יום חמישי, 23 במאי 2019, י"ח אייר ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

“האמת שלו"

מחקר שערכו “יפעת מחקרי מדיה” ומערכת “המשרוקית”, שפורסם בשבוע שעבר, קובע שיותר מ-70% מכלל האמירות של הפוליטיקאים הבכירים בישראל, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, נגועות בחוסר אמת

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מוקי הדר

אנחנו כל כך רגילים שהפוליטיקאים הישראלים משתמשים ב”פייק ניוז” עד שההתנפלות מימין ומשמאל על השר צחי הנגבי הייתה יוצאת דופן. הנגבי אמר את האמת הפשוטה: אם החמאס היה יורה טילים על תל אביב, התגובה הישראלית בעזה הייתה קשה פי כמה מהתגובה על ירי טילים על עוטף עזה. כולם דרשו מצחי הנגבי להתנצל ולהכריז שוב מעל כל במה “דין תושבי עוטף עזה כדין תושבי תל אביב”, אמירה שקרית בעליל, בדומה לאמירה שקרית של אריאל שרון לפני ההתנתקות מעזה “דין נצרים כדין תל אביב”. לשקר אין רגליים, עובדה! הישוב נצרים נמחק מהמפה ותל אביב עדין חוגגת.
היום ברור שממשלת ישראל מוכנה להכיל פגיעה ממושכת באיכות החיים של תושבים בפריפריה כדי להימנע ממלחמה נוספת ללא תכלית מדינית. רק פגיעה במרכז הארץ, לדוגמה פגיעה בנמל התעופה בן גוריון, שתגרום לשיבוש החיים בכל המדינה, תכריח את הממשלה לפעול ביד קשה בעזה.
צחי הנגבי שרצה בסך הכול לתמוך במדיניות ההבלגה של ראש הממשלה נמנע מלהשתמש בסיסמאות השחוקות כמו “ביבי חזק על החמאס” אלא דיווח אמת! ביבי מעדיף הסכם רגיעה זמני על חשבון סבלם של תושבי הדרום, וכך טוען הנגבי בהפוך על הפוך “כוחו של ביבי, דווקא בחולשתו”.
אם תחליפו את שם עיירת הפיתוח “שדרות” בדרום, בעיירות הפיתוח “קריית שמונה” ו”בית שאן” בצפון, תגלו שהתנהגותה של ממשלת ישראל לגבי עוטף עזה לא שונה בהרבה מאשר התנהלות ממשלות ישראל בעבר הלא רחוק כלפי הפריפריה בצפון.
בין השנים 1967 ו-1970 התנהלה מלחמת התשה של ארגוני הטרור הפלשתינאים נגד ישובי בקעת בית שאן שכללה ירי מרגמות, מוקשים וחדירת מחבלים לישובים ולקיבוצים בגבולה המזרחי של המדינה. במשך 3 שנים נרשמו 5.840 פעולות איבה של ירדן והפלשתינאים ונהרגו 141 ישראלים. העיירה בית שאן ספגה 40 הנחתות אש, וקיבוץ אחד, כפר רופין לבדו, ספג 58 הנחתות אש. התגובה הישראלית הייתה בניית גדר לאורך נהר הירדן, ופעולות פשיטה מעבר לגבול. הגדולה שבהם הייתה פעולת כראמה שלא הייתה הצלחה צבאית מרשימה ורק הגדילה את יוקרתם של ארגוני הטרור הפלשתינאים.(מזכיר לכם את “עופרת יצוקה” ו”צוק איתן”).
ילדי תושבי עמק בית שאן לנו במקלטים באופן קבוע. בעיירה בית שאן תוכננו לבנות 39 מקלטים ציבוריים אך הספיקו לבנות רק 5. במו עיניי ראיתי בביקור בבית שאן בשנות השמונים שסמל הסטאטוס של עשירי העיירה הלא רבים בתקופה ההיא, לא היה ווילה עם סלון ענקי, מטבח משוכלל והרבה חדרי שינה, אלא דווקא מקלט פרטי שחפרו על חשבונם עמוק מתחת לבית, עם מדרגות, כך שבעת חרום ניתן לגלוש ישר מהמיטה למקלט. (מי חלם אז על חדר ביטחון בכל דירה כמו שיש כיום במרבית הבתים בשדרות).
גם אז היו שלחצו לסיים את מלחמת ההתשה שנמשכה שלש שנים ב”זבנג וגמרנו” על ידי כיבוש הגלעד שממנו ירו הפלשתינים, אך אז לא היה זה ליברמן שר הביטחון אלא משה דיין שדחה את הלחצים והעדיף לא להסתבך במלחמה עם ממלכת ירדן. תושבי הפריפריה המשיכו לסבול בשקט כי ממשלת ישראל בחרה באותם ימים להכיל את המצב. למרבה המזל מי שלא היה מוכן להכיל את השתלטות הפלשתינאים על ממלכתו היה המלך חוסיין שב”ספטמבר השחור” לפני 48 שנים גירש בכוח את ארגוני הטרור מירדן ומאז חזר השקט לבקעת בית שאן.
קריית שמונה סבלה בתחילת שנות השמונים במאה שעברה ממטחי קטיושות בלתי פוסקים. בקיץ 1981 הגיע הירי לשיא כאשר במשך עשרה ימים נורו 1,230 רקטות ופגזים מלבנון לתוך ישראל. תושביה ישנו שבועות רצופים במקלטים.
גם בגבול הצפון יזם צה”ל מבצעים בעלי שמות מפוצצים שנולדו ממוחם הקודח של הקופירייטרים בצה”ל כמו “דין וחשבון” או “ענבי זעם” ושלא הרתיעו את ארגוני הטרור בלבנון וכמו היום הביא שליח אמריקני, פיליפ חביב, ערבי במוצאו, להפסקת אש זמנית ביולי 1981. ישראל לא הייתה מרוצה ופתחה במלחמת לבנון הראשונה, שהביאה אומנם לשקט בקריית שמונה אך במחיר יקר של מאות הרוגים ופצועים ישראלים ושקיעה של שנים רבות בבוץ הלבנוני. והתוצאה? עכשיו לא רק קריית שמונה מאוימת מטילים מלבנון אלא מדינת ישראל כולה.
בגין ראש הממשלה ושרון שר הביטחון בחרו שלא להכיל את סבלם של תושבי קריית שמונה ויצאו ל”מלחמת שלום הגליל”, שם שהיה רק מסווה לשאיפת שרון לשינוי המציאות במזרח התיכון ע”י “המלכת הנוצרים" בלבנון וחיסול ארגוני הטרור הפלשתינאים, יומרה שנכשלה לגמרי והשאירה אותנו עם אויב גרוע יותר, החיזבאללה.
האם יתכן שביבי למד לקח מההסתבכות בלבנון? לקח שליברמן ובנט לא מפנימים? שפתרון של “זבנג וגמרנו” לא עובד בעזה?
האמת שחשף צחי הנגבי “דין הסבל של הפריפריה אינו כדין הנזק ללב המדינה!”, היא גם אמת מדעית מוכחת. קחו למשל את תגובת הגוף האנושי כאשר הוא נמצא במצוקה - אם האדם נחשף לקור עז, כמו מלח שנפל מספינתו בים הצפוני הקר, הרי גופו ישאף לשמור על החום לאורך זמן כדי לשרוד, ולשם כך יוותר הגוף קודם כל על הזרמת הדם לאיברים הרחוקים מהלב כמו כפות הרגלים והידיים שיקפאו ראשונים ובהמשך על שמירת שאר החום בפריפריה הגופנית שלו כדי לשמור על חומם של הלב והמוח. זו הדרך הביולוגית הנכונה ביותר לשרוד, בתקווה שההצלה תגיע בזמן.
אני לא מתכוון להצלה בגלל הבחירות שבפתח, כי אז צחי הנגבי יישאר הצדיק היחידי בסדום. קרוב לודאי שבתעמולת הבחירות לא רק 70% מהפוליטיקאים יאמרו “לא אמת” כמו שקבע המחקר האחרון, אלא כנראה קרוב יותר ל100%.

 

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: