יום שבת, 08 באוגוסט 2020, י"ח אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

איש על העדה

פרשת שבוע לשבת פרשת פנחס

פורסם בתאריך:


 

אחד האתגרים העומדים בפני העם ערב כניסתו לארץ הוא בחירת המנהיג הבא אחרי משה. לא קל להיכנס לנעליו של המנהיג הגדול, משה, שהוציא את העם ממצרים והוליך אותו לאורך ארבעים שנה במדבר עם כל הקשיים והאתגרים בדרך. לא בכדי שררה תסיסה רבה בעקבות מינויו של יהושע למחליפו של משה. רבים אמרו כי פני משה כפני חמה ופני יהושע כפני לבנה, היינו שאין לו אור עצמי משלו וכולו אינו אלא חיקוי של משה.

דווקא על רקע המשבר במתפתח על רקע הסתלקות משה מזירת ההנהגה פותחת לנו פרשתנו צוהר קטן לתכונות הנדרשות למנהיג כפי שעולה שהדיאלוג המתפתח בין משה לאלוקים

משה פונה לאלוקים ואמר לו את הדברים הבאים" "יִפְקֹ֣ד יְקֹוָ֔ק אֱלֹקי הָרוּחֹ֖ת לְכָל־בָּשָׂ֑ר אִ֖ישׁ עַל־הָעֵדָֽה". הביטוי אלוקי הרוחות נשמע מוזר ולא מוכר. ואכן הפרשנים מציעים ים של רעיונות לביאור הביטוי החריג הזה. אחד מחכמי המדרש מציע את הרעיון הבא. הוא מבקש לבטא במילותיו שלו את מהות בקשתו של משה. "התחיל לבקש רחמים על ישראל, שייתן להם רועה שיהיה לו רוח לסבלם, והתחיל ואמר ריבונו של עולם אתה יודע כל רוחות של בני אדם, מי הוא סבלן, ומי הוא רגזן, אתה פקוד איש על העדה אשר יצא לפניהם במדבר". בעברית שלנו משה אומר, אלוקים, העם הזה צריך מנהיג מיוחד במינו. כמוך אלוקים המכיר תכונות כל בני אנוש. יודע להלוך כנגד רוחו של כל אדם. מכיר את האופי של האנשים, מי סבלן ומי רגזן, וכולי. העם הזה צריך מנהיגים עם סבלנות של פלדה, אחרת הוא לא ישרוד. אם הוא תביא לנו מישהו עם פיוז קצר זה יתפוצץ מיד. האמת היא שתמיד תהיתי, כיצד יוכל מנהיג להלוך כנגד רוחו של כל אחד. הרי תמיד יהיו ביננו ימנים ושמאלנים, דתיים וחילוניים, אשכנזים וספרדים. כיצד יוכל המנהיג להסתדר עם כולם. הרי אנו מבקשים מנהיג ולא שבשבת. מסתבר כי הדבר אפשרי. מנהיג אינו אמור להיכנע לתכתיב של דעת קהל אבל הוא אמור לאהוב כל אחד ואחד מקהליו. הוא אינו אמור להסכים עם כולם כי זה בלתי אפשרי אבל הוא בהחלט צריך לכבדם. הוא אינו יכול לפעול בתכנית עבודה המוסכמת על כולם הוא הוא בהחלט צריך לפעול למען הקהילה כולה ללא הבדל בין שבטיה. נדמה שאירועי הימים האחרונים בישראל ממחישים באופן מדהים את הצורך באיש על העדה שיודע להלוך כנגד רוח של כל אדם. לקרב ולא להרחיק, להאהיב ולא להשניא, לחבר ולא להסית ולהפריד. איש על העדה. איש הרועה את הקבוצה כולה כעדתו למען לא תהיה עדת השם כצאן ללא רועה.

שבת שלום

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: