יום שלישי, 02 ביוני 2020, י' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

" אני צופה גידול בבעיות רווחה ובאלימות בתוך המשפחה"

ראש המועצה, איתן פיטגרו, בראיון "מרחוק" על ימי הקורונה שעוברים על היישוב, פעילות המועצה במתכונת משק לשעת חירום, על ניטור החולים משוהם ועל סדרי העדיפויות שהשתנו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

תאר איך מתנהל סדר יום של ראש מועצה במתכונת של משק לשעת חירום ומהו תפקידה הרשמי של המועצה בזמן זה.

"המועצה פועלת כמשק לשעת חירום. המועצה מתרגלת מספר פעמים בשנה התנהלות בחירום במגוון תרחישים, לדוגמא תרגולים להתמודדות עם מתקפת טילים, רעידת אדמה ועוד. ועדת מל"ח היישובית בנויה ממנהלי מכלולים: תשתיות, לוגיסטיקה, אוכלוסיה, חינוך ומידע לציבור, והיא מנהלת בדרך זו את המטלות וההתמודדות עם המשבר.

מדי בוקר ובהתאם לצרכים גם בלילה אנו מקיימים ישיבה של ועדת מל"ח. בדרך כלל כוללת הוועדה לפחות 15 משתתפים מהמועצה ומגורמי החירום וההצלה, אך בשל מגבלות ההתכנסות והצמצום בכח האדם, אנו מקיימים את הישיבה ממספר מוקדים בעזרת אפליקציית זום.

בישיבה הזו אנו מתאמים את המטלות היומיות והשבועיות, מדווחים על מה שבוצע בשטח, ומתאמים את אופי העדכון לתושבים באותו בוקר. אנו מנסים, למרות הצמצום, להמשיך לתת מענה לצרכי היום יום. אנחנו ממשיכים בפיתוח ומנצלים את הזמן שבתי ספר והגנים לא פועלים לבצע שיפוצים או תיקונים, אנחנו משלימים בימים אלה את הבינוי הנוסף בצוקים, הבינוי בשכונת הדרים עובד בכוח מלא על מנת לא לגרום לעיכובים. אנחנו מתחילים לקראת הפסח בצביעת כבישים, מנסים לתת מענה בכל סוגיית היתרי הבניה, החינוך פועל מול מנהלי בתי הספר במתן מענה לפלטפורמת הלמידה מרחוק שאותה אנחנו מקדמים כבר מספר שנים והיום היא מוכיחה את עצמה.

כמו כן, במידת הצורך אנחנו מוציאים עדכונים נוספים בהמשך היום. מגוון האמצעים הטכנולוגיים מאפשרים לנו לשמור על קשר עם התושבים בפייסבוק, באתר וכמובן בווטצאפ היישובי.

העבודה היא סביב השעון מאחר והשינויים וההנחיות משתנות כל רגע, אבל יותר מכל אני מסתכל על היום של אחרי, מה יהיו הצרכים של היישוב, לצערי אני צופה גידול באלימות במשפחה ובבעיות רווחה כתוצאה מבעיות כלכליות וקשיים נוספים שנצטרך לתת להם מענה.

במקביל אני מנסה לייצר סוג של הפוגות בבית, לתת ללי-אור קצת אוויר, להיות עם ארבעה קטנטנים, לבד כל היום סגורים, זה מאתגר מאוד מאוד, אבל גם ההגעה שלי הביתה בימים אלה לא ממש נותנת מענה, בעיקר בגלל הצורך שלי להיות בזמינות מלאה 24/7 לכל שינוי בתרחישים, או כמו שהילדים שלי אומרים – אבא דייי עם הטלפון!!!!!!!!!"

מהם הפעולות שעושה המועצה מעבר לתפקידה הרשמי?

"המועצה מטפלת כמובן קודם כל במה שדחוף ובטיחותי. נוכח הצמצום בכוח האדם, אנחנו חייבים לתעדף את המשימות השוטפות כדי ששגרת החיים ביישוב תישמר. יחד עם זאת, ישנן משימות הנוגעות לקשר עם האוכלוסייה שאנו מבצעים בימים אלה ולא בשגרה. כך לדוגמה אנחנו מחלקים ארוחות חמות וסלי מזון לבתיהם של אזרחים וותיקים.

אנחנו מנסים לסייע לחולים, למבודדים, לתת מענה לכל מי שנזקק, עשינו מיפוי ישובי ושוחחנו אישית עם כל התושבות והתושבים מעל גיל 70 על מנת לתת מענה לצרכים שלהם, במידה וההגבלות יחמירו, אנו נצמיד לכל קשיש מתנדב שיסייע לו בכל הנדרש, הנוער גוייס גם כן ומתקשר לאותם קשישים אשר נמצאים בביתם לבד.

בדומה לכך קיימנו מבצע של חלוקת ערכות יצירה למשפחות בהן יש ילדים עם צרכים מיוחדים. היה מדהים ומרגש לראות כיצד פרסמנו שצריך עזרת מתנדבים לחלוקת הערכות לבתים ובתוך דקות הייתה התייצבות מעבר לדרוש".

מי הם בעלי התפקידים שעובדים במועצה?

"המועצה עובדת ב-30% מכח האדם, בהתאם להנחיות הממשלה. לצד הסגל הבכיר, נשאר צוות מצומצם בכל אגף או מחלקה, תוך מתן דגש לנושאי בטחון ובטיחות, ניקיון היישוב, רווחה וכל מה שנדרש לשמירה על שגרת החיים של התושבים וביטחונם".

כיצד מסייעת המועצה לעסקים ביישוב?

"המענה הראשוני והחוקי זה לאפשר להם לדחות את תשלומי הארנונה. נכון לעכשיו ובהתאם להנחיית משרד הפנים דחייה כזו מחויבת בחוק בריבית פיגורים ואני מקווה שמשרד הפנים יחליט לבטל אותו. אנו מנסים למצוא את הדרך לסייע בכל זאת לעסקים ופניתי יחד עם ראשי רשויות נוספים בארץ לשר הפנים על מנת לתת הקלות (פטור או הנחה) לאותם עסקים שבהתאם להנחיות נדרשו לסגור את העסקים שלהם.

בנוסף, בהתאם להחלטה שהתקבלה בהנהלת המועצה, המועצה והתאגידים העירוניים הודיעו לכל העסקים השוכרים נכס במבני הציבור של המועצה כי הן דוחות את תשלום דמי השכירות של חודש אפריל.

לאחר שהמשבר יגמר, כולנו יחד, מרכז השלטון המקומי והמדינה, נצטרך לייצר מענה כולל לאותם אלה שנפגעו מהמשבר ולמנוע פשיטות רגל וכניסה למשבר כלכלי עמוק".

 כיצד מיודעת המועצה בדבר חולי קורונה מהיישוב ואילו פעולות היא נוקטת?

"המידע על חולי הקורונה ביישוב לא הגיע אלינו למרבה הצער, ממשרד הבריאות. החולים פנו אלינו בעצמם, או שהגיע אלינו מידע עליהם מתושבים אחרים. למעט החולה הראשונה, שכבר החלימה וחזרה לביתה, לא קיבלנו, בשל העומס הרב, ממשרד הבריאות את התחקיר האפידמיולוגי והמסלול שביצעו החולים שאומתו בשוהם. מסיבה זו החלטנו לקחת יוזמה ולנסות לבצע בעצמנו ניטור של החולים הללו.

אמנם התחקיר הוא ראשוני ואינו מקיף ומדויק כפי שמפרסם משרד הבריאות, אך הוא מדגיש את המקומות המרכזיים בהם שהה החולה ברחבי המועצה ויאפשר למי שיתכן ונחשפו לחולה להבין זאת מוקדם יותר ולהיכנס לבידוד וכך נגן על הקהילה כולה.

ראשית אנו פונים לתושבות ולתושבים אשר אובחנו כחיוביים לנגיף להודיע לנו בהקדם. השתתפות בתחקור תלויה כמובן ברצונם הטוב, ולכן הקמנו באתר המועצה טופס מקוון לוויתור על סודיות. מרגע שהחולה המאומת חותם עליו, אנו יכולים לשוחח עימו ולפרסם לציבור את המסלול בו שהה והמלצות להתנהלות. את השיחות עם החולות והחולים ירכז חבר המועצה, אלי פלג, ביחד עם סגל המנהלים הבכיר של המועצה. כולנו כמובן מחויבים לשמירה על הסודיות. המידע מפורסם באתר המועצה ויתעדכן ככל שנקבל מידע עדכני יותר.

בעקבות פנייתי בנושא זה, הוציא חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, בבקשה כי ינחה את אנשי משרדו להעביר לראשי הרשויות המקומיות מידע אודות מסלולי החולים המאומתים הגרים בתחום שיפוטם, על מנת לאפשר להם להביא לידיעת התושבים ולאפשר ניטור הנחשפים אליהם, מבלי לחשוף את זהות החולה".

האם חברי המועצה מסייעים לך?

"חברי להנהלת המועצה הם שותפים מלאים לכל העשייה, בשגרה ובחירום. כל אחד מהם נתרם לכל משימה, כדי לסייע לצוותי המועצה ולי בכל הדרוש: בסיוע לסיירת הקורונה של המתנדבים, במשימות התנדבות שונות, בשיחות עם תושבים ועוד".

האם חלו שינוי בסדר העדיפויות היישובי?

"בתחילת המשבר הבהרתי למנהלי המועצה ועובדיה שסדר העדיפויות שלנו שונה בימים אלה. ראשית אנו מטפלים בכל מה שמוגדר כחירום, לאחר מכן בבטיחות ובביטחון, ורק לאחר מכן בשגרה ובפנאי.

קיבלתי בשבועיים האחרונים מתושבים רבים דוגמאות ליוזמות של רשויות מקומיות ברחבי ישראל בבקשה שנפעל כך גם בשוהם: מתכונת מיוחדת לפתיחת ספריות, מסגרות חינוך פרטיות לילדים קטנים, חוגים במתכונת מצומצמת ועוד. הבהרתי לכולם שעם כל ההבנה לקושי שבסגר שנכפה עלינו ומציאות החיים החדשה שעליה להתמודד איתה  - כאשר אל מול הקושי הזה עומדת הבריאות של כולנו – הבחירה שלי ברורה ומוחלטת. ההקלות האלו נחמדות, אבל אינן עומדות בהנחיות משרד הבריאות ולמעשה מסכנות את כולנו.

הפנאי והמורל של התושבים חשובים לי כמובן, אך הם במדרג עדיפויות שונה מבימים רגילים. החברה העירונית חמש עברה לעבוד במתכונת מקוונת, וגם הצוות שם מגלה יצירתיות וקיים השבוע מסיבות מרפסות ביישוב, ששימחו מאוד את התושבים".

כמה תושבים פונים למועצה בבקשת עזרה והאם יש הבדל בין אופי הפניות היום לעומת ימים שבשגרה, אם כן, במה מתמקדים?

"אנחנו משתדלים לא להגיע לזה שתושבים ייפנו אלינו, אלא ליזום. אנחנו בקשר שוטף עם המשפחות בהן יש בן משפחה עם צרכים מיוחדים ועם המשפחות והתושבים המטופלים במחלקה לשירותים חברתיים. בנוסף, אנחנו ממפים בימים אלה את האזרחים הוותיקים בשוהם, כדי לבדוק אם יש ביניהם כאלה שאינם נתמכים על ידי בן משפחה, כדי שנוכל לצוות להם מתנדבים שיסייעו להם בכל הדרוש.

מספר הפניות למוקד העירוני דווקא ירד, ואופי הפניות, לשמחתנו, אינו שונה מהפניות בשגרה – גזם, ניקיון, הפרעות מנוחה וכד'.

לאחר השיחות עם הקשישים הגדלנו את הארוחות החמות שמסופקות להם מ -22 ל140 היום, והמספר יגדל מיום ליום".

האם יש משהו שמתסכל אותך, בהיבט של התושבים?

"נכפתה עלינו שגרת חיים לא פשוטה ואנחנו מתמודדים עם אתגר שמביא עימו הרבה חששות: גם פחד מתחלואה ואצל רבים מתושבינו גם חשש מהעתיד הכלכלי. עם כל ההבנה, אני עדיין מתוסכל מכך שיש תושבים, בני נוער וילדים שלא מקפידים על ההנחיות, גודשים את מתקני המשחקים והכושר, קופצים מעל הגדר של מגרשי הספורט גם כאשר הם נעולים ועוד.

ההנחיות החדשות החמירו בדיוק מהסיבה הזו ואני קורא לתושבים להישמע להן.

קהילת שוהם, מדינת ישראל והעולם כולו מתמודדים בימים אלה עם מצב חירום, משבר שלא הכרנו עד כה והשפעתו עדיין לא ברורה. אנחנו  מורגלים  בהתמודדות עם מצבי חירום והחוסן הלאומי והקהילתי שלנו, יכול לסייע לנו גם הפעם.

את המשבר מנהלת הממשלה, אך כמו תמיד, גם לנו יש תפקיד חשוב בהתמודדות עימו. אנחנו במועצה לא מחכים לאף אחד ולוקחים יוזמה. גם לתושבים, יש גם תפקיד חשוב וזו השעה של כולנו להתגייס, ביחד, כדי לשמור על בריאותנו. עלינו להשמע להנחיות ולהקפיד עליהן, חשוב שנסייע למי שזקוק לכך ובעיקר – נשמור על אחדות הקהילה שלנו. יש לנו כאן מתנדבים נפלאים שעושים המון ומסייעים לנו ולתושבים הזקוקים לכך. אני אומר לכל אורך המשבר הזה שכוחנו באחדותנו, ואין לי ספק שכך יהיה.

בעוד זמן לא רב נחגוג את חג הפסח. הוא יהיה שונה מכל חגי הפסח שאנחנו מכירים, ליל הסדר יהיה מצומצם, לא נוכל לציין אותו עם האוכלוסייה המבוגרת, אבל חשוב שגם אותו נציין כחג של חירות והתחדשות. אני מקווה שנתגבר במהירה על המשבר הזה ונחזור לשגרה מבורכת".

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: