יום שישי, 01 ביולי 2022, ב' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות על דמויות ותושבים בשוהם וחבל מודיען

מילואימניקית בדם

תכירו את סא"ל במילואים, רויטל דז'לדוב, בת 59, תושבת שוהם מזה 20 שנה, אם לחיילת, מי ששימשה בעברה הצבאי כראש ענף הסברה בפיקוד העורף וגויסה למילואים כבר מתחילת הסגר הראשון בתפקיד הממונה על ריכוז מידע ממשרדי הממשלה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

בשנת 1988, שמונה שנים לאחר שהשתחררה משירותה הצבאי בנח"ל, מצאה את עצמה רויטל דז'לדוב ב"ראיון עבודה" במפקדת הג"א (יחידה שטיפלה בהגנה אזרחית). "חיפשתי עבודה ומישהו שהיה אז בהג"א סיפר לי שרוצים לפתח את תחום ההסברה ומחפשים מישהו מתאים לתפקיד. למרות שהדרישות היו תואר שני במדעי ההתנהגות וניסיון של חמש שנים לפחות בפרסום, מה שלא היה לי, ניגשתי לראיון וקיבלו אותי". 

כבר בתחילת שירותה בהג"א הבינה דז'לדוב את הצורך הדחוף להיות בקשר הדוק עם האוכלוסייה האזרחית ושלא די בכך שרק אנשי מילואים יודעים מה לעשות בזמן חירום. במסגרת תפקידה היא הקימה את מערך "מדריכות אוכלוסייה בחירום" שהופעל על בסיס גדנ"עיות ובנוסף הייתה שותפה לכתיבת הספר "מצבי חירום – אתה יכול להציל חיים", ספר עב כרס שנמכר בזמנו לאזרחים. 

בשנת 1991, כשלוש שנים אל תוך התפקיד, פרצה מלחמת המפרץ הראשונה. לראשונה העורף הפך לחזית ולראשונה הוקם מרכז מידע לאזרחים. "נחמן שי היה בזמנו דובר צה"ל, אבל אנחנו בהג"א, נדרשנו כל הזמן לפרסם הנחיות לציבור: איפה מותר להתקהל, איפה אסור. הכל היה אז ראשוני". 

דז'לדוב זוכרת בנוסטלגיה מחויכת את הימים הראשונים לפעילותו של מרכז המידע: "אנשים היו מתקשרים אלינו לספר איפה הם שמעו פיצוצים ונפילות, אנחנו קיבלנו מהם את המיקום ורצנו לחמ"ל לתקוע סיכה על המפה. היום אנחנו יודעים איפה הטיל נופל עוד לפני שהוא נופל".  

פיקוד העורף הוקם בשנת 1992, כחלק מלקחי מלחמת המפרץ, במטרה לפעול בחזית האזרחית בשגרה ובחירום, ועל מנת להכין את האוכלוסייה לשעת חירום. דז'לדוב שסיימה קורס קצינים כנדרש, שימשה אז כראש מדור הסברה. במרוצת השנים ועד לפרישתה בשנת 2005, היא הובילה מבצעי הסברה רבים במלחמות ובמבצעים הצבאיים השונים: "דין וחשבון", "ענבי זעם", האינתיפאדה השנייה, "חומת מגן", מלחמת המפרץ השנייה, "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן".

דז'לדוב שהייתה שותפה פעילה לשינויים שעבר מערך ההסברה בפיקוד העורף, יודעת לספר על תהליך האבולוציה ועל אבני הדרך שעבר המערך: "התחלנו מגדנ"עיות, דרך הקמת מרכז מידע ארצי ומרכזי מידע מחוזיים, לאחר מכן המציאו את האינטרנט ופתחנו אתר. לאחריו, הוקם אולפן שידור. במלחמת המפרץ השנייה, הבנו שעל מנת להסביר לאנשים כיצד לחבוש מסכות מגן אנו זקוקים להרבה מאוד זמן מסך, בהרבה שפות, ואנו צריכים אולפן משלנו שיכול לפרוץ לכל הערוצים בזמן חירום. הוא אמנם לא פרץ לשידור, אבל שידר בערוץ 33 כשרשות השידור והגורמים הממלכתיים שיתפו איתנו פעולה באופן מלא".    

בשנת 98', לאחר עשור בתפקיד, הועלתה דז'לדוב לדרגת סא"ל והייתה לראש ענף הסברה בפיקוד העורף. האישה הראשונה שגדלה בפיקוד העורף וקיבלה דרגת סגן אלוף.      

בגיל 45 השתחררה דז'לדוב משירותה הצבאי. "לקחתי לעצמי שנתיים הפסקה. בתי, שהייתה אז בת חמש, קראה למטפלת שלה "אמא"". 

אם צוללים לזמנים, מגלים שגם במהלך שנתיים אלו, היא נקראה למילואים, כשפרצה מלחמת לבנון השנייה, דוגמא מובהקת לאורח חייה לאורך השנים ועד היום. כל אימת שיוצא לדרך מבצע צבאי, דז'לדוב לובשת את המדים ומתייצבת בפיקוד. כשאין מבצעים היא מדריכה בסימולטור של פיקוד העורף את גורמי ההסברה ברשויות המקומיות. 

כמה לא מפתיע, אבל גם בחייה הפרטיים נשארה דז'לדוב בתחום החירום וההסברה. היא עובדת כעצמאית בחברה המעניקה שירותי הדרכה לרשויות מקומיות בנושאי חירום.

מאז פרוץ הקורונה, התגייס צה"ל למאמץ הלאומי ונרתם לסייע למרחב האזרחי. כחלק מהמאמצים הרבים שהושקעו במיגור התפשטות הנגיף, הוקמה מפקדת 'אלון', שמשימתה  היא קטיעת שרשראות ההדבקה. דז'לדוב ,למודת מלחמות, נקראת למפקדה גם הפעם לשירות מילואים, כממונה על ריכוז מידע ממשרדי הממשלה. "אני חוברת למשרדי הממשלה. כשמפרסמות הגבלות, לדוגמא מגבלת התקהלות, אני בודקת מה המשמעות של ההגבלה הזו במשרד הדתות, במשרד התיירות ובשאר משרדי הממשלה. את האינפורמציה שאני אוספת, אני מנסחת ומנגישה לציבור בפורטל החירום הלאומי. בתחילת הקורונה משרד ראש הממשלה קיבל החלטה שפורטל פיקוד העורף יתכלל את כל המידע שמתקבל ממשרדי הממשלה וינגיש אותו לציבור. אנחנו עושים את זה בשפות שונות, בסרטים ובאמצעים שונים". 

מחודש מרץ, עם הפסקה בת חודש באמצע, מגויסת דז'לדוב לשירות מילואים. כל הנחיה שיוצאת ממשרד ראש הממשלה או מכל משרד ממשלתי אחר, "מעובדת" דרכה ומונגשת לציבור. נגיף הקורונה המתעתע, ההנחיות המשתנות חדשות לבקרים והחשיבות שבהנגשת המידע הזה לציבור באופן שגם יצליח להבין אותו, מציב בפניה אתגרים רבים, אבל דז'לדוב לא נבהלת: "המצב הוא מורכב ולכן ההנחיות הן מורכבות. להגיד שהכל מושלם? לא, אבל אין מצב חירום או מלחמה שהם מושלמים. נכון שמעורבים גורמים רבים ויש בלבול, אבל אנחנו עושים כמיטב יכולתנו. מה שממריץ ונותן לי כוח היא העובדה שניתנת לי ההזדמנות ליצור. אני נמלאת באנרגיה כשיש משהו חדש ליצור. היום האתגר שלי הוא להצליח לייצר מנגנון שגורם לכל משרדי הממשלה לעבוד בשיתוף פעולה, במצבי חירום. בינתיים אני עושה את זה "ברגליים", מרימה טלפונים, אבל אנחנו בדרך".  

במקביל ולצד הקורונה, מספרת דז'לדוב שבימים אלו היא גם עובדת על מצבי חירום נוספים שעלולים להתרגש עלינו, כמו רעידת אדמה. "קורים לזה ניצול הזדמנויות, הקורונה אפשרה לי להתחיל לסייע למשרדי הממשלה לעבוד בשיתוף פעולה לקראת מצבי חירום אחרים".

נכון לכתיבת שורות אלו, דז'לדוב סוגרת למעלה מ - 150 ימים בשירות מילואים פעיל. מספר לא סופי בהחלט. 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: