יום חמישי, 04 ביוני 2020, י"ב סיון ה' תש"פ
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

הסורים על הגדרות

האם ישראל תוכל שלא לפתוח את השער כאשר במרחק מטרים ספורים מגדר הגבול עם ישראל יטבח אסד בעשרות אלפי פליטים אזרחים?

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

לפני 51 שנים ביום השביעי למלחמת ששת הימים, חזרנו עם גדוד הצנחנים באוטובוסים מהגולן דרך הבקעה והעיר יריחו שנכבשה, בכביש הצר והמתפתל העולה מבקעת הירדן לירושלים המזרחית. המלחמה תמה, הגדוד כבש את העיר העתיקה והכותל ועכשיו אנחנו נוסעים למסדר סיום חגיגי על הר הבית, כמובן שהמוראל היה בשמים. אבל התמונה שנשקפה מחלונות האוטובוס הנוסע מערבה העיבה על שמחת הניצחון.

מולנו בכוון הנגדי מזרחה, ראינו המון אדם צועד ברגל בשולי הכביש. משפחות של גברים, זקנים, נשים, נערים, ותינוקות בעגלות, הסוחבים על גבם חבילות וצרורות. העצב והפחד נבטים מהעיניים,  טורים של אלפי פליטים מירושלים המזרחית שנמלטו מהעיר שנכבשה על ידי צה”ל ועשו דרכם ברגל כדי למצוא מפלט בממלכת ירדן.

זו הפעם הראשונה שראיתי מקרוב איך נראים פליטי מלחמה. הם לא נראו כפליטי 48, כפריים עם כאפיה על הראש וגלבייה ארוכה. ב-1967, הגברים לבשו חליפות טובות, הנשים צעדו בלבוש אירופאי מוקפד. הם נראו כמו הפליטים בסרטים הדוקומנטריים על מלחמת העולם השנייה. כך נראו כנראה גם סבי, סבתי, ושתי הדודות שגורשו אל הגטו כשהגיעה המלחמה לעירם השלווה בדרום פולין.

מאז הפגישה פנים אל פנים עם הפליטים הערבים הירושלמיים שנחרטה עמוק בזיכרוני, ראיתי עוד מאות כתבות בטלוויזיה על פליטים באפריקה, באסיה, ובאירופה, אבל הפתגם “רחוק מהעין רחוק מהלב” נכון תמיד. פליטים מאפריקה בקונגו ורואנדה וניגריה מעוררים פחות אמפטיה מאלו שבאסיה  כמו הפליטים ממלחמת וייטנאם ומבורמה והפליטים מאירופה הקרובה כמו אלו שנמלטו ממלחמות הבלקן בקוסובו וקרואטיה זעזעו אותנו הרבה יותר. אז מדוע מיליוני הפליטים הסורים השכנים הצמודים לגבולנו כמעט ולא עוררו עניין במשך 6 שנות מלחמת האזרחים שגבתה גם חצי מיליון הרוגים?

הסיבה העיקרית לאדישות הייתה כי הם מוסלמים, ובעיקר אויבים שבמשך 70 השנים מאז קמה מדינת ישראל הם נלחמו בנו ורצו להשמידנו. אבל המצב שונה לחלוטין היום, הפליטים בורחים מצבאו של אסד ומהפצצות שממטירים עליהם מטוסים רוסיים באכזריות בלתי נתפסת, לדוגמא, הם הפציצו בכוונה גם חמישה בתי החולים כדי לשבור את רוחם של המורדים (את הציוד והתרופות לבתי חולים אלו מספקת ישראל בחשאי כבר זמן רב).

ועכשיו כשאלפי פליטים שבורחים מהגיהינום והטבח שעושים בהם אסד ופוטין ומתדפקים על הגדרות בגולן מכריזה ישראל כי תסייע בכל המקרים ההומניטריים והרפואיים בלבד. “איש לא יכנס בכוח” הגדרות בגבול בגולן מגיעות לכ-6 מטרים גובה ועשויות מפלדה והם לא יצליחו לעבור” כך משדרת כרמלה מנשה הכתבת הצבאית ברדיו שמצטטת קציני צה”ל בכירים. הם מתייחסים אל הזקנים, הנשים והילדים לא כאל פליטים חסרי ישע אלא כסכנה איומה כאילו הם מחבלי החיזבאללה או דע”ש שיפרצו את הגדרות כדי לכבוש ישוב בגולן. שר הביטחון ליברמן וקציני צה”ל לא מפנימים שהבעיה אינה צבאית, אלא בעיה מוסרית, ובעיקר פוליטית.

האם ישראל תוכל שלא לפתוח את השער כאשר במרחק מטרים ספורים מגדר הגבול עם ישראל יטבח אסד בעשרות אלפי פליטים אזרחים? האם ישראל המתגאה בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון בעלת ערכים מערביים, תתנהג גרוע יותר מירדן וטורקיה שאפשרו למיליוני פליטים סורים להיכנס לשטחם? ועכשיו מדובר ב-160.000 פליטים נוספים.

ישראל מעבירה בימים אלו 300 אוהלים וציוד נוסף לפליטים שמעבר לגבול. אך עזרה זו היא טיפה בים לאור הצרכים הבסיסיים. ישראל גם פונה לארצות העולם להעביר דרכה סיוע לפליטים אלו אבל ספק אם עזרה כזו תגיע כשישראל סוגרת את גבולה הרמטית בפני הפליטים. לכן צריך לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסא. במקום לפנות לעזרה לכל מיני סוכנויות של האו”ם יש לנו סוכנות משלנו ‘הסוכנות היהודית’, כן זו שפעם לפני 80 שנה עסקה בהצלחה בעזרה למיליוני פליטים יהודים באירופה אחרי השואה ובשיקומם במדינה בימיה הראשונים, מאז אותם ימים של קדחת עשייה הרואית, ‘הסוכנות היהודית’ מתנהלת כחסרת מטרה וכיוון. הגוף הגוסס הזה מינה לאחרונה את בוז’י הרצוג, פליט בעצמו ממפלגת העבודה לעמוד בראשה.

“הציפיות לגבי מטורפות” הכריז בגאווה היו”ר החדש של הסוכנות. במקום לעסוק במלחמה בנישואי תערובת בקהילות היהודיות בגולה הדוויה כפי שבישר, אני מציע לבוז’י אתגר מלהיב, גייס את הסוכנות היהודית לעזרה לפליטים הסורים שעל גבולנו, יש להצעה זו הרבה יתרונות: שיפור התדמית של הסוכנות היהודית ומדינת ישראל כמי שדואגת רק לעצמה, או צולפת בכל מי שמתקרב לגדר הגבול עם רצועת עזה. גם היחסים של ממשלת ישראל עם התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית והיהודים הליברלים באמריקה, שעדיין תורמים את מאות מיליוני הדולרים שמחזיקים בחיים את הגוף הארכאי ישתפרו ללא היכר, כי כידוע תנועות אלו דוגלות ב”תיקון עולם” ומאמינות שליהודים יש תפקיד בעולם חוץ מלדאוג לפופיק של עצמם.

בוז’י שהבטיח לעבוד בהרמוניה עם נתניהו כשיכהן כיו”ר הסוכנות יוכל להגשים סוף סוף את חלומו להיות מעין שר החוץ בממשלת נתניהו. וגם ביבי יוכל לשפר את יחסיו המעורערים עם יהדות ארה”ב. הסוכנות שאיננה גוף ממשלתי, גם תוכל לגייס ביתר קלות את ערביי ישראל לעזור לאחיהם הפליטים הערביים מעבר לגבול .

והעיקר, אתגר גדול שכזה יוכל להזרים דם חדש במוסד שעסוק כבר שנים רבות בעיקר בדיבורים ולא במעשים .

בימים האחרונים גבר זרם הפליטים הנמלטים לכוון ישראל “החלטנו לצאת לכוון הגבול עם ישראל כי הכי בטוח שם, המשטר ובעלי בריתו לא יכולים לתקוף שם עם המטוסים שלהם” אומר אחד הפליטים לעיתון ‘הארץ’ ומוסיף אחר “אחרי ארבעים שנה הבנו שאויבינו האמיתיים הם לא ישראל, אלא באשר אל אסד אירן והחיזבאללה”.

משבר הפליטים על הגבול בגולן הוא טרגדיה, אבל גם הזדמנות לממשלת ישראל להראות את פניה היפות.

האם ישראל עם “הסוכנות היהודית” או בלעדיה, תשכיל להרים את הכפפה?

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: