יום רביעי, 26 בפברואר 2020, א' אדר ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

"אל קולי"

הסירו דאגה מלבכם. שוהם לא תסבול מרעש מטוסים אם תוכנית המתאר החדשה לנתב"ג תצא לפועל.

פורסם בתאריך:


לפי התוכנית שנידונה במועצה הארצית לתכנון ובנייה, יועברו חלק מנחיתות המטוסים בשדה התעופה אל מסלול הנחיתה הצפוני שעד היום פעל רק עד לשעה 23:00 - וזאת עקב מגבלת רעש.  תוכנית זו עשויה להפוך את חיי יישובי הסביבה לרועשים.

בשנים האחרונות מתבצע ניתוב הנחיתות בנמל התעופה בן גוריון באופן שיאפשר חלוקת עומס הרעש על ישובי סביבת נמל התעופה, בין היתר על פי צווי בית משפט.

מרבית נחיתות הלילה מבוצעות על מסלול 12 מכיוון תל-אביב, נחיתות הצהריים על מסלול 21 מכיוון קלקיליה ושאר הנחיתות על מסלול 30 מכיוון מודיעין. על שיקולי הרעש גוברים כמובן בזמן אמיתי, תנאי מזג אוויר (בעיקר עוצמת וכיוון הרוח), מצב בטחוני ולעיתים שיפוץ מסלולים.

הרעש הנוצר בתהליך הנחיתה משתנה בשלבים השונים ותלוי בסוג המטוס. עיתוי פריסת כני הנחיתה (הגלגלים) אשר מתבצע בגובה מסוים ולאחריו הטייסים נדרשים להגביר מעט את כח המנועים, משמעותי. בנוסף תצורת הכנף משתנה גם היא בהדרגה עד לרגע הנחיתה וכל השינויים האלו מייצרים רעש הנובע ממערבולות האוויר שהמטוס יוצר.

נתיב הנחיתה מכיוון מודיעין על מסלול 30 הוא הקרוב ביותר לשוהם ונכון להיום הוא בשימוש בחלק גדול של שעות היממה. תושבי הצד הדרומי של שוהם כמובן שומעים את המטוסים הנוחתים, אולם לא מדובר ברעש דרמטי, לפחות עבור התושבים היום. תושבי השכונה החדשה יאלצו להתמודד עם רעש קצת יותר דומיננטי, אך מועצת שוהם, בהנחיות המרחביות, הוסיפה לקבלנים בשכונה החדשה, דרישה למיגון כתוצאה מהרעש.

נתיב הנחיתה מכיוון קלקיליה למסלול 21, אשר השימוש בו יוגבר על פי התכניות, רחוק משמעותית משוהם ורעש המטוסים הנוחתים כלל או כמעט לא נשמע, הן מפאת המרחק של הנתיב מהישוב והן מפאת הריחוק הרב בו מתבצעים שלבי הנחיתה התורמים לרעש משמעותי יותר. נראה אפילו שהתכנית תתרום לרווחת תושבי השכונה החדשה וכל שאר התושבים שבין איירפורט-סיטי למערב מודיעין.

מי שכן עלול להיפגע מהתוכנית החדשה הם תושבי הישובים מאזור יהוד וצפונה. הרעש לא חדש להם שכן מסלול 21 בשימוש כבר זמן רב, אולם הרחבת הנחיתות לשעות הלילה ללא ספק ישפיע עליהם באופן משמעותי. יש לציין כי התוכנית אינה סופית, זאת מכיוון שהיא צפויה לעלות לדיונים נוספים לנוכח התנגדויות שיגישו תושבי האזור.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: