יום שבת, 19 בספטמבר 2020, א' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

"הורי אבן חן צריכים לבוא בטענות אך ורק להנהגה שלהם"

בתום שלוש שנות כהונה בהתנדבות, בתפקיד יו"ר הועד המנהל של עמותת קשת בשוהם, מני צי'קו פורש מהתפקיד, מסכם תקופה שהייתה בחלקה האחרון מאתגרת, בלשון המעטה, וגם בא חשבון עם הנהגת ההורים של אבן חן

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

 תעודת זהות:

מני צ'יקו, בן 39, נשוי לרננה, אב ל- 3 בנים ( 12,10,5 )

 כרטיס ביקור:

בעלים של חברה לשירותי מענה טלפוני לעסקים, בגיל 32 מונה למנכ"ל של חברה המעסיקה למעלה מ-300  עובדים ולאחר 5 שנים יצא לדרך עצמאית. במהלך השנתיים האחרונות משקיע את עיקר זמנו בהקמת חברה חדשה באותו תחום.

אתה יכול להסביר במספר מילים, מה הוא קשת ומה ההבדל בין הקהילה לבין בית הספר?

"קשה להסביר בכמה מילים, אך אני אנסה בקצרה. קהילת קשת שוהם היא קהילת הורים ומשפחות של דתיים וחילוניים ששמו להם למטרה להקים ולטפח מסגרת של חיים משותפים הכוללים חיי קהילה ומסלול חינוכי ערכי. קשת דוגלת בשיטת המעגלים. העיקרון המנחה הוא שכל משפחה שומרת על הזהות הייחודית לה. כך למשל, ילד דתי יתחיל את היום שלו עם תפילה, בעוד הילד החילוני ישתתף במפגש הכולל תכנים מעולמות שונים, כגון ארץ ישראל, משוררים, אירועים חשובים בלוח השנה הישראלי ועוד, כך לגבי חיי ואירועי הקהילה וכך גם בבית הספר ובתכני הלימוד שיש להם פן דתי. חלק מהדברים עושים בנפרד, את רוב הדברים עושים יחד".

מדוע אתה פורש דווקא עכשיו, כשמסלול קשת יוצא השנה לעצמאות?

"תפקיד יו"ר העמותה, הוא התנדבותי לחלוטין אך דורש השקעה של משאבי זמן ואחריות גדולה. בחלקים מסוימים מהתקופה, עבדתי בתפקיד הזה שעות רבות ביום במקביל להקמת חברה חדשה, שזה משהו שצריך להקדיש לו את כל כולך. נראה לי ששלוש שנים, הוא פרק זמן בהחלט מכובד וזהו גם פרק הזמן שקודמיי בתפקיד מילאו.
לקשת יהיו עוד המון אתגרים בהמשך, ואני אמשיך כמובן להיות חלק מהקהילה ולהתנדב בתפקידים אחרים. תמיד יש עוד משהו לעשות, אבל טוב שגם אחרים ייקחו את המושכות ויכניסו רוח חדשה וסגנון אחר".

מה הם האתגרים הגדולים שעמדו בפנייך במהלך כהונתך כיו"ר העמותה?

"האתגר הגדול הוא הכרה של המועצה בצורך של קשת בבית ספר משלה והוצאת המהלך הזה לפועל. כמובן שהישג כזה הוא הישג עצום, אך עדיין, לכל שנה היה את האתגר המשמעותי שלה. למשל, בשנה הראשונה, התמודדנו עם משבר אמון מאוד קשה שלנו מול המועצה ומול צוות בית הספר. הדברים הגיעו לכדי ישיבה מאוד סוערת בהשתתפות כל הצדדים, ראש המועצה לשעבר, גיל לבנה, מנהלת בית הספר דאז, אורית כוכבי, ונציגי וועד קשת. היו שם טונים גבוהים, הרבה האשמות מכל הכיוונים ובעיקר חוסר הסכמה כמעט על כל דבר. זו הייתה נקודת מפנה משמעותית מבחינתי. לאחר הישיבה הזו, הובלתי בוועד המנהל קול שמשנה כיוון לגמרי. החלטנו שאנחנו מתהפכים ב- 180 מעלות. במקום לומר למועצה ולבית הספר מה הם צריכים לעשות, להתחיל ולהבין ולהגדיר את חלוקת התפקידים בצורה כזו שכל גורם מקבל את מלוא האמון והשקט לעשות את תפקידו. החלטנו שמה שמשנה לנו זו המהות בלבד. הנקודה הזו הייתה נקודת מפנה משמעותית. היחסים החלו להשתקם עד שהגענו לרמה של אמון מלא ומוחלט זה בזה. מאז היבחרו של איתן פטיגרו לתפקיד ראש המועצה, יש אפילו עליית מדרגה נוספת. שנינו מבינים היטב ששוהם חזקה חשובה קודם כל, ושנינו מבינים שמסגרות כמו קהילת קשת, הדמוקרטי, אנתרופוסופי וכדומה, יוצרות ייחוד ביישוב כמו שוהם ועשויות למשוך אוכלוסיה איכותית, אידיאולוגית וצעירה ליישוב שזקוק לזה נואשות".

איך אתה מסכם את מאבק "עתיד ילדינו" מצידך ומצד עמותת קשת? ולמה בעצם רציתם להיפרד מהמסלול הממלכתי של אבן חן?

"את נוגעת בנקודה שמאוד כואבת לי אישית. באופן עקרוני בחיי, אני משתדל לעסוק בקירוב לבבות ויכולת לחיות יחד, גם אם הדעות שונות. זוהי המהות של קשת. ומצד שני, החלטנו שאין לנו ברירה אלא להיפרד מהמסלול הממלכתי באבן חן, אותו אחד שמוביליו היוו את הגרעין הקשה של קבוצת "עתיד ילדינו" בהמשך.
הגענו להבנה שאנחנו חייבים בית ספר עצמאי כי קברניטי המסלול הממלכתי של אבן חן לא השאירו לנו ברירה. קשת לא תמיד שאפה לבית ספר נפרד. היה לנו לא רע בכלל באבן חן. אבל קשת תמיד שאפה לכך שלא יעצרו גדילה טבעית שלנו לכיתה נוספת ובמקביל שיתנו לנו עצמאות פדגוגית שתאפשר לנו להתאים את הלימודים לחינוך משלב. המטרה שלנו הייתה לעשות את זה עם אבן חן הממלכתי. בשבועות הראשונים שלי בתפקיד, ביקשתי להיפגש עם חברי הנהגת ההורים של אבן חן, חלקם הובילו את ההתנגדות להרחבת המסלול בתוך אבן חן. היינו מיודדים והזמנתי אותם לביתי לדון בזה. אנחנו רצינו את הסכמתם ותמיכתם למול המועצה באישור עקרוני לפתיחת כיתת קשת שנייה. היה דיון ארוך, אבל השורה התחתונה שהם התנגדו בכל תוקף. אנחנו אמרנו שהמשמעות של כך היא שאנחנו חייבים להיפרד ולבקש מהמועצה בית ספר משלנו. לא הסכמנו לוותר על הצרכים המינימליים של קשת ומצד שני, ללא קשת, אין סיכוי לממלכתי להתקיים בפני עצמו. כבר אז ראינו את המספרים של התלמידים יורדים באופן קיצוני משנה לשנה והיה ברור שללא קשת, בתוך שנה שנתיים, השכבות הצעירות באבן חן הממלכתי יישארו רק עם כיתה אחת בשכבה. הם אמרו "בהצלחה", אנחנו אמרנו בחזרה ונפרדנו כידידים, מתוך הבנה הדדית שהשאיפה היא להמשיך יפה ביחד עד לקבלת בית ספר של קשת ואז להיפרד. כשהמועצה החליטה לתת לקשת בית ספר, הנהגת ההורים של אבן חן בירכה אותי ואיחלה בהצלחה. כשהמועצה הנוכחית החליטה לסגור בית ספר במרכז היישוב, היו כאלו שהתחרטו על כך. באופן אישי חבל לי שזה הגיע לכך. אני לא חושב שהמאבק הזה עשה טוב למישהו. הוא רק הזיק ליישוב ולחוסן שלנו כקהילה יישובית בשוהם".

שנת הלימודים האחרונה התאפיינה כשנה לא פשוטה בה נאלצתם להתמודד עם טענות קשות שהופנו אליכם מצד קהילת ההורים של בית ספר אבן חן. אתה כועס עליהם?

"אין מה לכעוס על ההורים. היו שם אנשים שזה כאב להם מאוד, שבכו, שבאמת היו קשורים לבית הספר. ליבי יצא אל ההורים האלה, אבל אני בהחלט כועס על המנהיגות שם ואמרתי להם את זה בכל הזדמנות כשדיברתי איתם, ודיברתי איתם תמיד ישירות וללא מתווכים. ההנהגה של המאבק הוליכה את האנשים שלהם שולל. רוב ההורים נגררו למאבק הזה תוך שהם מקבלים מהמנהיגות של אבן חן המון מידע שגוי, הטיות של מספרים ועוד. די להראות בקלות שבשנת הלימודים הקרובה ייפתחו 2 כיתות א' לא גדולות במיוחד ב"צוקים המאוחד" וכיתה א' אחת בלבד, ככל הנראה בניצנים, בשביל להוכיח עד כמה הזויה הייתה הטענה שהמועצה משחקת עם המספרים. הסיבה השנייה שבגללה אני כועס על המנהיגות של אבן חן היא שהם גררו את קשת למאבק הזה בעל כורחנו. הם חיפשו גורם לזרוק עליו את הבוץ וחשבו שהם מצאו את קשת. כאילו קשת היא המחולל לירידת מספר הילדים ביישוב. הרי כל בר דעת היה מחליט את אותה החלטה. יש בית ספר שצריך להיסגר, וישנה קבוצה שהובטח לה בית ספר. מה נעשה עם מבנה שעומד להיות ריק? נשאיר אותו ונבנה לקשת מבנה חדש בדרום היישוב? ברור שלא, זה בזבוז משווע של כספי ציבור. המנהיגות של אבן חן קיבלה החלטה מודעת לשים מולה את קשת. כשאתה בזירה אתה צריך מישהו להילחם בו. אחד הדברים שאני גאה בהם מאוד הוא שקשת לא נגררה למאבק הזה. הובלתי קו מאוד ברור של הימנעות מהמאבק. למעט כמה חריגות קטנות ברשתות החברתיות, גם הנהגת קשת וגם חבריה לא נכנסו לעימות הזה ובצדק. זה מעולם לא היה קשור אלינו. הורי אבן חן צריכים לבוא בטענות אך ורק להנהגה שלהם שלא השכילה לראות את המציאות בזמן וחשבה שלעולם חוסן. אף פעם לא קל להודות בטעויות, יותר קל לצאת להתקפה שמזיקה ליישוב כולו. חבל לי בשביל שוהם וכואב לי על כך".

מה אתה אומר למי שטוען שקשת תורמת להדתה ביישוב?

 "אני אומר שהוא מעולם לא נכנס לאתר שלנו או קרא משהו על איך עושים חינוך משלב או חיים בקהילה משלבת. זה ההיפך מהדתה. שיטת המעגלים שלפיה מתחנכים בקשת אומרת שכל ילד מחזק את מעגל הזהות שלו. כל הרעיון של קשת זה לומר. כן, אנחנו שונים, כן יש לנו דעות שונות ואולי גם אורח חיים שונה, אבל אנחנו בני אדם שיש להם הרבה יותר משותף ממפריד ולכן אין שום סיבה שלא נהיה יחד, נחיה יחד ומה ששונה, נעשה שונה. זה בסדר."

איך אתה מסביר את העובדה שההרשמה לקשת ירדה מאוד השנה?

"כל שוהם סובלת מירידת מספר הילדים, בכל שכבת גיל. למרות כל האתגרים יצטרפו השנה לקשת 20 משפחות חדשות, משפחות שיכניסו את הילד הראשון שלהם למסלול. זהו מספר גבוה לעומת שנים קודמות, כך שאנחנו בהחלט רואים את הצמיחה של המסלול ובטוחים בגדילתו הצפויה של בית הספר בשנים שיבואו".

בתקופתך כיו"ר הפך מנכ"ל העמותה למקבל המשכורת הגבוהה ביותר מבין המועסקים בעמותה. עמותות מקבילות ביישוב אינן מעסיקות מנכ"ל בשכר. האם ההוצאה הגבוהה מצדיקה את עצמה?

"אני אחדש לך. לפני תקופתי כלל לא היה מנכ"ל. זהו תפקיד חדש יחסית. הוועד המנהל שקדם לי המליץ לנו לשקול העסקת מנכ"ל לטובת קידום ענייניה של העמותה ואכן החלטנו על כך. היקף הפעילות בקהילה הוא עצום וכולל הרבה מתנדבים מתוך הקהילה. כל אחד עושה כפי יכולתו, אבל היקף פעילות כזו לא יכול להתקיים רק על ידי מתנדבים ולכן יש לנו מנכ"ל. הוא התחיל ב-50 אחוז משרה ולאחרונה העלנו את משרתו ל-75%.

לגבי שאלתך על ההשוואה לעמותות אחרות ביישוב, אז תני לי לומר לך ככה :
הלוואי והיו עוד ארגונים "קשת" וכמו עמותת "שחף" ביישוב, עמותות שמקדמות אג'נדה חינוכית ואידיאולוגית וגם פועלות בנושא. אני חושב ששוהם הייתה מביאה באמצעותם זוגות צעירים רבים ולא ממשיכה להזדקן כפי שקורה לה היום.

אין ספק שחייב להיות חינוך ממלכתי "רגיל" טוב ביישוב, אבל המציאות מראה שאנשים מחפשים את הייחוד. לראיה, יש עשרות משפחות בקשת שבאו לשוהם אך ורק בזכות קשת. לכמות האירועים והפעילות שקהילת קשת עושה בשנה אין אח ורע בשוהם, ערבי פתיחת שנה, שבתות קהילה, טיולים, קמפינג קהילתי, מסיבות חגים, אסיפות קהילתיות מספר פעמים בשנה, צוות שנפגש פעם בשבוע-שבועיים ודן ופועל למען הקהילה, וועדת משפחות חדשות, וועדת אירועים, עיתון קהילתי, עזרה לנזקקים ועוד, וזה עוד לפני הפעילויות שיש במסגרת בית הספר. מעבר לכך, המנכ"ל עוסק בכל מה שקשור עם ארגונים מקבילים אלינו בישראל, יש למעלה מ- 50 מסגרות משלבות כמו קשת ברחבי הארץ ואנחנו מקיימים קשר שוטף ושיתוף פעולה איתם".

היו מספר טענות על כך שהמועצה ובית הספר ניסו למנוע את מעורבותה של העמותה במסגרת החינוכית. לדוגמא, דובר על כך שהמועצה לא עדכנה את קשת על דיירי המשנה שהיו אמורים להגיע מיהוד ושמנהלת בית הספר לא הסכימה לשתף אותך בדילמות פדגוגיות. איך מבחינתך נראה שיתוף הפעולה שלך עם המועצה ובית הספר בשנים בהן כיהנת כיו"ר?     

אין לי הרבה מה להוסיף בעניין. כבר אמרתי בכל פורום וגם במענה לאחת מהשאלות הקודמות שלך שאנחנו לא מתערבים למועצה בהחלטותיה. אני ממש לא מצפה מראש המועצה שיעדכן אותי על כל תחילתה של יוזמה. ברגע שזה התחיל לקרום עור וגידים והפך להיות אופציה ריאלית, הוא עדכן אותי וזהו. אני מסרב לעשות מזה עניין. אנחנו כתושבי היישוב שלחנו את המועצה לעשות מה שהכי טוב לשוהם. אני סומך עליהם שיעשו הכי טוב לשוהם. למצוא את הרע בכל דבר זה החלק הקל. לעשות למען הציבור זה קשה ותובעני. מי כמוני מבין את זה. אז עד שיוכח אחרת, יש לכל חברי המועצה ועובדי המועצה את הקרדיט ממני שהם עושים הכל לטובת היישוב".

מי מחליף אותך בתפקיד?

"באסיפת הקהילה שהתקיימה בשבוע שעבר, נבחרו ארבעה נשים וגברים לכהן בוועד המנהל החדש, שהצטרפו לחבר וועד קיים, חנוך גרשון. המנגנון הוא שהוועד בוחר מתוכו את היו"ר ואני מעריך שחנוך, שכבר כיהן בוועד המנהל במשך שנה שלמה, הוא המתאים ביותר לתפקיד. יחד עם זאת, הסמכות היא של הוועד החדש והוא יקבל על כך החלטה".

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: