יום חמישי, 23 במאי 2019, י"ח אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

לופט גישפט

קי-מון-הון פרץ בצחוק רועם...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שמוליק שיר


כשקי-מון-הון (“עומד נגד הרוח” בשפת הילידים באמריקה) התקשר להנהלת Airbnb וביקש לברר מדוע אינו יכול להזמין יחידת אירוח לו ולמשפחתו באריאל כדי לבקר את בתו שה-טסו (“קול המים” בשפת הילידים) הלומדת שם, הוא נענה שאריאל זה שטח כבוש שגזל את קרקעות הפלשתינים ולכן Airbnb כבר לא משתפת פעולה שם. “רבים בקהילה הבינלאומית מאמינים שחברות לא צריכות לעשות שם עסקים, כי הם מאמינים שחברות לא צריכות לעשות רווח על אדמות שאנשים נעקרו מהם.” נענה. קי-מון-הון פרץ בצחוק רועם. ראשית אמר לנציג, היהודים לא כבשו ולא עקרו, הם חזרו לארצם, תלמד קצת... שנית, שאל את חבר ההנהלה אם הוא יודע מה קרה ל-10 מיליון האינדיאנים שהתגוררו ביבשת לפני שהאדם הלבן הגיע לשם. לא, הוא לא ידע. קי-מון-הון עזר לו. הוא סיפר לו בקצרה שלפני כ-400 שנה מנו האינדיאנים בצפון אמריקה יותר מ-10 מיליון איש. הם היו אדוני המקום. לולא נטבחו ע”י האדם הלבן שפלש לשם, היו ממלאים היום את רוב מדינות צפון אמריקה, אם אלו היו קיימות בכלל. כיום מונים האינדיאנים בערך 2.5 מיליון איש. וקי-מון-הון המשיך, האדם הלבן שכבש את הקרקע נישל את הילידים המקומיים מאדמתם. בגלל שאבק שריפה עדיף על חץ וקשת, ובגלל המחלות שהביאו איתם והפיצו (ולא תמיד במקרה...), נעלמו האינדיאנים כמעט לגמרי.  
חבר ההנהלה המהם קלות ואמר שיעביר את העניין למיסטר בריאן צ’סקי, מנכ”ל Airbnb כי הוא בסך הכל במשמרת היום והוא לא כל כך מכיר את ההיסטוריה של הילידים האמריקאים.
מה שמרגיז אותי בהתנהלות של Airbnb (מעבר לזה שחלק ניכר מהארגונים שדחפו את העניין הזה הם כמובן ארגונים ישראלים ויהודים, איך לא...) זו הצביעות. Airbnb תמשיך לפרסם באתרה יחידות אירוח בצפון קפריסין הכבושה בידי טורקיה, במערב הסהרה הנתונה תחת שלטון כיבוש מרוקאי או באיראן וסוריה, חסידות אומות העולם... ורק תזכורת קטנה לבריאן צ’סקי מנכ”ל  Airbnb: מרכז החברה שלך יושב בסן פרנסיסקו, מקום מושבו של השבט האינדיאני “אוהלון” שהתיישב שם במאה הששית לספירה ונושל מאדמתו עם כניסת האדם הלבן.
אז אולי כדי לשמש דוגמה מר בריאן צ’סקי, תפסיק לפרסם יחידות אירוח בסן פרנסיסקו? ראבק, קצת דיגנטי Airbnb. אני אצלכם כבר לא מזמין יותר חדרי אירוח.

מכניקת הקוונטים
מכירים את מכניקת הקוונטים ועקרון אי הוודאות האומר שעד לרגע הבדיקה של החוקר, האור נמצא במצב של סופרפוזיציה - גם חלקיק וגם גל? וברגע שמתחילה הבדיקה ובהתאם לתודעה של החוקר עצמו נקבע מצבו – גל או חלקיק? ראשית, זה ממצא מדהים שעליו אמר איינשטיין לעמיתו מקס בורן ב-1942 שלא יתכן כדבר הזה כיוון שאלוקים לא משחק בקוביות. אבל אצלי היא ממש לא תופסת התאוריה הזאת ואני אסביר.
כל אימת שאני מגיע למקלדת המחשב להקליד משהו (כמו הטור הזה למשל...) אני מכוון בתודעה עצומה שהמקלדת תתחיל ישר להדפיס בעברית אבל מעשה שטן, תמיד אבל תמיד היא מדפיסה באנגלית. רק לאחר שתקתקתי כבר כמה שורות והרמתי עיני למסך אני פולט משהו עסיסי שאיני יכול לכותבו כאן, מוחק ומחליף לעברית. יום אחד החלטתי להתחכם ומיד לפני שהתחלתי לכתוב, החלפתי בתנועת Shift ו-Alt נונשלנטית את השפה במקלדת, או לפחות חשבתי שהחלפתי.
המקלדת שלי לא פראיירית ואחרי כמה שורות שוב פלטתי משהו עסיסי שכבר ציינתי שאיני יכול לכותבו כאן. קוונטים או לא, על המקלדת שלי זה לא עובד!

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: