יום שבת, 19 בספטמבר 2020, א' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות בשוהם,אנשים בשוהם,מסיפורי שוהם,עסקים בשוהם,

חינוך פוליטיקה הנהגה

אם תחפשו את השם גלעד רבינוביץ' בגוגל תמצאו שיש עליו ערך בויקיפדיה. במקביל לפעילותו העיסקית, הוא פעיל ציבורית בשוהם החל משנת 2003. nhhxs תנועה חברתית התנדבותית “שוהם בתנופה”. מכהן כסגן ראש המועצה ללא שכר ומחזיק תיק החינוך בשוהם.

פורסם בתאריך:


עם תחילת שנת הלימודים גלעד רבינוביץ', מחזיק תיק החינוך, עונה למערכת אבן שוהם וגם לליאור פרץ, נציגת ההורים 

גלעד, מה מעשיך בימים אלו?

בתקופה הנוכחית, ולמעשה בדומה לשני העשורים האחרונים אני משלב בין פעילות עסקית ופעילות ציבורית במספר אפיקים. אני הבעלים והמנכ”ל של אי.טי. סטרטגי שפועלת בתחום האסטרטגיה הטכנולוגית של חברות וארגונים, במקביל הנני משמש כמרצה בתואר השני למנהל עסקים באקדמית אונו ועסוק בכתיבת ספרי השני בתחום הניהול. 

בנוסף לפעילויותיי העסקיות הנני מכהן בהתנדבות כסגן ראש המועצה ומחזיק תיק החינוך, משמש כדירקטור בעמותת צופן, שייעודה קידום תעסוקת ערבים במגזר ההיי טק, מתנדב בפעילויות שונות כמו לדוגמא שותף ליוזמתה של מירי וגנר בריל, הקמת לשכה לסיוע לתושבי שוהם במציאת עבודה, וכן פעיל במפלגת העבודה, דירקטור בחברת בת של המפלגה וחבר במוסדותיה השונים. עד לפני מספר חודשים שימשתי בנוסף בתפקיד מנכ”ל מפלגת העבודה.

נציגות ההורים שואלת 

איך אתה רואה את שיתוף הפעולה של מחזיק תיק החינוך ושל אגף החינוך עם הנהגת ההורים היישובית, והאם אתה מרגיש שמעורבות ההורים בשוהם תורמת ומקדמת את החינוך בישוב או שהיא מהווה מכשול?

שוהם מתאפיינת במעורבות גדולה של התושבים בפעילות היישובית, לשמחתי כך גם בתחום החינוך. אנו רואים בהנהגת ההורים היישובית גורם השותף לחשיבה במהלכים המשמעותיים במערכת החינוך. ברור שלא בכל נושא ישנן הסכמות מקיר לקיר, וגם במקרים שכאלה מתנהלים בחינה ודיון מפרים בהם שותפה הנהגת ההורים.

טענת ההורים בשוהם היא שהמועצה לא משקיעה מספיק כסף פר תלמיד ויכולה להשקיע הרבה יותר. האם ההורים צודקים? האם להערכתך יש לכך קשר לירידה בתוצאות המייצב של שהם ?

מועצת שוהם הציבה באופן מוחלט את החינוך בראש סדר העדיפויות. החלק הארי של תקציב המועצה מוקדש לחינוך. בעתיד הקרוב כשאזור התעשייה שלנו יתבסס ויוקם בנוסף אזור תעסוקה בכניסה הדרומית, יהיו בידי המועצה משאבים נוספים שיאפשרו לנו להשקיע עוד יותר בחינוך הפורמאלי ובחינוך הא-פורמאלי.

תוצאות מבחני המייצב אינן קשורות להשקעה בחינוך, ההכנה שנעשתה למבחנים לא הייתה מספיקה, בטח לא בהיקף שנעשה ביישובים אחרים. הפקנו לקחים ובפעם הבאה לא נסתפק בתוצאות טובות, אנו נדרוש מבתי הספר תוצאות מצוינות.

היית ממובילי הצעד להכניס תקשוב בבתי הספר – איפה לדעתך בתי הספר בשוהם נמצאים היום ביחס לציפיות שלך וביחס לארץ בכלל מבחינת התקדמות הלמידה המתוקשבת? האם הגענו ליעד שצפית?

שוהם נמצאת כיום בחזית הלימוד המתוקשב בארץ ולפני כשנה אף זכינו בפרס ארצי בנושא. כל הכיתות ביישוב הוסבו לכיתות חכמות ובנוסף הוכנס ציוד מתקדם כלוחות ומקרנים אינטראקטיביים. בכל אחד מבתי הספר מעבדות מחשבים מתקדמות וכן עגלות מחשבים המהוות מעבדת מחשבים ניידת. מכיוון שאנחנו יישוב שאינו משופע בתקציבים בנינו תוכנית רב שנתית של הטמעת התקשוב בלי להפיל “גזירות” על ההורים. לראייה אנו זוכים לביקורים שוטפים מבתי ספר ברחבי הארץ המעוניינים לקבל וללמוד מאיתנו על הדרך והמתודולוגיה בהן אנו מקדמים את הלימוד החדשני והמתוקשב. אנו לא שוקטים על השמרים ובוחנים את עצמינו מדי יום כשבמקביל אנו לומדים מהאחרים בארץ ובעולם. 

בחינוך חשובה מאד הדרך, העקביות וההתמדה. חינוך ופיתוחו לא נעשים בקסמים אלא בחשיבה מראש, בניית אסטרטגיה ומימושה תוך כדי פקיחת עיניים לגבי התפתחויות, שינויים ולמידה מניסיון של אחרים. בשוהם אנו משתדלים לעבוד נכון, לתת למערכת את הכלים והמשאבים להתפתח בדרך הנכונה, להיות קשובים וערים ולשפר היכן שצריך.

אנחנו חשופים במדיה ומודעים לתהליכים המתרחשים במשרד החינוך לכיוון חדשנות וקידמה בתכניות החינוך. אחד הצעדים הוא, קידום בתי ספר מזמני למידה בהם מרחבי למידה שיאפשרו לתלמידים ללמוד בשיטות שונות ולא רק למידה של מורה מול כיתה כאשר מורה מעביר את החומר בצורה פרונטלית – האם שהם שואפת לשם ? 

כפי שציינתי אנו בוחנים את עצמנו כל הזמן. מבנה ודרכי החינוך משתנים, הטכנולוגיה מאפשרת דברים חדשים ונפלאים. בנוסף, הילדים שלנו שונים מאיתנו, הם גדלים בעולם אחר, בסביבה אחרת, כאשר לטכנולוגיה כאמור השפעה מכרעת. אנו מחויבים להתאים את מערכת החינוך, תכניה, בתי הספר, המבנה הפיסי שלהם וכמובן הפדגוגיה לעולם החדש. אנו עושים זאת באופן זהיר ושקול שמאפשר המשך התפתחות עם שמירה על הדברים הטובים הקיימים, ותוספת מכל שפע הקידמה העומד בפתחנו.

אנו מתכננים לקיים בשוהם בתחילת 2018 כנס ארצי בנושא חידושים טכנולוגיים ופדגוגיים. בכנס יוצגו פתרונות ויישומים מהארץ והעולם.

האם לדעתך יש בסיס לאמירות בקרב ציבור ההורים בשהם כי קיימת הדתה בתכניות הלימוד בבתי הספר כיום ?

אני שמח מאד על השאלה שכן הנושא עלה לאחרונה בפורומים שונים.

בשוהם אין הדתה !!!

בשוהם יש חינוך לציונות, ערכים, דרך ארץ ויהדות. מערכת החינוך בונה את הדורות הבאים והבסיס להיות אדם טוב הינו ערכים ודרך ארץ כשהציונות הינה מרכיב אינטגרלי. בנינו בשוהם מרקם יחסים נפלא בין חילוניים לדתיים ואנו מקפידים לשמור עליו. ישנם ויכוחים ולעיתים ישנם גם כעסים אולם בהקשבה והבנת האחר אנו מגשרים ומוצאים את המשותף. הכרת והבנת היהדות אינה הדתה, היכרות עם ארון הספרים היהודי אינה הדתה, קיום דיאלוג חי בין הקבוצות השונות אינו הדתה. בשוהם ניבנה מודל למערכת יחסים בין אנשים עם אמונות שונות. חשוב יותר מהמרוץ לציונים. אלו הכלים שילוו אותנו לאורך כל החיים ותרומתם לעיצוב האישיות מכרעת.

אני מאמין גדול בהידברות, בסובלנות ובהקשבה. במדינה כמו שלנו שהינה כור היתוך וקיבוץ גלויות ותרבויות, אנחנו יוצרים כאן משהו חדש, תרבות ישראלית יהודית דמוקרטית. שוהם מהווה דוגמא לאיך הדברים צריכים לקרות נכון. הדיאלוג החי ולעיתים הבועט הינו היסוד לשיתוף וליצירת התרבות הישראלית, לא תמיד יש הסכמות אבל יש דיבור והקשבה, ואם נהיה קצת ממלכתיים, אנחנו צריכים להיות אלו שישמשו במדינה דוגמא לאחרים, עמוד האש שלפני המחנה.

קצת על הנהגת ההורים

הנהגת ההורים היישובית מורכבת מיושבי ראש ההנהגה של כל בתי הספר ולאחרונה אנו בעיצומו של תהליך התהוות של צוות הנהגה לגני הילדים. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא והגדרנו מטרות ברמה היישובית מתוך תפיסת עולם שעבודה בצוות ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים זו הדרך הנכונה לתרום לחינוך ילדינו. 

מטרות ההנהגה 

בניית מערכת של אמון שיקוף ושיתוף מידע בין אגף החינוך להנהגת הורים היישובית להוביל ולקדם פרויקטים חדשים ביוזמות משותפות של ההורים ובתי הספר להיות צינור תקשורת בין אגף החינוך להורים במקרה שהקשר לא קיים לשתף מידע בין היו”רים ולהפרות האחד את השני על פרויקטים מוצלחים ועשייה שההורים מקדמים בתוך בתי הספר במטרה להעשיר וללמוד האחד מהשני.

פתחנו עמוד פייסבוק הנקרא “הנהגת הורים יישובית שהם” ובו אנו מעדכנים מידע הנוגע להורים ולבתי הספר – אנו מזמינים את ההורים להתחבר לעמוד ולהתעדכן.

אנחנו מקדמים שיתופי פעולה עם "עיר ללא אלימות", יחידת הנוער והשיטור הקהילתי – מתוך תפיסת עולמנו כי עבודה בשיתוף פעולה מלא בין כל הגורמים היא המפתח להצלחה.

הנהגת ההורים חברה בפורום וועדי ההורים היישוביים שהוקם כעמותה מוכרת בשנת 2016. 

פורום וועדי ההורים היישוביים (ע.ר.) הינו האיגוד המייצג של וועדי ההורים היישוביים בעיריות, במועצות המקומיות ובמועצות האזוריות בישראל ושותפים בו עד כה כ-150 וועדי הורים יישוביים. תפקידו העיקרי של הפורום הוא לייצג את וועדי ההורים היישוביים ולקדם את ענייניהם בפני השלטון. לפנינו עומדות יוזמות ותוכניות רבות כמו גם קידום העשייה בתחומים שציינו ונשמח לשיתוף פעולה, תמיכה ועשייה מההורים בשהם.

לשנה של שיתוף פעולה פורה ומהנה לטובת חינוך ילדינו

במוסדות ברמה העירונית והארצית. 

ליאור פרץ מתנדבת בוועדי הורים, יו"ר הנהגת הורים תיכון שוהם ויו"ר ההנהגה הישובית

 

מערכת אבן שוהם שואלת 

מבנה מערכת החינוך - שני בתי ספר על יסודיים שש שנתיים או חטיבת ביניים אחת ותיכון אחד?

בימים אלו אנו נמצאים בתהליך בחינה של מבנה מערכת החינוך היישובית. לשם כך אנו נעזרים בייעוץ חיצוני של מומחים בתחום, נערכות פגישות עם כל הנוגעים בדבר, כולל הנהגת ההורים, הורים בכלל וכמובן סגלי ההוראה והמנהלים. אני מעריך שבתקופה הקרובה נקבל את ההמלצות. 

הבסיס להצלחה של מערכת החינוך במבנה זה או אחר הינן סגלי ההוראה ובראש ובראשונה מנהלי בתי הספר. בשוהם יש צוות ניהול איכותי ומסור שמצעיד את המערכת אל הקידמה. אנו גאים בסגלי החינוך שלנו ו”נותנים להם את הגב” בהצעדת המערכת ובהתמודדות היומיומית.

לאן מועדות פניה של "שלהבת" החטיבה העליונה הדתית?

שלהבת הוקמה מתוך כוונה לאפשר רצף לימודים מגן ועד לצבא גם למגזר הדתי. שלהבת תורמת לכך ששוהם מרוויחה את אותם בני נוער שכעת נשארים ללמוד ביישוב ושותפים לפעילות היישובית בחוגים, ספורט, מועצת הנוער ובכלל. השנה עברה שלהבת לתפעול ע”י רשת אורט שזכתה במכרז. המועצה יחד עם נציגי הציבור הדתי יהיו שותפים במסגרת ועדה מיוחדת, לניהול בית הספר ולהחלטות המהותיות שתתקבלנה. אני משוכנע ששלהבת תמשיך להתפתח ותכבוש את מקומה כבית ספר מוביל ברמה הארצית במגזר הדתי.

מנתוני הזכאים לבגרות עולה כי בשוהם יש ירידה של אחוז הזכאים לתעודת בגרו, כיצד אתם מתכוונים להתמודד עם זה ומהו חינוך טוב לדעתך?

שוהם נמצאת בין הרשויות המובילות באחוז הזכאים לבגרות כבר שנים רבות. מדי שנה יש עליה באחוז או ירידה באחוז ואיני מתרגש מכך, אנחנו בצמרת ונישאר שם.

יחד עם זאת, כפי שאמרתי הישגי הבגרות הינם רק היבט אחד של הצלחת מערכת החינוך. החינוך לערכים ולציונות, קבלת האחר, התנדבות, שיעורי הגיוס המשמעותי ובניית והכנת הילדים שלנו להתמודדות ולהצלחה בעולם בחוץ, הינן המטרות המרכזיות והחשובות של מערכת החינוך ובהן נתמקד, כשלצידן לא נזניח את השאיפה למצוינות.

לאן הולכת שוהם?

שוהם מתפתחת בקצב הנכון ואנו דואגים לשמר את הקהילתיות והאחווה בין התושבים. לאור הגידול באוכלוסייה ושינוי תמהיל הגילאים שלה עלינו להתאים את היישוב והשירותים שהוא מספק. יותר תרבות, ספורט וחוגים למבוגרים, יותר אפשרויות בילוי ועם כל זאת נמשיך לשמור על “ירוק בעיניים”, גינות וטיפוח הסביבה. במסגרת פרויקט שוהם עיר חכמה (Smart City) נצא לאחר החגים בקורסים בחינם למבוגרים על השימוש ברשתות החברתיות כמו פייסבוק, ואינסטגראם או כפי שנקראות הניו מדיה. הקורסים יהיו פתוחים לקהל הרחב. בעבר קיימנו קורסים כאלה בהכרת המחשב ובאינטרנט וכעת אנו מתקדמים עם הטכנולוגיה.

הרחוב השוהמי - מה אתה שומע מהציבור?

הציבור בשוהם מאד מעורב בכל הקשור לקורה ביישוב. החל כמובן מנושאי חינוך, פניות בנושאי איכות הסביבה, ביטחון אישי ורעיונות לגבי פיתוח היישוב. אישית אני מאד אוהב את השיחות הללו שמפרות ונותנות רעיונות וגם מאפשרות להעביר ולהסביר את המסרים של המועצה. בהקשר הזה אני רוצה לנצל את הבמה הזו ולפנות לכלל הציבור בנושא שלטעמי הינו בנפשנו – האופניים החשמליים. בני נוער משתוללים ברכיבה על אופניים חשמליים ואני חושש מאד לגבי התוצאות לרוכבים, להולכי הרגל ולנהגים. מדובר בכלי רכב לכל דבר ועניין שסוף סוף המדינה השיתה לגביו כללים כמו קסדה, גיל הרוכב ועוד. המועצה תיכנס בתקופה הקרובה לאכיפה מוגברת אבל בכך לא די. אני פונה להורים, אנא רסנו את ילדיכם, אנא וודאו שהם ממלאים אחר ההנחיות והחשוב מכל, הסבירו להם את הסכנות.

עד לאחרונה ניהלת את מפלגת העבודה – מה יש לך לומר על תוצאות הפריימריס והשלכותיהן?

אנחנו חיים במדינה בה מתקיים פרדוקס גדול. מצד אחד מדינה איתנה כלכלית ואחת המדינות החזקות בעולם מבחינה ביטחונית, ומן הצד השני תחושה שמשהו אצלנו לא תקין, שיש הדרדרות מוסרית וערכית, ויש חלק לא מבוטל מן הציבור שרוצה שינוי.

מפלגת העבודה מנסה להעמיד אלטרנטיבה לשלטון הקיים כבר תקופה ארוכה וללא הצלחה. אבי גבאי נתפס כחדש ורענן שאינו נגוע בחטאי עבר, הרקע הניהולי שלו הוסיף להילה. חשוב להבין שחזרה לשלטון כרוכה בשינוי ובבניית דעת קהל וביצירת תמיכה במגזרים שונים, ובכדי להגיע לכך נדרשת עבודה קשה, נחישות והתמדה, ויש להיערך שתיקח יותר ממערכת בחירות אחת שזה יקרה. אבי גבאי צריך לבנות אסטרטגיה של ניצחון אבל עם סבלנות ואורך רוח, ואני מאד מקווה שיש לו את זה.

מה היה ההישג הגדול שלך כמנכ”ל המפלגה?

הייתי שמח למנות את מגוון ההישגים שהיו לי אבל ההישג המרכזי היה מחשוב מוסדות המפלגה והכנסת קידמה ומודרניזציה כמו לדוגמא בחירות ממוחשבות, ייעול מערך הקשר לחברים, הכנסת כלי ניו מדיה לשימוש המפלגה, חברי הכנסת והפעילים וכלים נוספים לחיזוק הקשר עם הבוחר.  

אי אפשר בלי לסיים בשאלה מה יקרה בבחירות המוניציפליות הקרובות בשוהם?

לשוהם יש ראש מועצה מצוין שהוא גם חבר שלי. במידה ויחליט שהינו ממשיך לקדנציה נוספת אעמוד מאחוריו כפי שעשיתי עד כה ואלך עימו “באש ובמים”, והיה ויחליט אחרת אשקול את האפשרות להתמודד

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: