יום שישי, 01 ביולי 2022, ב' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

כתבות מגזין בשוהם

כתבות על דמויות ותושבים בשוהם וחבל מודיען

זיכרון משפחתי: ד"ר צבי נוסבאום ז"ל - הילד המפורסם מגטו ורשה?

היום, 27/1, מציינים ברחבי העולם את יום הזיכרון הבינלאומי השואה. רוני אמיר ארזי, תושבת שוהם, מביאה את סיפורו המטלטל של ד"ר צבי נוסבאום ז"ל, בן דודו של אביה

פורסם בתאריך:


רוני אמיר ארזי :

" זהו סיפורו המטלטל של ד"ר צבי נוסבאום, בן דודו של אבי, מיכה, אשר העלה את הסברה שייתכן שהוא הילד עם הידיים המורמות בתמונה המפורסמת, ולימים הפכה לאחת התמונות המייצגות את שואת יהודי אירופה במלחמת העולם השנייה.

צבי נולד בשנת 1935 בתל אביב, להוריו - חנה ויוסף נוסבאום, שהיו ציונים, ועלו לארץ שנה לפני כן מפולין.

החיים בפלשתינה היו קשים, ובשלהי 1939, ממש בימי פלישת הנאצים לפולין ופרוץ מלחמת העולם השנייה, חזרה המשפחה לעיירה סאנדומייז' בפולין תוך כדי המלחמה, בינואר 1940, נולד לצבי אח - אילן. הוריו של צבי נורו על ידי הנאצים בתחילת שנות ה-40'.

 צבי ואילן היתומים נמסרו על ידי דודיהם למשפחה נוצרית, עד אשר ימצאו מקלט בוורשה. צבי סיפר שמדי ערב נדרשו הוא ואחיו לכרוע ברך לפני הצלב ולהתפלל.

לאחר שמצאו הדודים מקום מסתור, הם שלחו לסנדומייז' אישה יהודיה בעלת מראה ארי, להביא את הילדים לווארשה. אותה אישה כנראה לא רצתה לקחת בבת אחת שני ילדים כהי עיניים ושיער, על מנת שלא לעורר חשד, ועל כן הביאה לוורשה רק את צבי. כשנסעה פעם נוספת לסאנדומייז', כדי להביא את אילן, כבר לא אפשרו לה להיכנס לעיירה.

צבי, דודיו ובני משפחה נוספים הסתתרו בחדרון קטן בצד הארי, מחוץ לחומות הגטו. הקשר עם החוץ היה באמצעות אחת המסתתרות שלא נראתה כיהודייה. האישה שבביתה הסתתרו עשתה עסקים עם סחטנים, אשר דרשו כסף, תוך איומים להסגיר את המסתתרים לידי הגסטאפו. לאחר שאזל הכסף לקחו מהם את הבגדים והנעליים.

בקיץ 1943 הופצה שמועה כי יהודים עם נתינות זרה יישלחו למדינות מולדתם או נתינותם, במסגרת חילופים ביניהם לבין אזרחים גרמנים שנותרו באותן מדינות.

היות שצבי נולד בארץ ישראל, הוא נלקח ל"הוטל פולסקי", שבו היתה הרשימה המפורסמת - "הרשימה הפלשתינאית". בהמשך הגיעו לשם גם דודיו, עם דרכונים מזויפים שהצליחו להשיג.

יום אחד הם נדרשו להתכנס בחצר, ולעלות למשאיות שבאו לאסוף אותם משם. קראו בשמות הנוסעים, אך לא קראו בשמו של צבי. דודו ביקש מהחיילים הגרמנים להעלותו למרות זאת, בטענה כי מדובר בטעות, ולאחר התמקחות הם אישרו זאת. מהמלון הם נלקחו לתחנת הרכבת, תחנת גדאסנק. שם צילמו אותם החיילים הגרמנים בראנד והאנדקה, שהיו מעורבים בגירוש היהודים מגטו וארשה ב-1942. ייתכן שהם היו גם ב"הוטל פולסקי" וצילמו אותם שם בחצר.

משם הם הוסעו ברכבת למחנה ברגן-בלזן, שאליו הגיעו ביולי 1943. כאשר נוכחו הגרמנים לדעת שהמלחמה מסתיימת, הוציאו אותם ברכבת מהמחנה. הם שוחררו מאותה רכבת ב-14.4.1945 על-ידי הגייס התשיעי של צבא ארצות-הברית. החייל הראשון מבין מציליהם היה סמל בצבא ארה"ב בשם כהן.

מאחר שהתגלתה אצל צבי שחפת, הוחלט שהוא זקוק לאקלים חם, ושהמקום הטוב ביותר עבורו הוא בארץ-ישראל. הוא הפליג עם דודיו בספינה האחרונה שהגיעה לארץ-ישראל באופן לגאלי - "המטרואה". צבי סיפר שרצה להניף דגל עברי, אבל מצא באונייה רק דגל צרפתי. לכן גזר את הפס האדום ממנו, ונשארו צבעי הכחול והלבן.

בגיל 18 היגר צבי לארה"ב, למד רפואה, והתמחה ברפואת אף אוזן גרון, על מנת לסייע בריפוי דודו שהציל אותו, ואיבד את קולו כתוצאה מהתנאים במחנה הריכוז. הוא היה רופא מצליח.

רק לאחר שנים רבות, הוא התבונן יום אחד בתמונת הילד הקטן עם הידיים המורמות, ונזכר במה שקרה ב"הוטל פולסקי". אבל הכתובת שצורפה לתמונה ציינה, כי זהו תצלום שנעשה בגיטו וארשה, ואילו הוא ידע שמעולם לא היה שם.

בהמשך הוא פגש בבית החולים שבו עבד כרופא באחד מקורבנותיו של מנגלה, וסיפר לו את סיפור "הוטל פולסקי". אותו אדם לקח על עצמו לערוך חקירה מקיפה בשאלה אם צבי הוא הילד מהתמונה, ומסקנתו הייתה שהוא בוודאות הילד.

צבי אמר ברבות הימים כי איננו יכול לומר בוודאות, כי הילד בתמונה הוא אכן הוא, אך הילד דומה מאוד לתמונותיו מגיל ילדות וגם לאחת מבנותיו, שהייתה בת 8 כאשר פורסם הסיפור.

במילותיו של צבי: "אני מאמין שלכל ניצול שואה, ובמיוחד לשרידי גיטו וארשה, יש קשר רגשי לתמונה הזאת. רבים מידידי אמרו, לאחר פרסום המאמר ב"ניו-יורק טיימס", כי הם מצטערים לשמוע שאני הוא אולי הילד. הם "קיוו" שהילד הקטן הזה, בתמונה המזוהה עם השואה, איננו עוד בין החיים. הם חוששים ממה שיאמרו הגויים בהיוודע להם שהילד חי - אולי יחשבו שהשואה לא התרחשה מעולם. אני מקווה שהילד הזה חי, כי אם הוא חי, הרי זה עוד ילד יהודי שניצל".

צבי נפטר בשנת 2012, והותיר אחריו אלמנה, ארבע בנות, נכדים ונינים.

 מסע השורשים שערכתי עם הוריי ואחיי בספטמבר 2018, הצלחנו לאתר את תעודת הלידה של אילן, אחיו של צבי, שנולד בינואר 1940 בתקופת המלחמה, ועקבותיו לא נודעו.

 בסביבות שנת 1990 שודר בערוץ 3 דאז בכבלים סרט המתאר את סיפורו של צבי. הסרט הוקלט במכשיר וידאו ישן והומר על ידי אחי ליוטיוב (קישור מצ"ב). איכותו איננה מיטבית:

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: