יום שבת, 06 ביוני 2020, י"ד סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

הנוער והצעירים בשוהם

הנוער בשוהם כותב לאבן שוהם

"להאיר את הרי החושך" - שוהם

הרצאתו המרתקת של ד"ר יוסי לוי בלז ראש המרכז לחקר אובדנות והכאב הנפשי - על הגורמים לאובדנות בקרב מתבגרים וכיצד אנו יכולים למנוע זאת

פורסם בתאריך:


מושיקו אברמוביץ' מנחה מועצות ורכז תרבות נוער

עשרות מתנדבים בסיירת, קפה לאוזן וצ'יל, הורים למתבגרים, רכזי ומדריכי נוער התאספו ברביעי האחרון (27.2.19) באולם הבית הסגול על מנת להישיר מבט אל עבר אחד הפחדים העמוקים ביותר אצל מתבגרים - אובדנות. ההרצאה מהווה חלק מהתוכנית הלאומית למניעת אובדנות, ששוהם לוקחת בה חלק ביחד עם רשויות נוספות ברחבי הארץ, והינה שנייה לשנה זו כחלק מסדרת הרצאות "קפה הורים"  של השירות הפסיכולוגי חינוכי המתקיימות לאורך השנה בשיתוף פעולה בין המחלקה לשירותים חברתיים ומחלקת הנוער.

אובדנות הינה סיבת המוות השנייה בקרב בנים ושלישית בקרב בנות וכשם שמדינת ישראל מקיימת תוכנית לאומית למניעת תאונות דרכים – סיבת המוות הראשונה, כך הוחלט לעשות גם בנוגע לאובדנות.

במפגש נחשפו השומעים למציאות הקשה איתה מתמודדים בני הנוער החווים תחושות אובדניות, לנתונים בקרב מתבגרים בישראל ובעולם, כמו גם את הסיבות והגורמים המובילים לכך.  

מעבר לגורמים הסוציאליים, הביולוגיים והאישיותיים קיים דגש מרכזי מאוד על אמצעי התקשורת השונים הן כגורם סיכון העלול להגדיל את הסיכון והן כגורם מונע.

הנטייה במצבים כאלו בקרב הסובלים מאובדנות היא לראות את החיים בשחור ולבן, אך קיים קושי גדול לדעת איך וכיצד ה"לבן" יכול להגיע לפרקנו.

יחד עם הנתונים הקשים, הופרך המיתוס כי אובדנות אינה ברת מניעה, אפשר וניתן למנוע ולהפחית את הסיכון לאובדנות, אחת הדרכים המרכזיות והחשובות במניעה וטיפול במקרים כאלו היא - יחס אישי ורגישות.

משכך קיימת חשיבות דווקא בנו, הסובבים את המתבגרים להיות שם בשבילם ולספק אוזן קשבת למצוקות וכתף לשים עליה את הראש. לשוחח עם ילדיכם באופן רגיש, מקבל ומכיל על מצוקותיהם וקשייהם כולל המחשבות האובדניות אשר מלוות אותם - זאת מבלי להבהל ולהלחץ. חשוב שיבינו כי אין צורך להשאר לבד עם המצוקה והבושה, וכי עזרה וסיוע הן כוח רב! 

באם הבחנתם כי בנכם/בתכם סובלים מ: דיכאון, ייאוש, שינוי התנהגותי חריף לרעה, משברי חיים ו/או כישלון - גשו אליו, הקשיבו לו, טעו בו תקווה והוו מקור כוח חיובי ממנו הוא יכול לשאוב כוחות בעצמו.

ההרצאה סיפקה להורים כלים מעשיים על מנת לזהות, להתערב ולשוחח עם המתבגרים על הבעיות איתם הם מתמודדים.

האווירה בקרב הנוכחים הייתה טובה, קהילתית ומבינה, והרגשנו שעבור אותם בני נוער הנצרכים לכך - קיים כאן משאב אנושי שלם ומחזק!

ואם בכל זאת נתקלתם במצב שכזה ואינכם יודעים כיצד לפתור זאת ולמי לפנות: 

המחלקה לשירותים חברתיים שוהם 03-6888155

סה"ר - סיוע והקשבה ברשת https://sahar.org.il/

ער"ן - עזרה ראשונה נפשית http://www.eran.org.il/

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: