יום חמישי, 24 בספטמבר 2020, ו' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

שמעתם על "מדינות הענן"?

אם תשאלו עתידנים ואנשי חזון, כפי שמתאר ד"ר רועי צזנה בספרו "השולטים בעתיד", הם יספרו לכם כי בעשורים הקרובים לא נזדקק עוד למוסדות השלטון הטריטוריאליים

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

הרב ד"ר מיכאל לייטמן

שמעתם על "מדינות הענן"?

אם תשאלו עתידנים ואנשי חזון, כפי שמתאר ד"ר רועי צזנה בספרו "השולטים בעתיד", הם יספרו לכם כי בעשורים הקרובים לא נזדקק עוד למוסדות השלטון הטריטוריאליים. העולם יהיה מבוזר ומתוכנת היטב בעזרת טכנולוגיה משוכללת, כך שנוכל לבצע באופן אוטומטי חלק גדול מהפעולות הממשלתיות והשירותים האזרחיים מכל מקום בעולם.

למעשה, "מדינות הענן" הן דרך וירטואלית לאפשר למספר עצום של אנשים להתאגד יחד תחת זהות משותפת אחת, לתכנת במאמץ מינימלי חוזים חכמים המוכתבים מראש שיפקחו בשקיפות על ההתנהלות בין מספר גדול של אינדיבידואלים, וליהנות מכל הזכויות והשירותים שעד היום יכלו לספק רק מוסדות השלטון הנטועים בעולם הפיזי.

ד"ר רועי צזנה – עתידן וחוקר במרכז הרב-תחומי לחקר סייבר, לוקח את רעיון "מדינות הענן" צעד אחד קדימה. יחד עם קבוצת חוקרים ואנשי הגות יהודית, הם עובדים על פרויקט "מדינת הענן היהודית" – מדינה וירטואלית שתאחד לראשונה את העם היהודי כולו, תספק שירותים ליהודים מסביב לעולם, מבלי קשר לשיוך העדתי או הגיאוגרפי שממנו הם מגיעים.

ולצורך כך, ועדה של חכמי ישראל שתכלול את הוגי הדעות הגדולים ואת מדעני החברה והרוח החשובים, ידונו בפורומים אינטרנטיים ובמפגשים בעולם הפיזי עד שיגדירו ערכים משותפים לכל יהודי העולם.

משמח לראות שמומחים מזהים את העתיד הטכנולוגי המתקרב, רואים בחזונם היתכנות לחברה שיתופית מסוג חדש ואף יוזמים צעדים למימוש החזון. חזון כזה מתכתב ישירות עם המשנה החברתית המופיעה בכתבי חכמת הקבלה הקלסית. "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, כתב על כך עוד לפני כמאה שנה: "ואל תתמה, מה שאני מערבב יחד את שלומו של ציבור אחד עִם שלום העולם כולו, כי באמת כבר באנו למדרגה כזו, שכל העולם נחשבים רק לציבור אחד ולחברה אחת" (מאמר "השלום").

התהליך שאנחנו עומדים בפתחו הוא לא פחות ולא יותר מאשר לידת האנושות החדשה. מיום ליום אנו עדים להתעצמותו של משבר גלובלי רב-תחומי שמחייב אותנו לארגן מחדש את החברה האנושית. האנושות מתקרבת להתקשרות הדוקה ולצורך בחברה שמותאמת לתלות ההדדית בינינו, וכן לקשר אינטגרלי שלנו עם מערכת הטבע. לכן תשתית טכנולוגית נכונה, יכולה לאפשר סדר חברתי חדש בכל רמה: כלכלית, חברתית, חינוכית, שיפוטית, תרבותית, צבאית וכולי.

אלא שחוזים חכמים אינם מספיקים כדי לקשור בין בני האדם. הטכנולוגיה אכן משדרגת את יכולות האדם, אך לא משדרגת את תכונותיו ואת יחסיו לזולת. אחרי ככלות הכול, האדם מפתח את הטכנולוגיה, ואם ידע לתכנת אותה נכון כך שתסייע לבני האדם לפתח קשר הדדי מתחשב, הטכנולוגיה "תתכנת" אותו בהתאם.

"מדינת הענן היהודית" השואפת להיות חברת מופת, שבה שולטים ערכים של ערבות הדדית, חייבת להתבסס על תהליך חינוכי מקדים, הדרגתי, מודע ומבוקר שיבצעו חלוצי המדינה. והעיקר הנדרש מבני האדם הוא התפתחות שכלית ורגשית שתכשיר אותם ליחסים חדשים בינינו. התפתחות כזו יכולה להתרחש מתוך מאמץ מודע ועצמאי של האדם לשנות את עצמו לשדרוג תפיסת החיים שלו.

הדוגמה המובהקת לשינוי היא השמירה על הפרטיות ברשת. ברור כי בעתיד הטכנולוגי מאבק על הפרטיות הוא קרב אבוד מראש, מה גם שהוויתור על הפרטיות יסייע למערכת להיטיב עם האדם.

כך הפרטיות במדינות הענן תצטמצם למינימום האפשרי, אבל הנכונות לוותר על הפרטיות, היא עניין הדורש הכנה והבנה, הסתגלות ורכישת ערכים חדשים שימירו את הצורך לפרטיות בתועלת ממשית. זוהי דוגמה מזערית לצורך בשינוי מודעות האדם דרך תהליכי חינוך.

ככל שנתקדם אל מבנה החברה העתידית שהטכנולוגיה רוקמת אל מול עינינו ניאלץ לקבל ערכים רבים שנראים לנו היום אוטופיים ואף הזויים. אם אכן נגדיר את האחדות והערבות ההדדית כערכי הליבה של מדינת הענן היהודית, ולא נצפה שהטכנולוגיה תכוון אותנו בעצמה לשינוי ערכי אלא נקדים ונשלב בעזרתה תהליכי חינוך שישפרו את היחסים בינינו ואף יכשירו אותנו לסדר חברתי חדש, אז ירדו גשמי ברכה ממדינת הענן היהודית על כל העולם.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב HOT ובאתר "קבלה לעם" kab.co.il .

כדי להתרשם ממפגש מבוא בחכמת הקבלה, צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: