יום שישי, 01 ביולי 2022, ב' תמוז ה' תשפ"ב
לפרסום חייגו: 050-5552559

קבלה, דת ופרשת השבוע בשוהם

קבלה בשוהם, הרב לייטמן, הרב סתיו, הרב גרינבר, דבר תורה, פרשת שבוע

בזמן שסבלתם - צמחתם

הרב מנחם גרינברג, מנהל בית חב"ד שוהם באיגרת אופטימית לתושבים לתושבים

פורסם בתאריך:


 

עובד ניגש לבוס: "אני עובד בחברה עשר שנים ומעניק תרומה חשובה לפעילות. אבל השכר שלי לא השתנה ויש ארבע חברות בחוץ שרודפות אחרי. מה ביכולתך לעשות כדי לשפר את התנאים שלי?".

הבוס: "אתה יודע שזו תקופה קשה ומיתון עולמי בפתח, אבל אני לא רוצה לאבד אותך ולכן אוסיף לך עשרה אחוז מהחודש הבא".

"נהדר, אדוני, תודה רבה".

"אבל רגע", אמר הבוס, "רק מתוך סקרנות, אלו ארבע חברות רודפות אחריך?".

- "חברת החשמל, חברת המים...".

מעולם לא ציפו אנשים בדריכות לבוא האביב והשמש, כמו בימים הללו. מומחים למחלות וירליות טוענים שווירוס הקורונה רגיש לשמש והוא יהפוך ללא פעיל בימי החום, ופסיכולוגים מבטיחים שהשמש תשפר את מצב הרוח ותהפוך אותנו לחסינים מהייאוש הקודר שעוטף אותנו.

חג הפסח נחגג באביב. בתורה כתוב: "היום אתם יוצאים בחודש האביב". היציאה המופלאה ממצרים התרחשה בימי האביב, לאחר שהשמש סילקה את החורף והעולם התחמם והאיר, ולכן מצווה בכל שנה מחדש לחגוג את יציאת מצרים בחודש האביב.

וזאת כמובן עובדה מפתיעה: שום חג ומועד אינו תלוי במזג האוויר, אז למה חשוב שהפסח יחול באביב? (עד כדי כך שלפעמים מוסיפים חודש לשם כך) האם הניקיונות יותר קלים אז?

רש"י על המקום עונה: יציאת מצרים באביב נועדה להזכיר את גודל החסד האלוקי שעשה ה' עמם, עד שתכנן אפילו את מזג האוויר המתאים ביותר לצאת למדבר.

האביב מזכיר כי הקב"ה אינו מעניק רק חיים, אלא גם איכות חיים.

ובכל זאת נדמה שזה פרט שולי וצדדי ביחס לגודל הנס: האם באמת כל כך ריגש אותם לזכור שהם יצאו בעונה נוחה? וכי זה מה שחשוב לאדם שהשתחרר ממאתיים שנות שעבוד?

במכתב מרגש עד אין קץ, שכאילו נכתב לימי החורף הקודרים בהם כולנו תקועים כעת, מעניק הרבי מליובאוויטש משמעות עמוקה ומדהימה לקביעת החג באביב, זה בדיוק מסוג הרעיונות שאנו עצמנו מייחלים לשמוע בימים טרופים אלו.

האביב נועד לרפא את השברים של יוצאי מצרים. האביב לא נועד רק כתזכורת בעתיד הרחוק, אלא כתחבושת של ריפוי ברגעי היציאה ממצרים עצמם.

היהודים יצאו ממצרים, אבל הביטחון העצמי היה מרוסק. עכשיו אמנם יהיה טוב, אבל מה היה עד עכשיו? מדוע היה עלינו לסבול 200 שנות דיכוי ושעבוד בהם איבדנו את כל מה שהקמנו, את הרכוש, את הגאווה ואת הכבוד?

הקב"ה ענה: זה כמו האביב שהוא תוצאה ישירה מהחורף. האביב היפה כל כך אינו יכול להתרחש אלמלא החורף שלפניו ודווקא בחורף טמונות ההזדמנויות האמיתיות.

אתה יוצא בחורף לרחוב, העצים ערומים וקודרים. הטבע נראה כמו יצור שלקחו ממנו הכול. אבל האמת היא הפוכה: הטבע לא מת, הוא צומח בדרך אחרת.

החורף אינו ההיפך מצמיחה, אלא חלק בלתי נפרד ממנה ורק בגלל שהעצים ידעו לעשות את הפעולות הנכונות בחורף, הם הגיעו בשלים לאביב. כך שהאביב מתרחש בזכות החורף.

זה מה שרמז להם הקב"ה: האמת היא שבכל שנות החורף במצרים לא הייתם מנותקים ונידחים, אלא עם כל הכאב והסבל, בזמן שסבלתם – צמחתם.

וכמה שהדברים רלוונטיים עבורנו: אין אחד שלא רועד בחורף הנורא הזה שנחת עלינו. כמה חברים פוטרו השבוע מהעבודה? כמה חברים פיטרו השבוע עשרות עובדים או הפסידו בתוך כמה ימים 30 אחוז מהחסכונות? ומעל ומעבר לכל, מי לא מכיר אחד שסובל קשות מהווירוס?

וכאן נדרשת מאתנו סבלנות ואמונה גדולה: אנשים גדולים נמדדים בחורף ולא בקיץ. עלינו לזכור שגם החורף בא מלמעלה ולא רק הקיץ. ואם הוא בא מלמעלה, מוטלת עלינו החובה להפוך אותו להזדמנות ולחשוב איך ממצים את הצ'אנס הייחודי שהוא מעניק לנו.

וורן באפט, המשקיע האמריקאי האגדי, גילה פעם את סוד ההשקעה שלו: הוא פועל נגד השוק! כשהשוק עולה וכולם קונים מניות בבורסה כמו עדר – הוא מוכר אותן, וכשהשוק קורס וכולם בורחים מהבורסה – הוא אוסף סחורה בכל העוצמה...

החורף- הבידוד, הוא הזדמנות בשבילנו לחשוב איך להשקיע במשפחה ובסביבה הקרובה בעשיית מעשים טובים, וכדברי הרבי שארץ ישראל היא המקום הבטוח ביותר ,יש מקום לאופטימיות ולשמחה בגאולה האמיתית והשלימה במהרה בימינו.

יום רביעי 8/4- סוף זמן אכילת חמץ: 10:34

סוף זמן שריפת חמץ: 11:38

בברכת חג שמח

הרב מנחם גרינברג

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: