יום שני, 21 בספטמבר 2020, ג' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

ל”ג בעומר: 12 שבטים מדורה אחת של ביחד

בכל ל”ג בעומר נהוג לציין בקברו של רבי שמעון בר יוחאי (רשב”י) אירוע עלייה לקבר המכונה “הילולה דרבי שמעון בר יוחאי”. האירוע בו משתתפים מאות אלפי מבקרים מלווה ריקודי שמחה המוניים, תפילות ושירה. על שום מה ההילולה?

פורסם בתאריך:


הרב ד"ר מיכאל לייטמן

ל”ג בעומר הוא יום פטירתו של רשב”י, אשר חי באמצע המאה השנייה לספירה ונחשב לאחת מדמויות המופת בהיסטוריה האנושית. רשב”י היה תנא (חכם שחי בתקופת המשנה), תלמידו הגאון של רבי עקיבא, אחד מגדולי חכמי התלמוד, מחלוצי הקבלה ומחברו של ספר הזוהר.

ספר, סופר, ספירות ומערה אחת מסתורית בגליל

באותן השנים רדפו הרומאים את היהודים וגזרו עליהם גזירות קשות. למרות איסורי הרומאים, התעמק רבי שמעון בר יוחאי בתורה במטרה לחדור לרובד המשמעות הפנימית הנסתרת בה. הרצון לגלות את הכוח העליון בער בנפשו, ובמשך שלוש עשרה השנים בהן למד אצל רבי עקיבא טיפס לדרגה העליונה של הסולם הרוחני ונעשה לגדול לתלמידיו. מרד בר כוכבא קטע את תור הזהב בבית מדרשו של רבי עקיבא. 24,000 מתלמידיו מצאו את מותם במהלך קרבות עקובים מדם ובמגפות שפרצו באזור. רבי שמעון בר יוחאי היה אחד מחמשת התלמידים היחידים ששרדו.

התלמוד מספר שבאחת הפעמים שבהן דיבר רשב”י בגנות השלטון הרומאי, שמע יהודי את דבריו והודיע על כך לשלטונות, כתוצאה מכך נידון רשב”י למיתה. הקיסר הרומאי שלח אנשים לחפשו כדי להוציאו להורג, אך עקבותיו נעלמו כלא היו. רשב”י ובנו מצאו מסתור במערה בפקיעין ושהו בה במשך שלוש עשרה שנה. במשך תקופת שהותם במערה הם התעמקו ברזי חכמת הנסתר וזכו לגילוי של כל מערכת הבריאה.

רק בימי רשב”י, אחרי י”ג שנה אשר היה במערה, נפתחו שערי החכמה עליו, להאיר לכל ישראל עד קץ הימים”. (הרמח”ל, אדיר במרום, י”ג)

בתום שלוש עשרה שנים התבשרו רבי שמעון בר יוחאי ובנו על מות הקיסר הרומאי. הגיעה העת שבה הם יכלו לנשום לרווחה. כעת קיבץ סביבו רשב”י תשעה תלמידים, עלה עימם למערה קטנה במירון “מערת האידרא רבא” (האסיפה הגדולה) וכתב בעזרתם את ספר הזוהר, ספר הספרים של הקבלה.

רשב”י לא כתב בעצמו את ספר הזוהר, אלא הגיש את החכמה לרבי אבא שניחן ביכולת הייחודית, להסתיר בין המילים את המשמעות הפנימית של הגילויים ששמע מפי מורו, כך שרק אדם שראוי לגלות את סודות חכמת הנסתר, יגלה אותם.

והיה רבי שמעון בר יוחאי מגלה סודות התורה, וחברים מקשיבים לקולו, ומתחברים עמו להיות בחיבור זה, כל אחד עונה חלקו”.(הרמח”ל, אדיר במרום, כ”ד)

מיד לאחר סיום כתיבתו נגנז ספר הזוהר ונעלם באופן מסתורי. מאות שנים לאחר מכן, בספרד של המאה ה-13, יצא לאור ספר הזוהר לראשונה על ידי המקובל רבי משה די לאון, (רבים, בעיקר באקדמיה, טועים ומייחסים לו בטעות את כתיבת ספר הזוהר). במקור כלל “הזוהר” בתוכו מלבד פירוש לחמשת חומשי התורה, גם פירוש לספרים אחרים כמו ספרי הנביאים, המשנה והתלמוד. החלק שנמצא כיום בידינו קטן פי 20 מגודלו המקורי של ספר הזוהר, ומכיל רק פירוש על החומש, ומעט מן הפירושים על יתר הספרים.

עובדה זו אינה גורעת מערכו של ספר הזוהר כמפתח, אשר בעזרתו ניתן לטפס אל העולם הרוחני. אחרי רבי משה די לאון, נגנז שוב ספר הזוהר למשך מאות שנים, הפעם עד לזמנו של האר”י הקדוש באמצע המאה ה-16, שהתחיל לפרש את ספר הזוהר על פי  שפת הקבלה. רק באמצע המאה ה-20 עם כתיבת פירוש הסולם של הרב יהודה אשלג (בעל הסולם), נשפך האור על סודותיו של ספר הזוהר.

האם אנחנו חיים בימות המשיח?

בין ספר הזוהר, תקופתנו ועם ישראל קיים קשר מיוחד. התקופה בה נכתב ספר הזוהר הייתה  תקופה של שגשוג רוחני. מרבית העם דאז חי במדרגה רוחנית גבוהה יותר מהמציאות אותה אנו חווים דרך חמשת החושים שלנו. מדרגת קשר ישיר בין האדם לבורא. אולם עם ישראל עמד בפני גלות רוחנית, כלומר איבוד הקשר שלו עם העולם העליון. אובדן זה בא לידי ביטוי גם בחורבן בית המקדש השני ויציאת העם לגלות ממשית.

בעת כתיבת ספר הזוהר, ידע היטב רשב”י שהספר לא מיועד לתקופה הנוכחית, כי אם לתקופה עתידית הקרויה “ימות המשיח”, בה האנושות תשקע לתוך משבר במרבית תחומי החיים ותתחיל לחפש מענה לשאלה “מהו הטעם בחיי?”.

סיום הגלות החל בסוף המאה ה-20, ואחד מסימניו הוא הקמת מדינת ישראל. החל משנת 1995 נעשה ספר הזוהר נגיש יותר לשדרות העם ומבוקש בקרב רבים.

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il -  "

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: