יום שישי, 20 בספטמבר 2019, כ' אלול ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

הנוער והצעירים בשוהם בשוהם

הנוער בשוהם כותב לאבן שוהם

צופי שוהם – מחנ”ק 2018

צופי שוהם – מחנ”ק 2018 מחנה קיץ 2018 ביער עכברה

פורסם בתאריך:


צופי שוהם – מחנ”ק 2018 מחנה קיץ 2018 ביער עכברה התחיל ביום א’ 15.7. לשבוע זה קדמו 3 חודשים של עבודה קשה, עשרות ימי עבודה בשבטים. ראם ועמית - ‘ראמית’ כ-900 חניכים מכיתות ד’ עד יב’  ו-150 הורים מתנדבים משוהם עלו ליער עכברה שליד צפת.

יער עכברה, השטח שבו ילונו, יאכלו, יתרחצו ויעברו עשרות פעיליות מהבוקר עד הערב. כדי להתאים את היער לחניכים נדרשו 3 משאיות, 3 מכולות ענק  ו-3 ראמסות מלאות בציוד מחנאי ליער. 

ביומיים הראשונים בעזרת צוות הורים, מרכזים וההנהגה, היער עבר שינוי ובעבודה קשה הכינו את היער  לבוא החניכים הצעירים.

מי שביקר במחנה הצופים הגיע בד”כ כשהכל כבר בנוי ומאוכלס על ידי ילדים ונוער עם ברק בעיניים. 

בלי אוכל אין עבודה ובלי עבודה אין מחנה, ומכאן הדבר הראשון שנבנה הוא המטבח . 

הצוות המופלא כ-15 הורים בנאים וצופיפניקים בנפשם, יצאו ליער והתחילו לעמול על הקמת מבנה המטבח של צופי שוהם, מבנה שיספק אוכל ל-900 ילדים במשך כ-5 ימים. הבנאים החלו את המלאכה כאשר בתחילה פרוסו ציליות בגובה בין העצים, פילסו משטח ענק שיאפשר קילוף, שטיפה, חיתוך והכנת סלטים בכמויות ובנוחות של כמעט כמו בית. כ-13 כירות גז הועמדו בצורה מסודרת ובטחותית, ולאחר יום עבודה ארוך ומפרך התקבלו האישורים המיוחלים מאיש הבטיחות, החשמל, הגז והתברואן של תנועת הצופים - אפשר להכין ארוחת ערב לילדים. יום עובר והיער לובש את צורתם של חלומות הילדות והנעורים, החלומות שלובשים פנים של צופיפניקים יהיו חוויות וזכרונות לחיים שלמים.

המטבח, מוכן עומד ופועל במלוא המרץ, חדרי האוכל מוכנים להגשה.

מבני הדגל של שני השבטים (השער ותורן) הוקמו והסתיימו לפי לוחות הזמנים שנקבעו בהנהגה. המחנה ערוך ומוכן לקבלת  חניכי כיתות ו-ח’. כל גדוד מתקבל בתופים ובאהבה רבה את השכבה הבוגרת ברגע הגעתם ליער, לאחר התמקמות בשטח הגדודי תרגול פינוי יער ומסדר פתיחת מחנה הנהגתי, החניכים יתחילו להפוך את השטח הגדודי למתחם הביתי לחמשת הימים הקרובים.

מתקן תליית תיקים, חדר הלבשה, שער גדודי ומיטות מפנקות לחניכי שכבת ח’ (כרמל וירדן) יבנו מסנדות ובוסים ובין לבין הרבה מוזיקה, מורל והרקדות. 

מדהים איך שעות אין סופיות של חלומות, תכנונים ועבודה קשה הפכו למציאות. אחרי לילה רגוע ונעים, הבוקר הרביעי במחנה נפתח במסדרים מפוארים לשני השבטים כש”וודי” מצעצוע של   סיפור ובוב ספוג מניפים את דגל הצופים והמדינה בגאווה רבה. וביום הרביעי, המחנה הכפיל את גודלו, חניכי כיתות ד’ ה’ הגיע למחנה וההתרגשות עולה. 

הגדודים שבשטח מסיימים את הבניה המחנאית, וכיתות ח’ מוצאים גם רגעי סטלבט, ומנמנמים במיטות וערסלים אותם בנו, ערסלים אשר אושרו ע”י  אחראי הבטיחות ההנהגתי.

מטבח ההורים ורינה גיל נכנסים לפעילות מטורפת. כמות ההורים גדולה כדי לתמוך, כמות האוכל מוכפלת ולא נשכח את הצוות המסור שמטפל בפינוק רב בצליאקים, ברגישים ללקטוז וצמחוניים ומבשל לכולם בנפרד.

כבוד גדול לצוות החוץ, חברי שכבה הבוגרת של שבט עמית, שמדריכים ומתפעלים במשך כל השנה את שבט אחווה ברמלה, ונמצאים גם כאן ביער ממש ליד, גם להם ההורים משוהם דואגים. היומיים האחרונים הילדים מכתות ד’ עד יב’  נכנסו לשגרת מחנה. שגרת המחנה זה אומר: מסדרים, ארוחות, פעיליות והמון הווי ומורל שבטי וקבוצתי. 

כיתות ו’ יצאו לטיול זריחה ואילו כיתות ז ו-ח’  התרעננו  בגיחות למסלולים עם מים (מג’רסה ונחל עמוד).  

ביום שישי מגיע המחנה לשיאו, מסדר הדמעות המסורתי, הערב בו נפרדים משכבת יורה, שכבת השמינסטים. בערב הורי חניכי יב’, מסיימים 9 שנות עשייה משמעותית בצופים, במסדר מול כל חניכי השבטים ראם ועמית וכמובן בנוכחות משפחותיהם, יקבלו הבוגרים עניבת בוגר התנועה. שכבת יורה מסיימת פרק משמעותי כמובילי השבטים וכל אחד יוצא לדרך חדשה. השנה המסדר היה קשה וכואב מאוד, חסרונה של שני שמיר ז”ל, שנספתה באסון בנחל צפית, הורגש בכל פינה. הידיעה שלא תעמוד יחד איתם במסדר האחרון ותקבל עניבה קשה מנשוא. לזכרה של שני הוקם מבנה הנצחה במחנה.

עם סיום המחנ”ק מסתיימת לה רשמית שנת פעילות, המבנים מפורקים, הציוד נארז חזרה למכולות, עבודת הנקיון של היער תהיה קפדנית כך שיער עכברה יחזור למצב הטבעי שלו. אין ספק שמחנה הקיץ של צופי שוהם היה מרשים ומוצלח הודות לחניכי השכבות הבוגרות, המרכזים והצוות המתנדב שעמל קשות לפני ובמהלך השבוע האחרון.

השנה יכולנו לסקר לכם באפליקציית  את חווית המחנ”ק בזכות האמהות שבמשך שבוע שלם התנדבו במחנ”ק והעבירו לנו את החוויה והתמונות. האמהות שבשטח: ורדית דרוקמן, גילי הרט וזהר בטר.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: