יום ראשון, 09 באוגוסט 2020, י"ט אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות בשוהם,אנשים בשוהם,מסיפורי שוהם,עסקים בשוהם,

המציאות האמיתית של המזרח התיכון

ראיון ספונטני עם צבי יחזקאלי, עיתונאי, מרצה ופרשן לענייני ערבים צילום: רונן אקרמן

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

נירה נחום

צבי יחזקאלי, עיתונאי, שירת ביחידה מובחרת בצה”ל ובשב”כ. מרצה מבוקש ופרשן לענייני ערבים. בשנת 2012 התחזה למוסלמי בסדרה ‘אללה אסלאם’, סדרה המציגה את ההתנגשות בין תרבות המהגרים המוסלמים לאירופאים הקלאסיים. בשנת 2014 יצא יחזקאלי למסע נוסף אותו תיעד בסדרת כתבות בשם ‘איום דאעש’, בעקבות תופעת ההתגייסות של צעירים מוסלמים אירופאים לדאעש. בשנת 2018 התגרה בגורל ויצר סדרה חדשה ‘בזהות בדויה’, שבה הוא מתחזה לשייח, מסכן את חייו ומסתנן ללב המנגנון הסודי של האחים המוסלמים

צבי יחזקאלי – חילוני חרדי, והיום בעל תשובה, נשוי +5 “ושישי בדרך”, הוא אומר בחיוך.  
הוא מבקש לתאר את כל מה שלא נאמר בתקשורת, את המציאות כפי שהיא. לדבריו התקשורת לא בדיוק משקפת את מה שקורה, קיים חוסר הבנה של המזרח התיכון ושל התהליכים האמיתיים והשינויים העצומים המתרחשים בו. על כך הוא דיבר איתנו וישתף גם אתכם בהרצאה ביום ד’, 6.6.18 בשעה 21:00, במרכז אמנויות הבמה.

לאור המשבר האחרון בעזה, האם לדעתך יש עליית מדרגה ביאוש של תושבי עזה?
תושבי עזה הם לא הסיפור פה. הסיפור הוא בידי מי הם שבויים, והיום הם שבויים בידי החמאס. החמאס הוא זבל של אוכלוסיות המזרח התיכון. תושבי עזה - כולל אותם מאה שנהרגו בשבוע שעבר בסוריה - הם האחרונה בדאגותיהם של המנהיגים שלהם.


למה אנו לא שומעים גינויים של הפתח, כלומר גינויים של אבו מאזן על ההסלמה של החמאס?
חמאס היום הוא הדבר הכי מסוכן לאבו מאזן, הכי מסוכן למנהיג מצרים א-סיסי, ומצרים שונאת את החמאס יותר מאשר ישראל. אנחנו המדינה היחידה שמטפלת בארגוני טרור בכפפות של משי, עם יועצים משפטיים, וזאת לא השפה של השכונה. החמאס מנצל את זה, מביא אנשים לגדר ונותן לישראל להסתבך עם דעת הקהל העולמית. למרות זאת ועם זאת, במדינות ערב לא התייחסו לעניין השגרירות והמהומות בגדר, זה לא הוציא אותן משלוותן.


מתוך הסדרה "בזהות בדויה"

ארדואן, ראש ממשל טורקיה, גינה את ישראל...

טורקיה היא לא מדינות ערב, לא סעודיה, לא מצרים. טורקיה מגנה אותנו, כיוון שארדואן הוא שליט מוסלמי אסלמי, שבא ואומר שמבחינתו ההעדפה היא לאחים המוסלמים, ולכן הוא תומך בחמאס.
 

ב-15 במאי היה אמור להיות יום נכבה, אך למעשה הם לא הצליחו לעורר מהומה כמו שציפו. האם הכישלון ירגיע או יוביל להסלמה נוספת?
עזה היא סיר לחץ תמידי, וכל כישלון של חמאס, מאז עופרת יצוקה, צוק איתן ועמוד ענן משפיע, אבל נוכל לראות את ההשפעה במזרח התיכון רק בטווחים של זמן, סבלנות ואורך רוח. אני אראה זאת בהרצאה. היום, לאחר כ-15 שנה חמאס מתחיל להרגיש את אפקט המלחמות שהיו לפני שמונה ועשר שנים. בוודאי שהחמאס נכשל, אם הוא צריך לשלם 100 שקל לאנשים כדי שיבואו להיהרג בגדר.
אנשים שיצאו משם סיפרו שחמאס בעצם דוחק באנשים ומאיים עליהם. הפחד גדול. יחיא סנוואר, ממנהיגי החמאס, קבר אנשים בעודם בחיים. מדובר באנשים אכזריים מאוד. לפעמים קשה לנו להבין באיזו מציאות חיים אנשים במרחק של כמה קילומטרים מאיתנו, בסוריה יש רצח-עם שיטתי - בסביבות 600 אלף איש בשש שנים, כלומר בערך כל חצי שעה נהרג שם בן אדם. רוב אוכלוסיית עזה חיה מתחת לקו העוני, בעיקר בגלל החמאס. לא מכיוון שחסרות סחורות ואפשרויות. לדוגמה, חברת קוקה קולה רצתה לפתוח מפעל ברצועה וחמאס סירבו. הדבר הטרגי בסוגיה הפלסטינית הוא הנצחת האלימות והמסכנות, מבחינתם הקלף המנצח הוא להישאר קורבן. כשהפלסטינים עומדים בפני צומת - האם לגדול או להישאר מסכנים, הם תמיד בוחרים במסכנות, להישאר קורבן.

הרשתות החברתיות גרמו למהפכות בעולם המוסלמי. האם אין שימוש בכלי זה כדי לקדם את עזה למקום טוב יותר?
יש דיבורים נגד חמאס, אבל הם לא מבשילים לכדי תהליכים, כמו שזה לא הצליח נגד אסד. מדובר בשלטונות אכזריים מאוד. בגדול חשוב להבין – התמונה בחדשות היא לא התמונה הנכונה, עובדה. כולם היו בלחץ, אמרו שתהיה מלחמה עם איראן, ואני אמרתי שלא תהיה. אותו הדבר עם עזה. אנחנו נוטים לעלות על בריקדות ולהתרגש מדברים שלא באמת מלחיצים. הצריכה המוגברת של תקשורת מעוותת את תמונת המציאות, ובהרצאה אעביר את התמונה האחרת.

האירופאים מקבלים את פלישת האסלאם בסובלנות. מה יהיו ההתפתחויות כאשר האירופאים יבינו שהאסלאם הוא חברה סגורה, עם חוקי שריעה, חברה שאינה נטמעת, ואף מתרבה ומאיימת על הדמוגרפיה?
ב-2012 באנו ואמרנו, יש בעיה של האסלאם באירופה. כולם אמרו מה פתאום וכו’. עשיתי סדרה שכולה על האסלאם, ‘אללה אסלאם’, שבאמת הראתה את המציאות של התהליכים באירופה. הסדרה האחרונה, בזהות בדויה, עונה גם לשאלה מה יהיה.
לא תהיה מלחמה באירופה. המרכיבים הדמוגרפיים של אירופה כיום הם של חברה מנוונת מבחינת פוריות, מבחינת צמיחת המשפחה והערכים. אירופה לא מביאה ילדים, אירופה מזדקנת. לעומת זאת, משפחות של פליטים שבאות לערי גרמניה ולצרפת הם כרגע בריבוי של פי חמישה מהאוכלוסייה המקומית. הם בדרך כלל נתמכים ולא מייצרים, הם בדרך כלל שומרים על הזהות האסלאמית שלהם ולא קופצים לחגיגת הרב-תרבותיות המיוחלת של האירופאים. ובעיקר הם באים להשליט את האסלאם בדרך לא אלימה, ולכן לא יהיו התפרצויות של אלימות. אמנם יש פיגועים, אבל הפיגועים הם תופעה קטנה ביחס לתפוצה של האסלאם ביבשת.


זאת בעיה שהאירופאים מגיעים אליה לא מוכנים. החוק שלהם לא מגן על תושבי היבשת. להפך, הוא תומך במהגרים, ובעצם האירופאים מגישים את אירופה על מגש של כסף לאסלאם, ובסוף הם יישאו בתוצאות, ונראה את אירופה יותר ויותר אסלאמית. כבר עכשיו הרחוב והמרחב הציבורי נראים אחרת.
היום אנו רואים סובלנות, אבל לאורך ההיסטוריה האירופאים  ידועים גם באכזריות שיכולה להתפרץ ולבצע מהפך ביחס לאסלאם.
אני לא אומר שהם לא יכולים לבצע מהפך. אני יודע שיש להם זיכרון היסטורי רע מהשואה, ואני חושב שהם לא עתידים להתהפך כי הם במה שנקרא משל הצפרדע והמים החמים. צפרדע שתקפוץ למים חמים תנתר כשהיא תרגיש את המים החמים על הרגליים שלה, אבל אם נכניס אותה למים פושרים או קרים ונחמם אותם לאט-לאט, היא תמות.
האירופאים עדיין לא יודעים מול מה הם מתמודדים. חלק מהניצחון בקרב הוא להבין מה מופעל נגדי, מי האויב שלי ואילו כלים יש לי כדי להתמודד. שלוש השאלות הללו הן שאלות שיש לשאול לפני יציאה לכל מלחמה, לכל התמודדות, לכל אתגר - אם זה חינוך ילדים, אם זה הנהגה ואם זה עבודה מול המזרח התיכון. כשבוחנים את הזירה האירופאית רואים שהאירופאים עדיין לא בשלב של התמודדות, ייקח להם זמן. ההתעוררות תהיה איטית, לפעמים גם כואבת ומצערת, אבל זהו דרכו של עולם.
 

כשהחזרנו את חצי האי סיני אנואר סאדאת לא ויתר על שני קילומטרים של טאבה, אך לא הזכיר את עזה. האם לדעתך הוא צפה את הנולד?
אף מדינה לא תרצה את עזה. סאדאת כתב בזיכרונות שלו שלא שיער שבגין ייתן לו את סיני. סאדאת היה מוכן להתפשר על קו ראס מוחמד אל עריש, גם על חצי סיני. במזרח התיכון הכול מסחר, אם אתה לא מבין אותי אז אני אשלוט בך. כך קורה עם האיראנים והאמריקאים, וזה מה שקורה עם חמאס ואיתנו, וזה מה שקורה עם בתי המשפט והפלסטינים. מי שדקר יוצא זכאי ומי שרץ לגדר עושים לו קיר זיכרון בבצלאל, התהפכו היוצרות.

 

תמיד היית בחיפוש רוחני, עד להיותך בעל תשובה, מה הכי מרגש אותך ביהדות?
להרגיש יהודי, חלק משרשרת של 4,000 שנה, של אור עצום של תורה, לחיות במקומות שאבותי היו בהם לפני 4,000 שנה. לקום כל בוקר להגיד תודה - מודה אני. כל כניסת שבת היא ריגוש אחד עצום. לראות ילדים שמתחברים לדברים שאני לא התחברתי אליהם, כי גדלתי בבית שלא שמר תורה ומצוות. אני רואה את הילדים שלי ואני יכול לומר שזה הדבר הכי מרגש, פשוט להיות יהודי.

שאלון ספונטני
אמונה - הבסיס שעליו מושתת כל העולם הפנימי משפחה - התכלית ערבים - עזרו לי לחזור בתשובה טלוויזיה - אין לי מוזיקה - אחד מפלאי הבריאה

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: