יום ראשון, 18 באוגוסט 2019, י"ז אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

מוקי הדר - "בינתחומי" עאלק

הבינתחומי בהרצליה רכש לעצמו שם במשך השנים כמוסד אקדמאי רציני ובעל מוניטין. בפרסום הרשמי כתוב, "הבינתחומי שם לו למטרה להכשיר את מנהיגי העתיד של מדינת ישראל".

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

הבינתחומי בהרצליה רכש לעצמו שם במשך השנים כמוסד אקדמאי רציני ובעל מוניטין. בפרסום הרשמי כתוב, "הבינתחומי שם לו למטרה להכשיר את מנהיגי העתיד של מדינת ישראל". איזה סוג של מנהיגים ייצרו בקמפוס המפואר בהרצליה, כאשר 150 סטודנטים חתמו לאחרונה על עצומה לסלק מהקמפוס את המרצה לדיפלומטיה ד"ר אלון ליאל? הד"ר הוקלט בסתר בהרצאה לפעילי "שוברים שתיקה", בה סיפר על ניסיונו הדיפלומטי כשגריר ישראל בדרום אפריקה, בשלהי תקופת האפרטהייד.
במקום לסתום לו את הפה, הסטודנטים יכולים ללמוד ממנו שיעורים חשובים בדיפלומטיה. למשל כשגריר בדרום אפריקה הוא טיפח קשרים עם מנהיגי התנועות השחורות וכאשר קרס שלטון האפרטהייד של הלבנים בהם תמכה ישראל ללא סייג במשך עשרות שנים, השלטון עבר לשחורים והקשרים של אלון ליאל הצילו את יחסי החוץ של ישראל. כך אפשר ללמוד שיעור ראשון בדיפלומטיה, "על תשים את כל הביצים בסל אחד" ולא כמו שעושה הדיפלומט המנוסה ושר החוץ נתניהו, ששם את כל הביצים בסל של המפלגה הרפובליקנית בקונגרס האמריקאי והפסיד לדמוקרטים בנושא הסכם הגרעין האירני.
כשגריר בטורקיה, הוא יכול ללמד אותם איך לשמור על כבודה של מדינה, גם אם יש מתיחות ביחסים. הסטודנטים "הפטריוטים" מהבינתחומי כנראה היו מעדיפים ללמוד שיעור זה מסגן שר החוץ דני איילון שהושיב את השגריר הטורקי על כסא נמוך במיוחד וביקש שכך יצלמוהו. מלבד משבר חמור ביחסים, הוא העמיד את כללי הדיפלומטיה הישראלית באור מגוחך בעולם כולו.
אלון ליאל, מי שהיה מנכ"ל משרד החוץ, מכיר היטב את הזירה הבין לאומית שאתה מתמודדת ישראל. הוא הגיע למסקנה כי הדרך לסיום הכיבוש, עוברת דרך לחץ בין לאומי. הנסיבות הפוליטיות בישראל לא תאפשרנה שום תזוזה מהקיפאון המדמם העכשווי, כך הוא מאמין ואנחנו נידונים לכן לעוד שנים רבות של הנצחת הסכסוך. ליאל מציע, כי כל מי שיכול להשפיע על מדינות באירופה או בארצות הברית להכיר במדינה הפלסטינית ולצרפה לאו"ם, יקרב את הפתרון. ישראל לא תוכל להמשיך לכבוש מדינה עצמאית כמוה החברה באו"ם. וראה זה פלא, המטרה הסופית היא בדיוק המטרה שנתניהו מצהיר עליה - "שתי מדינות לשני עמים".
חבר כנסת לשעבר ינון מגל, דורש להעמיד לדין את אלון ליאל באשמת בגידה שעונשה מוות. נו טוב, מי ישים לב לח"כ לשעבר מתוסכל, אלא אם ישמיע הצעות הזויות שכאלו.
הסטודנטים בבין תחומי יותר סלחנים. הם מוותרים על הוצאה להורג ומסתפקים רק בסילוק מהקמפוס. הסטודנטים לא רוצים באמת ללמוד, הם רוצים להתווכח עם דעותיו של ליאל ואולי לקבל פרספקטיבה אחרת על מצבה הבין לאומי של ישראל. הם רוצים להשתלב בשלטון, לתפוס ג'ובים מגניבים, רצוי בבירות העולם כנציגים צייתנים חסרי דעה. כך הם מתאימים עצמם לסיסמה "להכשיר את מנהיגי העתיד של מדינת ישראל ".
אם מנהלי המוסד החינוכי ייכנעו לאותם 150 סטודנטים ויזרקו את ד"ר אלון ליאל מהקמפוס, הבינתחומי יעשה צחוק מעוד סיסמה יומרנית באתר שלו, "הבינתחומי הוקם במטרה להוות מודל ייחודי למצוינות בהוראה ומחקר".

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: