יום שישי, 18 בספטמבר 2020, כ"ט אלול ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

המבננים בשוהם - פצצה מתקתקת

בעוד שמועצת שוהם מחשבת מסלול מחדש בכל הנוגע לחבותה לתיחזוק שטחי המבננים, סובלים התושבים מפיצוצי צנרת ואובדן מיליוני ליטרים של מים, קריסת עמודי תאורה והתעלמות מפניותיהם לגבי מפגעים, לצד דרישה לשלם מכספם אלפי שקלים למימון תופעות ההזדקנות של הבניינים

פורסם בתאריך:


השפ"פ הוא שטח פרטי פתוח בבעלות דיירים הגרים במתחם. השטח חובק קבוצת בניינים וחלים עליו החוקים שחלים על שטחים משותפים אחרים בבניין כמו חדר מדרגות , גג , לובי וכ"ו. ע"פי ההגדרה, הדיירים אחראים על כלל השטחים הפרטיים במשותף.
בימיה הראשונים של שוהם היוו המבננים פתרון אורבני - כלכלי מנצח: מצד אחד שטחים פתוחים ואיכותיים ומצד שני- חיסכון בהקצאת משאבים של הרשות המקומית לתחזוקה. עתה, כ- 20 שנה לאחר בנייתם, סובלים המבנים מבעיות תחזוקה קשות.
תמונת מצב:
בשוהם קיימים מספר מתחמים העונים להגדרת מבננים הכוללים שפ"פ, תושבים שרכשו לפני כ - 20 שנה בית במתחם, מבינים את משמעות השפ"פ: "נוצר אצלנו מצב אבסורדי, המועצה גובה מכל דייר סכום של 35 ש"ח בשנה והיא אחראית לתאורה ונקיון, אבל כעת סובלים הבניינים מבעיות רציניות כמו פיצוץ צנרת משמעותי, המועצה מתנערת מאחריות ודורשת שאנחנו נממן את התיקון". כך לדוגמא,  מזה כמספר חודשים מצויים תושבי המבננים ברחובות הזוהר (2-8) ומכבים (86-90) בסיוט מתמשך בדמותם של חיובי ענק על צריכת מים משותפת חריגה, לצד ניסיונות רבים לאיתור נזילות. בימים אלו קיבלו תושבי המבנן הודעה על התחייבות מצידם לתשלום עבור תיקון הנזק בסך 2769 ש"ח לכל תושב. מדובר ב- 78 תושבים. סך הסכום הוא מעל 200.000 אלף ₪.  מתחמים משותפים רבים בשוהם סובלים אף הם מבעיות של בלאי מתגבר המהווה נטל על כתפי התושבים.
עבר :
כבר בתקופת שחר בן עמי כראש מועצה, התגבשה במועצה תוכנית של אחזקת השטחים המשותפים במבננים באמצעותה. נוסח הסכם ללא תמורה, שכל דיירי המבננים, באמצעות הועדים, הוזמנו לחתום עליו. בתמורה לחתימה על ההסכם, התאפשר לעובדי המועצה להכנס לשטח הפרטי המשותף ולבצע עבודות תחזוקה ותיקונים. סל השירותים הכיל בתוכו ניקיון, אחזקה שוטפת של גינון, טיפול והחלפת נורות בעמודי התאורה וביטוח צד שלישי. בשנים הראשונות כמעט שלא היו בעיות. הבעיות התחילו בקדנציה של גיל ליבנה. הצנרת התחילה להתיישן, נרשמו פיצוצים וסתימות בביוב. הסכם המבננים לא כלל הסדר לתקלות אלו. כשנוצרו קונפליקטים בשטח, התקבלה הוראה חד משמעית של ליבנה להקפיץ את הקבלן המתאים שעובד עם המועצה ולא להשאיר את הבעיה בשטח. לאור זאת הורחב הסכם המבננים: הצעת המועצה היתה: המועצה תקנה ביטוח של פיצוצי צנרת עד 6 מטר ותיקוני סתימות, בעלות 35 שח לשנה, לדייר. הקבלנים קיבלו את הכסף מכל בית אב בהמבננים שבהסכם, כשהגביה התבצעה ע"י והיו אחראים על טיפול שוטף.
הווה:
מצב התשתיות של המבננים הולך ומתיישן, "תוחלת החיים" של הצנרת בבניינים אלו מגיעה לסיומה, נזקי הצנרת הנוצרים היום בשטח הם גדולים מסתימה או החלפת קטע צינור של עד 6 מטר ( כפי שסוכם בהסכם הביטוח מול הקבלן). אירוע שהיה, במבנן של רחבת פנינה נגרם נזק צנרת הגדול ממה שסוכם בהסכם, התושבים התארגנו בעזרת המועצה ובפריסה של תשלומים והמועצה הכניסה קבלן צנרת. היה חשוב להפסיק את ביזבוז המים במהירות ואח"כ להגיע להסדר. המועצה סייעה בתכנון הפרוייקט, פרסום המכרז, התקשרות עם קבלן, פיקוח, ופריסת התשלומים.  
הרעיון שהוביל גיל ליבנה, בתקופת כהונתו הוא לשמור על תחזוקה ברמה גבוהה בכל היישוב, על מנת למנוע את הפער באחזקת התשתיות, איכות הסביבה ואיכות החיים, בין מה שקורה ברחוב למה שקורה בשטחים הפרטיים הפתוחים. בעצם, השמירה והאחריות על מה שקורה בשפ"פ, חשוב לתדמיתה של שוהם.
מועצת שוהם מתחילה להבין את הקסטרופה העומדת לפיתחה, אך טוענת כי היא מנועה, בחסות החוק, מלטפל בבעיות התחזוקה היקרות מאחר ומדובר בשטחים פרטיים.  יחד עם זאת, מינה ראש המועצה את חבר המועצה, שימי אלבז, לתפקיד מחזיק תיק המבננים שהזמין את התושבים לישיבה שמטרתה ניסוח הסכם מבננים חדש. התושבים אינם אופטימיים וחוששים כי המועצה מנסה להתנער מאחריותה.
פנינו לראש המועצה לשעבר, גיל ליבנה לקבלת התייחסות: "המועצה צריכה להתכנס ולקבל החלטה, כי מה שהיה הוא שיהיה, כבר לא עובד, בדיון הזה צריכה להתקבל החלטה עקרונית, האם המועצה לוקחת אחריות על הצנרת המשותפת כמו שהיא לוקחת אחריות על הצנרת שעוברת ברחובות האחרים הישוב, משתחררת מעול הוויכוחים ומייצרת הסדר חדש שיתמודד עם כל התקלות העתידיות בצורה אחרת. המועצה יכולה לאפשר את זה לעצמה מבחינה כלכלית, כיוון שצברה הרבה מאוד מיליונים בקרן השיקום של המים והביוב. מפעל המים של המועצה הוא מפעל רווחי. בסך הכל הפרוייקטים שנעשו בתחום שיקום התשתיות לא היו רבים ויש יתרות של כספים לא מעטים. השאלה היא עקרונית: האם לעשות את זה, כי יש איך. נשארה השאלה המשפטית איתה מתמודדים כל השנים והיא הקניית שירותים מרצון מאחר ומדובר בשטח פרטי. המועצה לא בעלת השטח, מדובר בשטח פרטי פתוח והמועצה מנועה לבצע בו עבודות בכספי ציבור. סוגיה משפטית זו ניתנת לפיתרון אם תהיה החלטת מועצה. כמו שמצאנו פתרונות משפטיים באמצעות אותו הסכם מבננים.
כאמור, ב 17.3.19 זומנו התושבים לצורך ניסוח הסכם חדש.
ממועצת שוהם נמסר בתגובה: "הפגישה נועדה לבחון את צרכי התושבים ולהגיע להסדרת הנושא. מטרתנו היא לפעול לשיפור השירות לתושב, תוך שמירה על החוק"

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1