יום שלישי, 02 ביוני 2020, י' סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

חדשות בשוהם

חדשות

גאווה מקומית- מעניקים אוויר לנשימה

מכשיר הנשמה חדש פותח בתוך 13 ימים בלבד במאמץ משותף של גופים בהם יחידה 108 של חיל האוויר, מד"א, התעשייה האווירית, מייקרוסופט, FIRST ישראל ואחרים. למאמץ המדהים שנדרש, שותפים גם באופן מרשים ומעורר גאווה נציגים בשנות העשרים לחייהם, תושבי שוהם, בוגרי נבחרת הרובוטיקה של התיכון. יובל ערן (28), אחד הבוגרים וכיום המנטור הראשי של הנבחרת בתיכון, מספר על חלקם במאמץ המשותף

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

אפרת רוזנצוייג

"נראה לי שכל הניסיון שצברתי בחיי כחבר בנבחרת רובוטיקה, הכין אותי לפרויקט הזה. פעם בשנה, ארגון FIRST  (ארגון הגג של נבחרות הרובוטיקה בארץ ובעולם) מציב לנו אתגר שעלינו לעמוד בו תוך פרק זמן, בדיוק כמו שקורה עכשיו, עם הצורך הדחוף בבניית מכשיר הנשמה", מספר יובל ערן שממטבח ביתו בשוהם, מוביל, בין היתר, את ניהול הפאנלים הבינלאומיים עם צוותים מכל העולם.

יובל, המסיים בימים אלו תואר בהנדסה רפואית, הוא גם פרמדיק במד"א, מנטור בהתנדבות בנבחרת הרובוטיקה של תיכון שוהם מזה שמונה שנים ובשנתיים האחרונות אף משמש כמרכז, מספר כיצד הוא וחבריו לנבחרת נרתמו לאתגר.

"ב- 18 למרץ יצא קול קורא ממפא"ת  (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) על הצורך במציאת פתרון למצוקת המנשמים בארץ. הדרישה הייתה לעשות הסבה של מפוחי ההנשמה הסטנדרטיים למכונת הנשמה. למשימה נרתמה יחידה 108 של חיל האוויר בהובלת ד"ר דוד אלקחר. עם קבלת המשימה פנה אלקחר לקהילת המנטורים של ארגון FIRST, שנבחרת הרובוטיקה של שוהם חברה בה. אל הפנייה הצטרפו גם נבחרות הרובוטיקה של בנימינה ורעננה. מהרגע שהתחלנו לעבוד ועד ליצירת אב טיפוס, התחלקנו לצוותי עבודה וחילקנו בינינו משימות".

הצוותים השונים עבדו באופן אינדיבידואלי. צוות המשימה של שוהם כלל בוגרים מוכשרים של נבחרת הרובוטיקה בתיכון, כולם צעירים מבריקים בשנות העשרים לחייהם:  אדר גת המשמש כראש צוות המכניקה, נמרוד מחלב – ראש צוות אלקטרוניקה ותוכנה, שירי אלטמן, נועה זינגר ויובל מרטון מרכזים את  שיתופי הפעולה בארץ, עידן פרץ ושגיא פרוייליך שותפים לתהליך הפיתוח ואבי שי, אף הוא תושב שוהם שסייע רבות יחד עם ילדיו.

יובל מספר בשטף כיצד תוך 13 ימים בלבד הגיעו הצוותים לאב טיפוס עובד: מכונת הנשמה מבוססת מנשם אמבו, בעלת זרוע רובוטית ומערכת ממוחשבת חכמה. "רתמתי את מד"א לפרויקט הזה ובדרך גם שותפים נוספים כגון מייקרוסופט ותעשייה אווירית. יש לנו גם נציג משוהם שעובד שם ונרתם אף הוא: אורן לוי. הנחת העבודה הייתה לשתף בקוד פתוח בעתיד את כל העולם ולכן מהרגע ששיתפנו אותו, הוא תפס תאוצה בקרב 30 מדינות ואנו מקבלים מהם משובים רבים. על פי דירוג שבוצע ע"י פרופסור מטקסס החוקר טכנולוגיות בקוד פתוח, נמצאנו מדורגים כפיתרון הטוב ביותר בעולם של הפיכת מפוח למנשם. אחד הדברים היפים בקוד פתוח הוא שאנו נותנים מוצר גולמי וכל צוות פיתוח בעולם, עושה התאמות מבחינת החומרים הזמינים עבורו ובצורת הרגולציה המתאימה לו".

כשיובל נשאל מה מייחד את צוות הפיתוח בארץ משאר הצוותים בעולם, הוא עונה: " כשבכל העולם קיימו דיונים, אנחנו, הישראלים, ניגשנו לאתגר הזה עם 'סכין בין השיניים', ממש מורעלים".

חבר המועצה, פלג רשף, המשמש כאחראי על פיתוח נבחרות הרובוטיקה בשוהם, נרתם אף הוא לסייע בגיוס כספים ובימים אלו אף תורם מהידע שלו בתחום העמותות לטובת העמותה המצויה בתהליך הקמה: "המנטורים של נבחרת הרובוטיקה של תיכון שוהם הם חלק מרכזי בפיתוח מערכת  ה-AmboVent , מובילים את המיזם מראשיתו ועד לפיתוחו הנוכחי. תושבי שוהם צריכים לדעת שבישוב פועלים בהתנדבות מלאה תושבות ותושבים שבשגרה מחנכים את הדור הצעיר ליזמות ולשימוש בכלים טכנולוגיים ללימוד נושא הרובוטיקה. בעת חירום כמו מגיפת הקורונה בימים אלה ממש, הם רותמים את הידע, האיכויות והקהילה, שבנו כאן בשוהם לקידום פתרון רובוטי להצלת חיים בארץ ובעולם. כשכל העולם במרוץ אחר מכונות הנשמה, יש פה קבוצה שעובדת יום וליל  כדי לייצר מכונת הנשמה פשוטה, זמינה זולה ליצור למען תושבי הארץ ולמען תיקון עולם במקומות בהם  הטכנולוגיה לא קיימת. בימים אלו מוקמת עמותה לתמיכה במיזם ואני גאה להיות מעורב בגיוס משאבים הנדרשים למיזם חשוב שכזה. אין לי ספק שהכוחות המקומיים משהם נותנים את הטון, ההנהגה והפיתוח, במקומות הנכונים".

נכון להיום, הניסוי במכשיר, שהוכתר בהצלחה, בוצע בחזיר בשל הדמיון בגודל ובמבנה האנטומי לאדם.  מחירו של מכשיר ההנשמה הוא זול: כ-500 דולר למכשיר. לדברי המפתחים, המכשירים הראשונים בייצור סדרתי יהיה מוכנים בעוד שבועיים וחצי והם יישלחו ל-20 מדינות. בפועל, תוך חודשיים הם יהיו בייצור המוני במדינות שאין בבעלותן מכונות הנשמה. בינתיים, הצוותים בארץ כולל חברי 'הסניף המקומי' בשוהם ממשיכים לעבוד במלוא המרץ, בהתנדבות מלאה ומתוך תחושת שליחות.  

בלינק המצורף: יובל ערן מתאר את תהליך הפיתוח  של ה- Ambo Vent

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: