יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

איך נולד התנ”ך?

ד"ש עם שיר משמוליק שיר

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

שמוליק שיר

לפני כשנה לערך, נכנסתי לחנות ספרים. את עיני צד ספר של פרופ’ ישראל קנוהל, ראש הקתדרה למקרא באוניברסיטה העברית. יש לי הרגל מגונה ברכישת ספרים, אני תמיד עובר לכריכה האחורית ושם אני מחליט. כנראה שאני קצת פזיז בהחלטותיי, כי על פי מישל ערמת הספרים על השידה שלי שעדיין לא פתחתי יכולה להתחרות במגדלי עזריאלי. הכריכה האחורית פתחה בשאלה האם סיפור יציאת מצרים הוא אגדה או מציאות היסטורית? בינגו, אני בדרך לקופה. לאדם יש יצר קמאי של חיפוש. אנחנו מחפשים את התמיר והנעלם כבר אלפי שנים. האדם הקדמון הביט מעלה אל הירח המלא באמצע החודש ותופף בתופי טמטם אדירים כדי להכריז “אני קיים, אני כאן...”  ואנחנו שולחים חלליות אל מרחבי היקום כדי לנסות ולהבין את פשר הבריאה.

הצפייה והחיפוש הם דרייב חשוב בחיים. סיימתי לקרוא את הספר תוך כמה ימים. ספר מרתק אבל מה... גרם לי לבלבול ומבוכה. גלגלתי את הפרופ’. אדם דתי מהמיליה שלי – הציונות הדתית.  התיישבתי מול המקלדת והרצתי לו מייל. אני שם אותו כאן לפניכם: “פרופ’ קנוהל שלום רב, קורא את הספרים שלך בשקיקה, אולם הדבר מביא אותי לשבר אמוני גדול. אני מרגיש שכל מה שגדלתי עליו מתנפץ לרסיסים. האם תיאות להיפגש עמי כדי לאחות את השברים?”  הפרופ’ מספר שהוא בדיוק חזר משהות שלווה של חודשיים ברומא, שם לימד בתוכנית שהפגישה מנהיגים ומחנכים קתולים מרחבי העולם את מקורות היהדות. המייל שלי השבית את מנוחת נפשו. הוא בקש  שאכתוב בעוד שבוע, בסתר לבו קיווה שאולי אשכח... לא שכחתי.

כעבור שבוע שלחתי לו מייל נוסף. הפעם הפרופ’ הרים את הכפפה ונאות להפגש עמי. ישבנו כשעתיים במשרדו. השיחה הייתה מרתקת. האם השיחה פתרה לי את כל הבעיות? האם כל שאלותי באו אל פתרונן? כבר בפתיחה של הטור הזה, אמרתי שהאדם תמיד מחפש, שהחיפוש הוא מנוע קיומי שלנו.  בדרך הביתה הראש שלי לא נח לרגע. בלילה נדדה שנתי. כל כולי הייתי בתוך המפגש המעניין עם הפרופ’. כעבור יומיים שיגרתי לו מייל נוסף. הצעתי לו שניצור יחד ספר על נסיבות הולדתו של התנ”ך והתהוותו של עם ישראל. אני “ההדיוט” שואל, מבקש לדעת והוא משיב. חשבתי שלאחר שהקדיש לי זמן מכובד, ידחה את בקשתי בקש, אולם הפרופ’ הסכים לערוך פיילוט שעלה יפה. לאחר כ-7 חודשים של מפגשים שבועיים במשרדו בירושלים ועוד כמה חודשי עריכה הספר קרם עור וגידים “איך נולד התנ”ך – מפגשי שיחה עם שמואל שיר”. ספר מרתק השופך אור על ממצאים עתיקים שהפרופ’ מצא ונוגעים בתנ”ך וראשיתו של עם ישראל בכנען והלבנט. האם עכשיו עונת החיפושים הסתיימה? האם כל בעיותיי בהקשר לראשית מוצאו של עם ישראל באו אל פתרונן? כפי שכתבתי, התשובה נמצאת בתחילתו של טור זה. המסקנה שלי – תמשיכו לחפש, תחקרו, תסתכלו למעלה אל היקום הנפלא הזה שברא האלוקים ומדי פעם תשלחו מייל או שניים. אולי בסוף יצא מזה ספר.

שמחה רבה  שמחה רבה  אביב הגיע פסח בא

כמדי שנה, עם בוא האביב וחג הפסח בעקבותיו אני בדילמה הרגילה והקשה שלי. כמובן שאצלנו יש שיתוף מלא  בניקיון וכמו כל שנה אני מתלבט בין החלק הקל שזה קרצוף כל הבית מלמעלה ועד למטה או החלק הקשה של נקיון המשרד בבית שהוא בגודל של מטר וחצי על מטר וחצי בערך, ועמוס בעיקר בניירת שלי ועיתונים ישנים. אז כמובן שהלב נוטה ללכת אל החלק הקל של ניקיון כל הבית אבל מכיוון שאני מתחשב בד”כ במישל אני בוחר תמיד את החלק הקשה של סידור המשרד ומשאיר לה את החלק הקל. אני לא יודע איך, אבל תמיד היא מסיימת לנקות את כל הבית ואני עדיין יושב בתוך ערמות של ניירות ועיתונים. טוב אמרתי כבר שהחלק שלי הרבה יותר קשה...

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: