יום חמישי, 24 בספטמבר 2020, ו' תשרי ה' תשפ"א
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

בדרך נס

הרב סתיו על חנוכה ועל מי שמחולל ניסים ונפלאות

פורסם בתאריך:


אחד השירים המוכרים ביותר בחברה הישראלית הוא “הנרות הללו שאנו מדליקים”. אין כמעט מי שעבר בחייו טקס הדלקת נרות בחנוכה בצבא או במקום עבודתו ולא פיזם את המילים עם המנגינה המוכרת כל כך. בכלל נדמה כי חנוכה מפורסם גם בזכות הנרות גם בשל הסופגניות אבל גם בגלל השירים הרבים שלו. “על הניסים ועל הנפלאות אשר חוללו המכבים”. כך מסתיים אחד משירי הילדים היותר מוכרים לחג, ‘ימי החנוכה'. המשפט הזה נראה מוזר בעליל. ניסים מתחוללים על ידי אלוקים. בני אדם עושים דברים רציונליים, לא ניסים.
לא בכדי אחד השירים המפורסמים ששרים בטקס, הדלקת המשואות, ערב יום העצמאות הוא “נס לא קרה לנו”, כי הכל נעשה, לפי הבנת המשורר, על ידי האדם ולא מעשה אלוקים. בתפיסה זו העולם מחולק לשתי קבוצות ארועים: או שהאדם עושה דברים או שאלוקים עושה. זה לא הולך ביחד. ולכן ניסים המתחוללים נתפסים כמשפט לא הגיוני בעליל. יש מאנשי האמונה שבגלל קושיא זו שינו את מילות השיר וכתבו על הניסים ועל הנפלאות אשר חולל השם למכבים וכל זאת על מנת לא ליפול בסתירה הלוגית עליה הערנו.
יתכן ואפשר לפתור שאלה זו באופן אחר: הפסוק בתהילים אומר, ”השמים שמים להשם והארץ נתן לבני אדם”.
העולם נתון למרות ואחריות האדם. העובדה שהאלוקים בורא העולם אינה משאירה בידיו את האחריות הבלעדית לניהולו. להיפך, הוא הפקיד בידינו בני האדם את האחריות לעבדה ולשמרה. כוחות היצירה והתעוזה של האדם הם המתנה הגדולה אותה קבלנו כדי לפתח את העולם ולשומרו. באמת זהו נס גדול שיש בנו את העוצמות הללו לשנות ולתקן, אבל הם דברים הקיימים בנו. האדם המוכן להרים את הכפפה ולהכנס לעולם של חוסר ודאות תוך לקיחת סכונים הוא פועל בשדה של נס. היציאה מאזור הנוחות אל הבלתי נודע למען תקן ושפר את פני העולם והחברה הוא לא פחות מנס. זה לא נס של הפיכת ים ליבשה או מים לדם, זה נס של הפיכת אדם ממישהו נפעל למישהו פעיל. ממישהו המושפע על ידי המציאות למישהו המבקש לשנותה. הנס שמתחולל על ידי המכבים הוא הנס של שינוי התודעה האנושית מפאסיביות חומרית ליצירתיות רוחנית. וזה אכן נס גדול.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: