יום שלישי, 20 באוגוסט 2019, י"ט אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

נדל"ן שוהם וישובי חבל מודיעין בשוהם

נדל"ן בנייה פרויקטים בשוהם וחבל מודיעים,דירות להשכרה בשוהם, דירות למכירה בשוהם, עסקאות נדל"ן בשוהם

נדל"ן

התוכנית להרחבת הדירות במצפה: התנגדות מבית

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

גאילי שיף

 

“התוכנית כפי שהיא מוצעת אינה ישימה”, טוענת יועצת הנדל”ן אילה זינגר

 

מאת: גאילי שיף

 

לאחרונה דיווחנו בעיתון אבן שוהם על התוכנית להרחבת דירות ברחוב המצפה בשכונת חמניות המקודמת על ידי חברי המועצה חני קרס ושימי אלבז. השניים הם יוזמי ומובילי המהלך והם אלו שהציגו בפני וועדי הבניינים את התוכנית. “המטרה היא לתת מענה להרחבת הבתים במצפה”, אמרה קרס, “התוכנית מתייחסת לכל דגמי הבתים. התחלנו עם תוכנית חלקית, אבל דרשנו לקבל תוכנית כוללת לכל המצפה. המהלך הזה צפוי להעלות את ערך הבתים במצפה וכאשר התוכנית תכנס לתוקף, יחול על בעלי הבתים גם תשלום היטל ההשבחה במסגרת שה- 1000”. יוזמי התוכנית היו מלאי תקווה, כי המהלך שהם מקדמים יפעל להיטיב עם תושבי השכונה ויסייע להם להרחיב את בתיהם וליהנות מהשטח הנוסף.

אבל לא כולם שותפים להתרגשות. התוכנית הצליחה לקומם עליה רבים, אשר טוענים כי קידומה יפגע בשכונה המבוקשת. אחד הקולות המשמעותיים בהקשר זה, שייך לאשת הנדל”ן אילה זינגר.

זינגר היא יועצת נדל”ן וותיקה ביישוב. הנגיעה שלה לעניין היא כפולה – מקצועית ואישית. מקצועית, בהיותה יועצת הנדל”ן אשר שיווקה בבלעדיות את כל פרויקט המצפה, אין בקיאה ממנה בתוכניות השכונה ואישית, כתושבת השכונה בעצמה.

“מדובר בשכונה שתוכננה לפרטי פרטים, מהמסד ועד הטפחות, במלא תשומת הלב ותוך לקיחת כל השיקולים התכנוניים בחשבון והתוצר הסופי הוא שכונה מצויינת שמוכיחה את עצמה כבר למעלה מעשור כשהיא שומרת על מעמדה כשכונה המבוקשת ביותר ביישוב. שילוב נכון של בנייה איכותית ונגישות לכל השירותים הקהילתיים, תיכנון מיטבי של הדירות מבפנים ותמהיל הדירות, הם היתרונות הבולטים של השכונה. אני מאמינה שהתוכנית המוצעת היא תוכנית בעייתית, שלא רק שאינה מקדמת פתרון לבעיה קיימת, היא רק תיצור בעיות שלא לצורך”, היא אומרת.

מדוע לדעתך התוכנית המוצעת לא מקדמת פתרון לצורך נדרש?

“יש מספר סיבות בגינן אני מאמינה שהתוכנית לא ישימה ולא רק מבחינה מעשית, אלא גם מבחינת זיהוי הצורך או התרומה של השינוי לשכונה, לתדמית שלה ולאיכות החיים בה. ראשית, מדובר בשכונה רוויה לכתחילה. התכנון החיצוני של הבניינים, בשתי טבעות המקיפות את הגבעה, לקח בחשבון את כמות יחידות הדיור והצורך במרווחים מתאימים בין הבניינים. כבר ראינו מקרים בשוהם שבהם הדבר לא נעשה ומי שנפגע הם הדיירים. מרחק מתאים בין בניינים ודירות זה א’-ב’ לפרטיות ואיכות חיים. אני מאמינה שהתוכנית להרחבת הדירות במצפה, פוגעת בעקרון הזה ועל כן לא תתקבל בכל מקרה.

שנית, במצפה יש תמהיל דירות ייחודי וזו נקודת החוזק של הפרויקט המציע מגוון של דירות שנותנות מענה לכל צורך של רוכשים – יש דירות שמציעות חללים חיצוניים גדולים, יש דירות עם מרפסות גדולות או גינות, או דירות שפונות לפארק או לחילופין, פונות לנוף. גם בהיבטים של תכנון פנימי, מתכנני הפרויקט הצליחו להגיש מוצר אופטימלי. הדירות בכל קומה בנויות באופן אחר והמשותף לכולם הוא תכנון מרווח ונכון וכל משפחה מצאה לעצמה את המוצר המתאים לה כמו תפירה בהזמנה אישית, זה הקסם של המצפה והסיבה שרבים משדרגים בתוך השכונה ולא עוזבים אותה. הבנייה בצידי הבניין היא כמו הוספה של טלאי על מבנה שהוא בנוי כהלכה בכל המובנים ועל זה נאמר, כל המוסיף גורע. הטלאים התכנוניים האלו יהוו פגיעה בניראות של הבניינים ועלולים לפגוע בערך השכונה”.

מה לדעתך הסיכויים שהתוכנית תתממש והדיירים ירחיבו את הדירות?

“לדעתי הסיכויים נמוכים עד לא קיימים. על פי התוכנית, ההרחבה לצדדים תלויה בדירות הגן. אם דירות הגן לא יבנו בחצר הצדדית שלהן את החדר, אף אחד בבניין לא יוכל לבנות מעליהן. מתוך היכרותי את מבנה דירות הגן במצפה, אני מעריכה את הסיכויים שהדיירים יבנו את החדר הצדדי כנמוכים עד לא קיימים וכך, כל הקונספט קורס”.

למה?

“בשונה מפרויקטים אחרים בשוהם בהם דירות הגן הן דירות בסיסיות ולא מרווחות, בפרויקט המצפה רוב דירות הגן הן ייחודיות, גדולות ומרווחות ויש להן חללים נוספים שנותנים מענה שמרחיב ומגדיל את הבית ממילא. לדירות האלו יש חצרות וגינות ואין צורך להרחיב אותם. ההרחבה מחייבת שינוי מבני ועיצוב מחדש שלדעתי לא ישתלם להם. בתחשיב של עלות מול תועלת, הם יבחרו שלא להרחיב ומשכך, נמנעות ההרחבות בכל הבניין. נראה כי מי שתכנן את תוכנית ההרחבות, לא עבד מול השטח ולא בדק לעומק את תוכניות הבניינים”.

ההתנגדות שלך מתמקדת בתוספת חדרים מצדי הבניין. האם מלבד הרחבה זו, יש לדעתך מקום לאפשר הרחבות אחרות במצפה?

“בהחלט כן. יש כמה וכמה אפשרויות להיטיב עם התושבים על ידי פתיחת חללים עוברים שאינם פונים לחזיתות הבניין, אפשר לצאת עם הסלון החוצה או לאפשר סגירה של מרפסות. העיקרון שחייב להוביל את העניין הוא שמירה על חזית הבניין. כל דבר שאינו פוגע בניראות ובחזית הבניין והוא אפשרי, מבחינתי הוא בהחלט מבורך”.

את יכולה לתת דוגמאות להרחבות שהן אפשריות במצפה?

“המצפה בנוי בצורה מדורגת על צלע הר, כך שיש הרבה מאוד הזדמנויות ואפשרויות של חללים קיימים שלא נפתחו בגלל מיצוי אחוזי הבנייה, אבל הם שם ויש אישור של קונסטרוקטורים שהם אפשריים ובטוחים לפתיחה ואם המועצה תסכים להרחבות, אפשר יהיה לממש אותן.

בדירות במצפה הזוגי שפונות לפארק ובדירות מסוימות במצפה האי זוגי, יש מרפסות שאפשר להרחיב. במצפה האי זוגי, בדירות שפונות לרחוב הקשת ובדירות הגן במצפה הזוגי ישנם חללים משמעותיים שאפשר לפתוח. היכן שניתן לצאת עם הסלון לכיוון המרפסת מבלי להפריע לחזית הבניין, אפשר לאשר גם את זה.

עיקר ההתנגדות שלי היא להרחבת הדירות מחוץ לקו הבניין בצדדים. חשוב מאוד להבהיר את הדבר הזה וגם להבין, שמאחר והסיכויים למימוש הם נמוכים עד אפסיים, עדיף שלא להביא את התוכנית הזו לאישור, כדי להימנע מהיטלי השבחה שאף אחד לא יממש. המועצה תהיה היחידה שתצא נשכרת מהתוכנית הזו ותשלשל לכיסה סכומי כסף שאף אחד מלבדה לא יהנה מהם.

אני חושבת שלא נעשתה חשיבה מקצועית ומעמיקה בגיבוש התוכנית ומה שיצא זו תוכנית חלקית שלא מתחשבת בסיכויים הממשיים לביצוע ובשיקולים רחבים של איכות החיים וערך השכונה ויש לעדכן את התוכנית בהתאם למצוי והרצוי ויפה שעה קודם”.

 

 

 

 

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה:
1
ליבנה, איבדת את הקול שלי. תוכנית מטומטמת (ל"ת)
ממממ | 10:18   25.12.16