יום שלישי, 18 במאי 2021, ז' סיון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות בשוהם

"שולחן הנופלים"- מיזם הזיכרון של יעל רובנר צימט משוהם, תופס תאוצה ברחבי הארץ

עשרות מסעדות ברחבי הארץ נענו לקריאתה של יעל רובנר צימט, תושבת שוהם והציבו שולחן ריק, מלח, פרח, לימון, כוס הפוכה וכסא ריק, לזכרם של חללי צה"ל. גם בשוהם הרימו את הכפפה: מסעדות סנסנה, מאליכא ורולדין כבר הודיעו שיצטרפו למיזם.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

בחמישי האחרון העלתה יעל רובנר צימט, תושבת שוהם ואם שכולה פוסט בפייסבוק:

"קוראים לי יעל ואני אם שכולה..

בני הבכור – אחיעד נהרג לפני כ 10 שנים (5 לספטמבר 2011) בתאונת נשק מתוך שינה בבסיס באוגדת איו"ש והוא רק בן 21 שנה..

אחיעד ואני היינו מאוד מאוד קרובים.. דומים בחשיבה, ברצונות וכד, הוא היה הבן שכל אם יכלה לאחל לעצמה..

אין יום שעובר מבלי שאחשוב עליו..

אחד הדברים שמאוד אפיינו את הקשר החם בנינו היה המנהג לשבת בימי שישי בבוקר בבית קפה ביחד וזה היה זמן איכות לשבת שלושתינו (אנו-ההורים ואחיעד) ואחיעד היה מספר את כל קורותיו בצבא, לא היה יום שישי שפספסנו, כל פעם שאחיעד היה מגיע לסוף שבוע מהצבא, עדיין עם המדים עליו היה קורא לנו והיינו נוסעים מייד לזמן איכות בבית קפה.

אחיעד היה מזמין בצורה קבועה את המוזיילי שכל כך אהב ומקנח באייס קפה קפוא.

ולמה אני מספרת זאת..? (הייתי מספרת יותר דברים אבל אין מקום כאן..)

באחד הנסיעות האחרונות שלי לחו"ל, הייתי בארצות הברית, בפיטסבורג ולראשונה נתקלתי במשהו שמאוד ריגש אותי..

כמעט בכל בית קפה ומסעדה היה בכניסה שולחן קטן עם מפה לבנה, על המפה היה צלחת אחת, סכו"ם, אגרטל קטן עם סרט אדום, בתוך האגרטל ורד אדום. פלח לימון על הצלחת , מלחייה עם מלח, כוס הפוכה, נר דולק וכסא ריק.

כשבררתי לפשר המייצג, הוסבר לי שזה שולחן גיבורים לזכר החללים שנפלו בצבא ארה"ב שאינם נמצאים ושאינם יכולים ליהנות כמו האנשים החיים.

מיזם זה נמצא לאורך כל השנה (בארה"ב)

רעיון ההנצחה מאוד דיבר אלי והייתי רוצה לנסות להכניס גם בארץ.."

יומיים בלבד מיום פרסום הפוסט שהפך לויראלי, עשרות מסעדות ברחבי הארץ נענו ליוזמה והצטרפו למיזם הזיכרון. גם בשוהם הודיעו בעלי מסעדת סנסנה, מאליכא ורולדין על הצטרפותם למיזם.

רובנר צימט שאיבדה את בנה הבכור, אחיעד, לפני כעשר שנים בתאונת נשק כשהוא בן 21 בלבד, מספרת בהתרגשות: " כשפרסמתי לא תיארתי לעצמי איזו באזז זה יתפוס בארץ וכל כך שמחתי לראות שאנשים מרגישים מחוברים לאילו שאינם איתנו ולמשפחת השכול הגדולה שיש בארץ. ברור שאין נחמה, אך התגובות והיחס של האנשים ובעלי העסקים בארץ, מאוד מנחמים ומחבקים. זה הייחוד של הישראלים החמים. אשמח שהמיזם ימשיך להגיע לכל מקום ולגעת בלבבות האנשים. שולחן הנופלים לא חייב להיות רק ביום הזכרון, הוא יכול להיות גם לאורך השנה. זה תופס מקום קטן, אך מספר סיפור גדול."

 לכל פריט בשולחן הנופלים יש משמעות: השולחן הקטן ערוך לסועד אחד, והוא מסמל את החיילים שנפלו ולא יכולים עוד לשבת שם, המפה הלבנה מסמלת את כוונותיהם הטהורות של החיילים שהתגייסו לצבא; ורד בודד באגרטל מסמל את הדם שנשפך כדי להבטיח את קיומה של מדינת ישראל, הסרט האדום מייצג אהבה למדינה שהעניקה השראה לחיילים לשרת את המדינה, פרוסת לימון על הצלחת מייצגת את גורלם המר של הנופלים והנעדרים, מלח שמפוזר על הצלחת מסמל את הדמעות של המשפחות השכולות, כוס הפוכה מסמלת את העובדה שהחיילים שנפלו אינם יכולים לקחת חלק בהנאה, הנר הדולק מסמל אור של תקווה בלבבות והוא גם מאיר את דרכם של הנעדרים הביתה; והכיסא הריק מסמל את היעדרם של החיילים שנפלו.

סמדר פורטנוי ממסעדת "סנסנה" ששמעה על המיזם, הודיעה מייד כי תאמץ אותו אצלה במסעדה: "זוהי זכות גדולה עבורי להצטרף למיזם הקדוש והחשוב הזה. זה נראה לי הכי טבעי והכי נכון, במיוחד  כתושבת שוהם וכבעלת מסעדה ביישוב. אני מתכוונת להיענות לבקשתה של יעל להשאיר את השולחן במהלך כל השנה".

לפני חמש שנים התראיינה רובנר צימט לעיתון אבן שוהם וסיפרה את סיפור חייו ומותו של בנה אחיעד ז"ל - לקריאה לחץ ! 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
איפה עוד יש בשוהם חוץ מב״רולדין״, (ל"ת)
תושב שוהם | 11:30   14.04.21