שלגיה אני פחות מעוניינת לעשות, אולי מתישהו אני אעשה אותה, אבל היא מרגישה לי אנמית כזו שמחכה שיצילו אותה. כל הנשים שבחרתי לעשות, כולל דמויות דיסני, הן יותר מהעידן החדש של דיסני. עשיתי את מואנה שהיא דמות חזקה, את בל מ"היפה והחיה" שקראה ספרים ויצאה להרפתקאות, את איזמרלדה מ"הגיבן  נוטרדם" שהיא דמות משוחררת".

 את בוחרת דמויות נשיות חזקות. זה במקום טיפול?

"אני לא חושבת. זה אמנם מעניק ביטחון ואומץ, אבל זה לא משהו שפותר בעיות אישיות".

איך מגיבים בני המשפחה לתחביב המוזר, אבל גם היקר שלך?

"בהתחלה לא ממש היה אכפת להם, כי הקוספליי הראשונים היו מדברים שלקחתי מהארון ובפעם השנייה אני ואחותי תפרנו ביחד והם נהנו מעצם החיבור. הפעם הראשונה שהורמו גבות הייתה כשעשיתי את ליאה והלכתי עם ביקיני זעיר וחושפני, אז הם שאלו למה אני עושה את זה ואיך אני מסוגלת לצאת ככה מהבית. היה להם מוזר, אבל מעבר לכך, הם רואים בזה תחביב שמפתח כישורים שחלקם כבר הולכים ונכחדים. אני לא מכירה הרבה בחורות בגילי שיושבות ותופרות."

את בוודאי זוכה גם לתגובות מהסביבה?

"בדרך כלל רואים בזה משהו מגניב, אבל יש גם כאלה שמתפלאים ואומרים: הרי לא פורים היום, אז למה את יוצאת ככה מהבית? יש פעמים שאני נוסעת עם התחפושת באוטובוס כי לפעמים לא מתחשק להתלבש באיזה תא שירותים, ואני זוכה להרבה תגובות. עליתי לאוטובוס בסוכות ונהג האוטובוס אמר לי שהמכנסיים ממש מגניבים, אבל שאל אם אני בטוחה שאני רוצה להסתובב ככה ברחובות".

ומה עם בני זוג? היה מישהו שהתחביב שלך לא התאים לו?

" לא. ברגע שבן זוג שלי יאמר משהו על התחביב שלי, זו כבר בעיה. היו כאלו שאמרו שהם לא בקטע וזה בסדר גמור מבחינתי, אבל הם בדרך כלל באו איתי ועזרו לי לסחוב את התיק או המשקפיים ואפילו צילמו".

כמה תחפושות קיימות אצלך עד היום בארון?

" קרוב לעשר. ארבע מהן קנויות, האחרות אני הכנתי וכולן דמויות נשיות".

 על אילו דמויות את עובדת בימים אלו?

"כרגע אני עובדת על שתי מראות של אנסטסיה רומנוף מהסרט המצויר. הרעיון, בסופו של דבר, הוא לעשות את כל המראות שלה. יש לה בערך עשרה שינויי מלתחה במהלך הסרט."

 אז בפורים הקרוב מה תלבשי?

" אני לא אלבש את הקוספליי שעמלתי עליהם רבות. הם יקרים ועדינים מידי למסיבת פורים שגרתית. יש לי כל מיני אביזרים בבית, אני כבר אחבר ביניהם ואצור משהו".

יש לך טיפים לקוספליירית מתחילה?

" הדרך שהתחלתי בה הייתה נכונה עבורי ואני ממליצה עליה. בוחרים את הדמות שמעניינת, ואז קודם מחפשים בבית איזה אביזרים יש בנמצא. כל דמות ניתן לפרק לצבעים שלה ולגזרות שלה. לא חייבים מייד ללכת ולרכוש תחפושת. ממליצה לצפות בדמות וללמוד את האישיות שלה".

 מה זה קוספליי?

המילה קוספליי (מאנגלית: Cosplay), היא חיבורן של המילים באנגלית "costume" + "play" (בעברית: משחק תחפושות). קוספליי הוא מנהג בו אנשים מתחפשים לדמות מסדרות אנימציה (בעיקר אנימה), מקומיקסים, ממאנגות, ממשחקי מחשב, מסדרות טלוויזיה ופנטזיה וספרים פופולריים. תחפושות קוספליי ניתן לקנות בחנויות ייעודיות או להזמין דרך האינטרנט, אך מקובל מאוד להכין את התחפושת לבד. בכנסים מסוימים, לדוגמה בכנסי הארוקון וכאמ"י של אמא"י ופסטיבל אייקון, מתקיימות תחרויות קוספליי, הנמדדות על פי כמות ההשקעה, איכות התוצר העצמי, הדמיון בין הקוספליי לדמות וההופעה על הבמה .

קוספליי הכולל מוטיבים מתרבות יפן מיוחס לתרבות האוטאקו ולמעריצים, למרות שבמקור הוא מארצות הברית. קוספליירים מצויים במיוחד במפגשים ובכנסים של אנימה ומאנגה, משחקי וידאו, קומיקס, מדע בדיוני כמו קומיק-קון ואף בזרמים מסוימים במוזיקה, כמו ווקאלויד.

הקוספליי השפיע גם על תעשיית הפרסום, בו קוספליירים מקצועיים העובדים בתחום יכולים לקבל שכר תמורת הכנת תחפושת וגם הופעתם בתחפושת למען קידום של מותג, לרוב אחרי שהפכו את התחביב לעבודה ולקריירה מקצועית. תעשיית האנימה ביפן הפכה לבית לקוספליירים מקצועיים מאז העלייה של קומיקט (comiket) וה"טוקיו גיים שואו" (Tokyo Game Show). תופעה זו שכיחה מאוד ביפן, אבל קיימת גם בארצות אחרות.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: