יום שלישי, 20 באוגוסט 2019, י"ט אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

ד"ש עם שיר

בשנת 1988 יצא לאקרנים (ובמאמר מוסגר, אם תהיתם כמוני כשכתבתי את המושג הזה מה פירוש “יצא לאקרנים” אז חיפשתי כבר במילון אבן שושן בשבילכם וההסבר הוא “אקרן-מרקע, מסך להקרנה.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שמוליק שיר

מאת: שמוליק שיר

דלתות מסתובבות

בשנת 1988 יצא לאקרנים (ובמאמר מוסגר, אם תהיתם כמוני כשכתבתי את המושג הזה מה פירוש “יצא לאקרנים” אז חיפשתי כבר במילון אבן שושן בשבילכם וההסבר הוא “אקרן-מרקע, מסך להקרנה. בד לבן שמקרינים עליו תמונות אור”) הסרט “דלתות מסתובבות”. הסרט מציג שתי עלילות מקבילות בחייה של הדמות הראשית, שמתפצלות בגלל איחור לרכבת או פקק תנועה וכו’. בכל בחירה של הגיבור או הגיבורה העלילה מקבלת טוויסט לכיוון שונה לגמרי ומשפיעה על חייה של הדמות הראשית ב-180 מעלות. לפני כשבועיים, כששמעתי שהזמר גבי שושן שם קץ לחייו הרגשתי ממש רע עם עצמי. הנה הסיפור.

אני מהדור שגדל על המחזמר שיער והשיר “שש עשרה מלאו לנער”, עזר לנו להעביר את הלילות בשירות הצבאי. הבת הגדולה שלי בחרה בנעוריה בקריירה מוזיקלית: מגמת מוזיקה בתיכון, להקה צבאית, בי”ס למוזיקה רימון וגם היום היא עוסקת במוזיקה. כשהייתה בתיכון, כתבתי עליה שיר. השיר תיאר את עלילותיה בתחום המוזיקה בלילות ואת הירדמותה בשיעורים במהלך היום. לנגד עיני ראיתי אך ורק מבצע אחד שישיר את השיר הזה- גבי שושן, בסטייל של ‘שש עשרה מלאו לנער’. שנים שכב השיר במגירה וכל אימת שעשיתי שם סדר (בד”כ לפני פסח) והשיר עלה לפני, נזכרתי בזה שאני חייב לשלוח את השיר לגבי שושן, אך ורק אליו. לא עלה בדעתי שמשהו אחר יבצע את השיר. אבל אתם יודעים איך זה שהחיים ממשיכים והשיר חזר למגירה וכל העניין הלך ונשכח ממני, אילולא שמעתי את הבשורה שגבי שושן שם קץ לחייו. אודה על האמת, אני לא מתיימר להניח שהשיר הזה היה משנה לגבי שושן את החיים, אבל בתוך תוכי הייתה לי הרגשה של החמצה גדולה וצער רב. ואולי, חשבתי לעצמי וכמו בסרט הזה “דלתות מסתובבות” ואפילו סיכוי של אחד למיליון, נגיד שהשיר הזה היה זוכה להצלחה כמו הלהיט ‘שש עשרה מלאו לנער’ והעלילה של הזמר גבי שושן הייתה יכולה לקבל תפנית אחרת לגמרי. שטויות, אני מרגיע את עצמי, שלחו לו בטח מאות שירים במהלך הקריירה שלו. נכון אני חושב, אבל מבחינתי שלא שלחתי לו, ההחמצה כולה שלי. אולי יום אחד השיר הזה ייצא לזכרו, מי יודע.

 

ר’ לוי יצחק מברדיטשוב

ר’ לוי יצחק מברדיטשוב היה ידוע כסנגורם של ישראל. יש מעשיה מוכרת עליו שיום אחד טייל בכיכר השוק עם יהודי שהיה מתנגד גדול לחסידות וראו יהודי חסיד עטור בטלית ותפילין שמתקן את הגלגל של העגלה שלו. הסתכל המתנגד על היהודי הזה ואמר לר’ לוי יצחק, הינה התוצאה של החסידות שלכם. תראה את היהודי הזה שמניח טלית ותפילין ומתקן את העגלה שלו באמצע התפילה. הסתכל ר’ לוי יצחק על היהודי בחיבה גדולה ואמר לאותו מתנגד – ראה כמה צדיקים עמך ישראל, אפילו בשעה שיהודי זה מתקן את הגלגל של העגלה שלו הוא מכוון ליבו לאבינו שבשמיים ועוסק בתפילה. אז בימים טרופים אלו של שנאת חינם בין ציבורים גדולים בעם שלנו, ראוי שנאמץ את דרכו של ר’ לוי יצחק מברדיטשוב ונשכיל לראות את הטוב והחיובי בכל אדם ואדם. אני מסכל אחורנית אל ההיסטוריה שלנו, מלכות החשמונאים, העם יושב לבטח חופשי בארצו, שני אחים שרבים בניהם מביאים את השלטון הרומאי לאיזור ואז שנאת החינם הולכת ומתגברת בין שמאל לימין, בין מתונים לקנאים, בין דתיים יותר לדתיים פחות והתוצאה- חורבן מוחלט וגלות ארוכה קשה וכואבת. יש שיר כזה שפותח במילים “רבותי ההיסטוריה חוזרת”, שימו לב לרוסיה בסוריה, להתחממות של המעצמות באיזור ואל תשכחו שאנו נמצאים במרחק יריקה מההתלקחות. והלוואי ונאמץ את דרכו של ר’ לוי יצחק מברדיטשוב.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: