יום חמישי, 20 ביוני 2019, י"ז סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

“פייגה"

שאלתי לשמה של הטלפנית הצעירה “שמי פייגה” אמרה. השם נשמע לי גלותי ומוזר...

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

“שלום, אפשר לקבל הצעה לביטוח רכב?” כך פתחתי את שיחת הטלפון לאחד ממוקדי השרות של חברוֹת הביטוח הישיר שמבטיחות הנחות מפליגות (הפרסומות החינניות בטלוויזיה על המזכירה המטורללת של שוקה, סוכן הביטוח, שכנעו אותי שלא צריך סוכן ביטוח אפשר ישר ללכת כצאן לטבח כלכלי לחברות הביטוח שידפקו אותנו ישירות גם ללא תיווך).
“תודה שהתקשרת, מה אפשר לעשות למענך?” עונה קול נשי מעברו השני של קו הטלפון. אחרי חילופי אינפורמציה על סוג הרכב, שנת היצור וגיל הנהגים, קיבלתי הצעה כספית.
לפני סיום השיחה שאלתי לשמה של הטלפנית הצעירה “שמי פייגה” אמרה. השם נשמע לי גלותי ומוזר. הגבתי בנימוס: “את יודעת, אמרתי, שמה של אימי ז”ל היה פייגה, אבל כשעלתה כצעירה חלוצה לארץ תרגמה במדויק את השם לעברית. ציפורה, כך קראו לה מגיל 18 עד 80. “גם את בטח יודעת שפייגה זה ציפור בעברית ועדיין בוחרת לשמור על השם הגלותי?” שאלתי. “פייגה זה שמה של אשתו של האדמו”ר”, ענתה.
הבנתי שהיא מאותן נשים חרדיות שמועסקות במוקדי השרות הטלפוני כדי לפרנס את בעלה האברך וילדיה. לא יכולתי שלא לראות את האירוניה, איך גלגל מסתובב לו.
פייגה אימי יצאה מהגולה לפני 85 שנים כדי לעלות לארץ, לבנות ולהיבנות בארץ ישראל. בדרך זרקה את שמה הגלותי והסבה את מקצועה ממורה בפולין לעבודת כפיים בריצוף דירות, עם חבריה החלוצים בקבוצת “הנוער הציוני”, שעלו עוד לפני השואה כדי להקים קיבוץ בישראל.
היום, ציפורה ממוקד השירות, מעדיפה את השם פייגה ועוסקת ב”לופט גישפט”, עסקי אויר בעברית. מנהיגי הציונות הסתכלו בבוז על מקצועות ה”סחר מכר” שאיפיינו את העיסוק היהודי בגלות. בן גוריון ראש הממשלה הראשון, אמר “אפשר להוציא את היהודים מהגלות אבל קשה להוציא את הגלות מהיהודים”.
70 שנים אחרי הקמת המדינה ניתן להבחין שהעם היהודי היושב בציון לבטח, נסוג בהדרגה לעבר החרדות הקיומיות ולעבר התנהגות שאפיינה את היהודים בגלות.
היהודי בגלות חי בפחד קיומי תמידי. גם אם בתקופות מסוימות בהיסטוריה הוא חי בשקט ושגשג הרי תמיד ריחפה סכנה שהעמים או השליטים בארצות בהן ישב יגרמו לפוגרומים ושחיטות המוניות, גזירות גירוש, גזירות כלכליות וכליאה בגטאות, ששיאם “הפתרון הסופי”.
הקמת המדינה והצלחתנו לנצח במלחמת השחרור את צבאות ארצות ערב, לנצח שוב במלחמת ששת הימים, להפוך את גלגל המערכה על אף נתוני פתיחה גרועים במלחמת יום הכיפורים, הוכיחו כי מדינת ישראל חזקה, בטוחה ויכולה להגן על עצמה בזכות הצבא החזק ביותר במזרח התיכון וללא ספק אחד מהצבאות הטובים בעולם. אני זוכר כנער את ההתרגשות והגאווה כשצפיתי עם הורי החלוצים במצעד צה”ל בחיפה ביום העצמאות וכסטודנט במצעד בירושלים ב-1967.
דווקא בשנים האחרונות, בהם הולכת המדינה מחיל אל חיל, מתערער הביטחון ש“אף אחד לא יזרוק אותנו לים”. מפחידים אותנו בטילים מאירן, רקטות מלבנון, סכינים בירושלים, עפיפונים מעזה, אבנים מערביי ישראל, ועכשיו, כמסורת הפסטיבלים בחג החנוכה, גם פסטיבל הפחדות בהפקת משרד ראש הממשלה, והפעם “מנהרות החיזבאללה בגבול הצפון”.
תעשיית ההפחדות פורחת והאמירה בהגדה של פסח “שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו” נשמעת לא רק בפסח אלא גם בחנוכה, פורים, ראש השנה ואפילו ברחבת הר הרצל בערב יום העצמאות.
מי מעוניין לערער את הביטחון העצמי של העם הזה? מי מעוניין שהיהודי הישראלי שזקף את קומתו בצדק אחרי 70 שנה של מאבק מוצלח והגשים את התקווה להיות “עם חופשי בארצו” יחזור להיות היהודי הגלותי האכול פחדים? התשובה: יש רק מנהיג אחד בדור הזה ש”יצילנו מידם”. העם בישראל יהפוך בקרוב ל”חסידים שוטים” כמו אותה פייגה ממוקד הטלפוני של ביטוח הרכב שהוריה נתנו לה את שם אשתו של האדמ”ור. כבר היום קרויים עשרות אלפי בניהם של חסידי חב”ד מנחם מנדל, על שם מנחם מנדל שניאורסון - הרבי מילובביץ', ועשרות אלפי הבנות שנולדו לחבדניקים, קרויות חיה מושקא, על שם אשתו של הרבי מילובביץ'.
אם מגמת הפיכת הדימוי של ישראל ממעצמה אזורית לגטו מפוחד מוקף אויבים, דימוי גלותי שאותו יפנימו הישראלים, לא ירחק היום וגם לרוב הילדים שייוולדו בישראל יקראו בנימין, ולבנות יקראו שרה. אתם יודעים על שם מי.
וגילוי נאות, מוקי זה רק כינוי, שמי האמיתי הוא מנחם מנדל כשמו של הסבא שנספה בשואה בפולין, ללא שום קשר לחב”ד.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: