יום ראשון, 25 באוקטובר 2020, ז' חשון ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

המשפחה שלי בשוהם

משפחה-ילדים-נוער-שוהםנט

טיפים לצחצוח שיניים

צחצוח השיניים הוא חלק חשוב משגרת הטיפול בשיניים. כדי לשמור על בריאות הפה והשיניים שלכם, הנה כמה טיפים חשובים הנוגעים לטיפול נכון ויעיל בשיניים שלכם.

פורסם בתאריך:


 

האם תהיתם כמה פעמים ביום רצוי לצחצח שיניים; מדי כמה זמן רצוי להחליף את מברשת השיניים; או האם עדיף לצחצח שיניים לפני ארוחת הבוקר או לאחריה? תשובות על שאלות אלה ואחרות ליקטנו ממרפאת שיניים מומחית, המטפלת בכול הבעיות הקשורות לבריאות הפה ולשיקום השיניים.

מהי הדרך הנכונה לצחצוח שיניים?

 • מניחים את מברשת השיניים בזווית של 45 מעלות על שולי החניכיים ומברישים בעדינות בתנועות קצרות קדימה ואחורה.
 • לניקוי פני השטח הפנימיים של השיניים הקדמיות - העליונות והתחתונות – יש להטות את מברשת השיניים לזווית אנכית ולהניע את המברשת במשיכות עולות ויורדות.
 • אין להבריש את השיניים בצורה אופקית לאורך קו החניכיים. צחצוח כזה עלול לפגום בחניכיים ולגרום לנסיגת חניכיים.

מתי וכמה פעמים ביום לצחצח שיניים?

יש לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובלילה לפני השינה. משך הצחצוח המומלץ הוא שתי דקות בכול פעם.

שימו לב! אם מצחצחים שיניים לאחר הארוחה חשוב להמתין פרק זמן של 30-45 דקות לפני צחצוח השיניים. הסיבה לכך היא: שאריות המזון בפה מפחיתות את רמת ה-pH בפה. כאשר רמת ה-pH יורדת, חלל הפה הופך לחומצי והחומצה מחלישה את שכבת האמייל. צחצוח שיניים בשלב זה עלול לפגוע באמייל השן. כשלושים דקות לאחר האכילה הרוק מנקה בהדרגה את החומצה ומשחזר את רמת ה-pH לרמה הרגילה.

מברשת שיניים, חשמלית או ידנית, יש להחליף מדי שלושה חודשים או אף קודם, אם זיפי המברשת מרופטים.

טיפים לשמירה על היגיינת פה טובה

 • השתמשו במשחת שיניים עם פלואוריד. הוכח שחומר זה מסייע למניעת עששת.
 • נקו את השיניים בחוט דנטלי באופן קבוע בכול יום ויום. החוט מסייע להסרת חיידקים ושאריות מזון בין השיניים, מתחת לקו החניכיים, באזורים שאליהם מברשת השיניים לא יכולה להגיע. שאריות אלה עלולות להצטבר וליצור את רובד הפלאק הידוע לשמצה.
 • הימנעו מתזונה המבוססת על אכילה תכופה של חטיפים או משקאות עם רמה גבוהה של סוכרים או חומצה. הגבילו את עצמכם לנשנוש בין הארוחות של לא יותר משני חטיפים ביום.
 • בקרו אצל רופא השיניים באופן קבוע, כך שיוכל לזהות בעיות דנטליות ולטפל בהן באופן מידי.
 • בקרו אצל השיננית במרווחי זמן קבועים כדי לנקות את השיניים ואת שכבת האבנית שנוצרה בפה, ניקוי עמוק ומקצועי.

כיצד לבחור את מברשת השיניים הטובה ביותר?

האם אתם תוהים אם מברשת שיניים חשמלית טובה יותר מאשר ידנית, או אם זיפים רכים יעילים יותר מזיפים קשים להסרת רובד הפלאק?

כאשר בשוק זמין מגוון עצום של אפשרויות, בחירת מברשת השיניים הטובה ביותר היא לא תמיד קלה.

רופאי השיניים טוענים כי איכות הזיפים וגודלה של מברשת השיניים, הם גורמים חשובים בבחירת מברשת השיניים. ולכן שימו לב לטיפים הבאים:

 • זיפי המברשת: בחרו במברשת שיניים רכה שנוחה ובטוחה יותר גם לשיניים וגם לחניכיים. מברשת שיניים בינונית או קשה עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך לחניכיים, ולהסיר את האמייל המגן על השיניים, במיוחד אם אתם מברישים במרץ רב.
 • ראש מברשת השיניים: בחרו במברשת עם ראש קטן או קומפקטי, כך שתוכלו להגיע לשטחים שקשה להגיע אליהם, כמו גב השיניים ודפנות השיניים הטוחנות.
 • מברשת השיניים הטובה ביותר לילדים: מברשת שיניים שמותאמת לגודל הילד, כי לילדים יש פה קטן יותר. במברשות שיניים אלה הידית עבה יותר ומאפשרת אחיזה טובה ושליטה רבה יותר בתנועת הצחצוח. גם ידית מברשת מגומי מאפשרת לילד לשלוט טוב יותר במברשת השניים. בני נוער יכולים להשתמש במברשות שיניים למבוגרים.
 • מברשת השיניים הטובה ביותר לאנשים עם גשר ליישור שיניים: תוכלו להשתמש במברשת שיניים מיוחדת, אורתודונטית, עם זיפים בצורת V. זיפים אלה נועדו לאפשר לכם לנקות באופן יסודי מסביב לחוטים של הפלטה

מברשת שיניים חשמלית: האם היא עדיפה על מברשת ידנית?

מחקרים הראו שאין הבדל משמעותי בין מברשת שיניים חשמלית לידנית, ושתיהן יעילות באותה מידה אם משתמשים בהן כהלכה. מברשת שיניים חשמלית לא תהיה יעילה אם משתמשים בה בצורה לא נכונה.

יחד עם זאת, מברשת שיניים חשמלית עשויה להתאים יותר בנסיבות מסוימות, כמו לאנשים עם מוגבלות בידיים או לאנשים עם דלקת מפרקים. מברשת חשמלית טובה יותר גם לאנשים שנוטים לצחצח שיניים באגרסיביות רבה, מה שעלול לגרום נזק לשיניים ולחניכיים.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: