יום שישי, 20 במאי 2022, י"ט אייר ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות בשוהם

הערב בטקס המרכזי: 6 שורדות שואה משוהם ישיאו משואה

הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה יתקיים היום בגן החבל

פורסם בתאריך:


קהילת שוהם תציין הערב (27.4.22) את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקס מרכזי שייפתח בשעה 20:00. לאחר שנתיים שבהן הטקס התקיים באפליקציית זום ובמרכז אמנויות הבמה, בשל מגיפת הקורונה, יחזור הטקס למתכונתו היישובית בגן החבל.

הטקס יתמקד השנה בנושא "מעגל החיים – נשים בשואה" ויספר על גבורתן של נשים בשואה בקטעי קריאה ומשחק. בטקס, שמופק על ידי החברה העירונית חמש ומועצת שוהם, משתתפים בני נוער משוהם ותזמורת הנוער של קונסרבטוריון שוהם.

ראש המועצה, איתן פטיגרו: "סופסוף אחרי שנתיים אנחנו חוזרים  למתכונת הטקסים היישוביים הקהילתיים בגן החבל. לראות את קהילת שוהם כולה מאוחדת במחוייבות לזכור ודבר לא לשכוח זו אחת החוויות העוצמתיות ביישוב שלנו. הטקסים הללו הם הדרך שלנו להצדיע לשורדות ולשורדי השואה שעוד חיים עימנו, ולהמשיך את מורשתם. אני מזמין את כולם להגיע הערב לגן החבל".

במסגרת הטקס ישולב טקס הדלקת המשואות המסורתי. חברת המועצה, מירי וגנר, יו"ר ועדת התרבות ציינה שהשנה ישיאו את המשואות שורדות שואה, מלוות בבני הדור השני והשלישי. משיאות המשואות נבחרו על ידי ועדה ציבורית מבין הבקשות שהוגשו על ידי תושבי שוהם.

משיאות המשואה השנה:

שושנה ברנדס - ילידת פולין אשר הוגלתה עם אמה ואחיה לערבות סיביר, שם שהו כחמש שנים בקור, רעב ועבודת פרך. בשנת 1948 עלו לישראל דרך גרמניה ואיטליה.

האחיות סימה שטאדלר וגליה אשכנזי מלוות באחותן ריקי יהודה. הוריהן של השלוש, ילידי פולין, הגיעו לסמרקנד, שם נולדה האחות הבכורה סימה. בתום המלחמה גילו שמרבית בני המשפחה לא שרדו והחליטו לעלות לארץ. על האניה אקסודוס נולדה האחות גליה. רק בשנת 1949 עלו לבסוף לארץ, ובישראל נולדה האחות הקטנה ריקי.

לואיזה אליאס יחזקאל נולדה בסינגפור וביחד עם אמה שהתה במשך כששה חודשים במחנה עבודה של הצבא היפני, בעוד האב כלוא. משפחתה של לואיזה עלתה לישראל. 

ליודמילה זינדר נולדה בבלארוס. אבי המשפחה עזב לחזית והאם נותרה בכפר שהיה בשליטת הנאצים, שם מצאה את מותה. ליודמילה ניצלה הודות לדודותיה מאניה וברטה שטיפלו בה. היא עלתה לארץ בשנת 1999.

יהודית קלטר נולדה בקרקוב בפולין. האב הצטרף לצבא הרוסי ויהודית ואמה הסתתרו בבית משפחה פולנית. במחנה פליטים בגרמניה לאחר המלחמה גילו שהאב עדיין בחיים וחי בישראל. הוא הצליח לקבל אישור להעלתן לארץ בשנת 1946. 

ד"ר ברכה רחמילביץ נולדה ברומניה. הוריה נעקרו מביתם. האב נשלח לעבודת פרך וברכה ואימה נשלחו למחנה עבודה, שם אולצו להיפרד. בתום המלחמה שוחרר המחנה והמשפחה התאחדה ועלתה לארץ באניה אקסודוס. 

כל אחת ממדליקות המשואה הקימה משפחה לתפארת בישראל והן מגדלות בגאווה גדולה ילדים, נכדים ונינים.  

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
נזכור ולא נשכח (ל"ת)
סוזי | 11:30   02.05.22