יום שישי, 14 באוגוסט 2020, כ"ד אב ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

הדרך הנכונה לעשות את אירופה

זו העונה שבה מתלבטים לאן ואיך נטייל השנה. אולי נפליג בקרוז בין נמלי הים התיכון, או נשכור מכונית ונטייל ביער השחור בגרמניה? אפשר שנצא לטיול ג'יפים בגיאורגיה, או טיול רגלי למיטיבי לכת באלפים. אני ממליץ לשקול גם טיול בחו”ל בכלי רכב פופולארי, אמין, וחסכוני - אופניים.

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

במכונית ובאוטובוס אתה רואה רוב הזמן את הנוף מהחלונות. ברגל אתה קרוב לאדמה והנוף 360 מעלות סביבך, אך הטיול יימשך בדרך כלל זמן רב והתרמיל יכביד על הגב. לעומת זאת באופניים אתה נהנה מכל היתרונות. אתה מרגיש קרוב לאדמה ולנוף, אתה פתור מבעיות חנייה ותדלוק, ביטוחים ושוטרים ואתה גם יכול להכיר ולחוות הרבה יותר מקומות ואתרים בשבוע לעומת הליכה רגלית.
למסקנה כי טיול באופניים זו החופשה הכי מספקת, הגעתי לאחר שדיוושתי 200 ק”מ ב-5 ימים נפלאים בחבל פרובנס שבדרום צרפת, אזור שיש בו שילוב מנצח של כרמים המשתרעים עד לאופק, שדות חיטה, מטעי פירות עמוסי דובדבנים, ערים עתיקות מוקפות חומה וכפרים ציוריים.
ציון ואנוכי, תושבי שהם, הצטרפנו בהמלצת יפתח גיסי, לקבוצת רוכבים וותיקי הצנחנים, ששירתו איתו באותה יחידה ושומרים על קשר מאז 1973. כולנו בני 60 פלוס ורחוקים מלהיות בכושר של לאנס ארמסטרונג, גם כשהוא לא על סמי מרץ. והאמת שרכיבה של בין 30 ל-40 ק”מ ליום, שמתחילה ב-9 בבוקר ומסתיימת ב-4 אחר הצהריים (עם הרבה הפסקות), אינה קשה כלל. גם הישבן מתרגל במהירות למושב המעולה של האופניים השכורות. רכבנו בדרכי אספלט צרות ושטוחות, בין השדות והכפרים ולא הייתה כמעט תנועת מכוניות. כל בוקר מורידים את המזוודה ללובי של המלון וחברת טיולי האופניים מעבירה אותה ברכב לעיר הבאה במסלול, שם היא תחכה לנו במלון כשנגיע אליו ברכיבה על האופניים.


את הדרך בין עיר המוצא לעיר היעד אתה מנווט לבד, בעזרת ספר דרך מפורט ומפות שמספקת החברה. כדי שלא נתבלבל סימנה חברת הטיולים את הכיוון הנכון בכל צומת באמצעות חיצים אדומים על עמודים. הקצינים (במיל')שבקבוצה לקחו על עצמם את מלאכת הניווט. הם שיחזרו בשמחה את ימי הניווטים בצבא, אלא שבמקום לנווט לנ”צ במדבריות הנגב, הם נווטו לנ”צ של בית הקפה במרכז הכפר או ליקב שמציע טעימות יין חינם.
בצהריים מצאנו עץ רחב צמרת וספסלים בפארק, ופרסנו ארוחת גבינות ונקניקים ממיטב תוצרת צרפת, שאותם העמסנו בתוך 7 מטרים של באגט צרפתי משובח (לפי חישובו המדויק של גיורא המפקד), פירות, ירקות וכמובן בירות ויין ללא הגבלה. הארוחה נמשכה לפחות שעה וחצי כי “ברומא, סליחה, בצרפת נהג כצרפתי” את ארוחות הערב סעדנו במסעדות צרפתיות שהתחרו כל ערב בתוכנית ריאליטי על חיכם של חבר השופטים (שרכשו את ניסיונם הקולינרי במנות לוף צה”ליות): למי מנה ראשונה, עיקרית או קינוח טעימים יותר (והמחירים זולים בעשרות אחוזים ממסעדות הרבה פחות טובות בארץ, כולל יין מעולה).


כל יום זימן לנו הפתעה מרגשת, לא מתוכננת. בערב שישי, לדוגמה, קפצנו לבקר בבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר באירופה בעיר קרפנטריה. כששמעו קומץ היהודים הנמצא בעיירה, שמגיעה קבוצה גדולה של ישראלים לבית הכנסת, הם הפצירו בנו להישאר להשלים מניין ולקיים תפילת מנחה וקבלת שבת כהלכתה. תפילה מרגשת כל כך של וותיקי הצנחנים ושבעת יהודי קרפנטריה לא נשמעה בין כתלי בית הכנסת הזה מאז הימים הנוראים בשנה שעברה.


בערב אחר ניגנה בכיכר העיר חבורה של 3 נגני רוק בינוניים, וסביבם עמדו הצרפתים בפנים חתומות ורגליים נטועות בקרקע, רק כשהגענו אנחנו והתחלנו לרקוד, הצטרפו כמה צרפתיות (לא כל כך צעירות) לריקוד והעיירה סנט רמי דה פרובנס. צהלה ושמחה.
את הערב האחרון עשינו בביתו של בני, ישראלי הגר שנים רבות באזור. בני הצטרף לטיול שלנו ועזר רבות בזכות השפה וההיכרות עם מנהגי המקומיים. בערב הזה זכינו בארוחת מלכים של קוסקוס, חומוס, טחינה וסחוג שהכינה אשתו. לחבר'ה קצת נמאס מהאוכל הצרפתי המפונפן, והם התנפלו בשמחה על המטעמים המוכרים והחביבים מהבית, ופצחו בשירה בציבור שהעירה את כל הכפר.


חוויות רבות נוספות באמתחתי אבל היריעה קצרה, לכן אסיים בהמלצה: צאו לטייל באופניים! לא חובה בקבוצה גדולה, גם זוג או מספר זוגות יכולים לעשות זאת יחד. קבוצות נשים יכולות להתארגן ולשים את מסעות “מלכת המדבר” בכיס הקטן, וגם המחיר סביר. עבור הטיסה למרסיי, המלונות, האופניים המצויינים והעברת הציוד ממלון למלון, ארוחות ערב, מוצרים לפיקניק, קפה, גלידה ויין כיד המלך, שילמנו 1,500 יורו לשבוע.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: