יום שלישי, 20 באוגוסט 2019, י"ט אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

נדל"ן שוהם וישובי חבל מודיעין בשוהם

נדל"ן בנייה פרויקטים בשוהם וחבל מודיעים,דירות להשכרה בשוהם, דירות למכירה בשוהם, עסקאות נדל"ן בשוהם

טור נדל"ן

מה עושים כשאין? מסתדרים.

פורסם בתאריך:


מאת:

אילה זינגר

נייס האוס שוהם

בדור הקודם, כשהיינו ילדים ורצינו שההורים יקנו לנו דבר מה, אמרו לנו, אין. והסתדרנו עם מה שיש. היום, הצרכים שלנו ושל ילדינו והצורך להתאים את עצמינו ל”מציאות הנדרשת” איבדו כל פרופורציה ויש לזה מחיר חברתי רחב.

אנחנו הישראלים צרכנים אובססיביים של חדשנות, בילויים, טכנולוגיות משתנות בקצב מסחרר, אופנה ובעיקר נדל”ן כיסוד עקרוני לבניית בית בישראל.

כל זוג צעיר שמתחיל את חייו שואף לרכוש דירה, כאן ועכשיו.

במדינת ישראל לא נעשתה לאורך שנים עבודה משמעותית בהיבטים הנדרשים של צפי ומענה לגידול הטבעי של האוכלוסייה. במקום להפשיר קרקעות, להכשיר שטחים ולהוציא בכל שנה 50,000 יחידות דיור חדשות לרכישה, המדינה קפאה על השמרים במשך שנים ארוכות וכעת אנחנו במשבר דיור חמור.

במציאות  החדשה שנוצרה אין לממשלה יכולת לתת מענה מהיר לבעיית הדיור, ומצד שני רוכשי הדירות אינם מוכנים באמת להמתין את משך הזמן הנדרש לפתרון הבעיה או לפחות לצמצומה. הקונים ממשיכים להסתער על שוק הדירות, דבר שמוביל להמשך עליית מחירים.

חדשות לבקרים צצות יוזמות חדשות והשוק מתמלא תקווה. הטרנד החדש הוא להסיט את הלהבות לעבר “בעלי הנכסים המרובים”, כאילו שהם אשמים במצוקת הדיור בישראל ובגללם זוגות צעירים לא מצליחים לרכוש דירה.

נקודת המוצא של הממשלה היא יחסי ציבור בלבד. הממשלה רוצה לרשום לעצמה כמה שיותר הישגים על ידי תוכניות שהיא יוזמת כגון: מחיר למשתכן, מחיר מטרה וכו’ וזאת  כדי להציג עשייה בפני הציבור, ולא באמת לחדור לעומק הבעיה ולהבין מהם הצרכים, הפתרונות והתהליך הנדרש.

סחרור הריצוי ואי דחיית סיפוקים, אלו מילות המפתח בפופוליזם המנטלי במדינת ישראל. אין הפעלת שיקול דעת רחב, אין הבנה מעמיקה של הצרכים האמתיים הנדרשים ובעיקר אין סבלנות להבין שזה תהליך ארוך, כמו כל דבר בחיים, מה שמייצר בדרך כלל את הפעולה ההפוכה והגדלת הפערים.

כל המהלכים שנעשו ע”י האוצר עד כה.

הגדלת מיסוי לדירה שנייה ברכישה 8%, ביטול מדורג של הפטור ממס שבח וכעת המיסוי החדש שכחלון מנסה להעביר לכל בעלי 3 דירות ויותר, כל אלו הרי לא יגדילו בפועל את היצע הדירות ואז יקרה ה”קסם הגדול” וכל הזוגות הצעירים יקנו דירה, נכון?

 

אז מה עושים?

השנתיים האחרונות מוכיחות יותר מתמיד כי כל המהלכים האחרונים של הממשלה בתחום הדיור מובילים אך ורק לעליית מחירים, בדיוק ההיפך מהמטרה היסודית.

מה שנדרש לעשות זה קודם כל להירגע. להבין שאין פתרונות קסם. זה ייקח זמן וצריך לבנות תהליך יסודי לטווח ארוך עם תכנית רחבה בכל ההיבטים, להפסיק לפגוע במשקיעים, שגם ככה יש להם היכולת לעמוד בנטל המיסוי, הרי משם לא תגיע הישועה למצוקת הדיור בישראל. זה גם לא הוגן כלפיהם.

לא רק זאת, זה הרי גלגל שחוזר על עצמו ובסוף מתגלגל לרעת החלשים בהעלאת דמי השכירות. אז העשירים משלמים לממשלה והחלשים משלמים לעשירים. כפל קנס.

לזוגות הצעירים שכל כך רוצים לרכוש דירה “בכל מחיר” כאן ועכשיו, אני ממליצה אותו הדבר: קודם כל להירגע, לחשוב, להפעיל שיקול דעת, לבחון בצורה הגיונית את ההכנסות, לתכנן נכון את העתיד הכלכלי ולהיות יותר צנועים. לתת לזמן לעשות את שלו ולהבין את הנוסחה המנצחת והמועילה לאורך זמן - כשאין, מסתדרים עם מה שיש!

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: