יום שלישי, 20 באוגוסט 2019, י"ט אב ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

משהו אישי | מיכל פיקרסקי

יום הולדת למלכה ולמדינה

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מיכל פיקרסקי

בלונדון חגגו לפני כשבועיים יומולדת 90 למלכה. הוד מלכותה אליזבת אלכסנדרה מרי וינזדור או בקיצור, אליזבת השנייה. בתמונה שצולמה לכבוד האירוע בארמון, מופיעים עוד שלושה דורות של המצפים לכתר- הבן, הנכד והנין הכה מתוק ניצב על קופסא ואוחז ביד אביו. האנגלים יצאו מדעם מרוב אושר, עד כמה שהאנגלים יכולים בכלל “לצאת מדעתם”.   
יכולנו גם אנחנו לחגוג אִתָּם, אַתֶּם יודעים. אם לא היינו מתעקשים שהם ילכו מכאן לפני 68 שנים.
ב-20 בנובמבר 1947, אליזבת, אז עדיין רק נסיכה, התחתנה עם פיליפ. היינו חוגגים את זה, רק שארבעה חודשים קודם לכן, ביולי 47 הוצאו להורג שלושה לוחמי אצ”ל בכלא עכו ועוד שניים התאבדו. מהצד שלנו, כנקמה, הוצאו להורג שני סרג’נטים אנגלים - ככה שהיחסים לא היו משהו באותם ימים. וכמה ימים אחרי החתונה, בכ”ט בנובמבר, התקבלה הצעת החלוקה באו”ם, אז היינו עסוקים בזה ובמלחמה שבאה עלינו ביום שלמחרת. לא ממש פנויים לחגיגות חתונה.  
אגב, באותה שנה בדיוק גם הודו קיבלה עצמאות והשתחררה מהשלטון הבריטי. רק שאצלם עד היום האנגלית היא שפה רשמית (הנהגת במבטא די בלתי אפשרי, אבל אנגלית) ואצלנו אנגלית - יוק. אנחנו, ה”natives”, על אף שרובנו זה מקרוב באנו, נלחמנו בשלטון הקולוניאלי בכל דרך, כולל התעקשותנו ליצור מערכת חינוך משלנו דוברת עברית. במקום מערכת חינוך בריטית החונטת את תלמידיה בתלבושות אחידות מעוררות גיחוך ומלמדת אותם נימוסים והליכות והכל באנגלית, הקמנו מערכת חינוך (אגב גזענית להפליא כבר אז) שעקרונותיה היו - יצירת דמות הצבר החדש, הבריא, החרוץ ודובר העברית.

אחרי שנה בדיוק – בנובמבר 48 נולד הנסיך צ’רלס, אבל הבריטים עזבו פה סופית בדיוק חמישה חודשים קודם לכן, אז כבר לא הרגשנו חלק.
ובשנת 52’ כשהיא הוכתרה כמלכה (בת 26 בלבד, שעוד שנים רבות לפניה ליהנות מתפקידה הרם בהפוך לצ’רלס, יורש העצר הנוכחי, אוטוטו בן 70 שעדיין מחכה להיות מלך בערוב ימיו), היינו עסוקים פה בלהקים מדינה, לקלוט עולים מכל רחבי העולם, לנסות לבשל עם מוצרי הצנע ולריב עד זוב דם על נושא השילומים מגרמניה - אז לא היה לנו ראש לחגיגות שלהם וגם עוד קצת כעסנו עליהם, אבל עבר לנו מאז.  
וצ’רלס הנסיך גדל וכמעט הזדקן, עד שביולי 1981 התחתן עם ליידי דיאנה ספנסר. הוא במדים מעוטרים והיא צעירה ויפה בשמלת כלה תפוחת שרוולים. בצבע צפינו בהם, כי באותה שנה בארץ הפסיקו למחוק את הצבע מתוכניות הטלוויזיה (בעזרת המחיקון המפורסם - המצאה ישראלית, פעולה שנוטרלה ברוב הבתים באמצעות מכשיר ה”אנטי מחיקון”- גם הוא המצאה ישראלית).
אבל כשבנם הבכור, הנסיך ויליאם נולד בקיץ 1982, היינו מאוד עסוקים במלחמת לבנון הראשונה ובמלחמה הפנימית שהיא יצרה פה.
וכשהם התגרשו באוגוסט 1996, היינו בשוק. לא מהגירושין- אלא מהעובדה שחודשיים קודם לכן, ביוני, 96’ הלכנו לישון בידיעה ששמעון פרס זכה בבחירות והתעוררנו כשבנימין נתניהו הוא ראש הממשלה ובכלל, הייתה זו שנה קשה שכללה רצח ראש ממשלה ועשרות הרוגים בפיגועי תופת.
לעומת זאת כשהנסיכה דיאנה נהרגה באוגוסט 97’, דווקא הזדהינו והִתְעַצַּבְנוּ ואפילו הזלנו דמעה כשאלטון ג’ון שר בכנסייה גרסה מיוחדת ל”נר ברוח” שלו. בענייני אבל אנחנו די חזקים.
ובמשך השנים שחלפו מאז מותה של “נסיכת הלבבות”, שברובן נתניהו המשיך להיות ראש הממשלה שלנו, הנפיקה הממלכה הבריטית הפורחת עוד חגיגות ושערוריות תוצרת עצמית כמו גם בתי הלורדים וראשי הממשלות המתחלפים. ואנחנו לעומתם, לא הסתפקנו בהנפקת שערוריות חסרות תקדים בקנה מידה בינלאומי (יש לנו בכלא במקביל ראש ממשלה ונשיא לשעבר- להזכירכם), אלא דאגנו להתדרדר בסיסטמיות בלתי מאורגנת אך קבועה.   
בואו נחזור רגע כמעט 100 שנים אחורה ונכנס רגע לעניין המנדט. מנדט הוא ייפויי כוח שניתן למעצמה כלשהי לשלוט, באופן זמני, במדינה אשר תושביה עדיין אינם בשלים לשלטון עצמי. במקרה של בריטניה וישראל- המנדט ניתן לה על ידי חבר הלאומים.
ועד לפני שבוע רציתי לבקש מאוד מחבר הלאומים, על אף שכבר התפרק ונבלע בתוך האומות המיוחדות כבר בשנת 1946, להתכנס לישיבה מיוחדת ולהחזיר את המנדט הבריטי לאלתר ומיד. והפנייה מכוונת אליהם, כי גם את האו”ם אנחנו לא ממש מחבבים בשנים האחרונות. אבל השבוע צצו להם כוכבים אנטישמיים בשמי מפלגת הלייבור הבריטית, שטענו שהיטלר בעצם היה ציוני שלא התכוון להשמיד את היהודים, רק ליישב אותם מחדש (והמופתי לא הסכים לו? אה לא, את זה אמר מישהו אחר). והחשבון הישן עם הבריטים צץ לו מחדש.
אז אולי אפשר לתת את המנדט למישהו אחר, נגיד ארצות הברית? אנחנו בלאו הכי מרגישים כמו המדינה ה-51 שלה, כך שההסתגלות לא תהיה קשה מדי. גם קנדה זו אופציה לא רעה בכלל - יש להם ראש ממשלה צעיר וחתיך ופמיניסט ומהפכן.
רק מנדט מוגבל  – עד שנהייה בשלים לשלטון משלנו או עד שנצליח לקבל מחדש עצמאות, לא לפני שנזכיר לעצמנו למה בכלל רצינו עצמאות - מה בעצם היה החלום הציוני; שסוציאליזם היא לא מילת גנאי וערבות הדדית היא רעיון עוד מימיי חז”ל; שבמשך אלפי שנה היינו עם גולה ונרדף והבטחנו לעצמנו שפה זה יהיה אחרת; שלמרות החלטת האו”ם משנת 1975 - הציונות מעולם לא הייתה גזענות; שמדינת ישראל הבטיחה להיות בית לעם היהודי, ויהודי על פי חוק השבות היה כל מי שהנאצים ראו בו יהודי הראוי להשמדה - עד שפתאום נבהלנו מכל “הגויים” שהגיעו לכאן בכוח אותו חוק, ומכיוון שגם נתנו לחרדים מונופול על המוסדות היהודיים, הקשנו על מי שרוצה להצטרף ליהדות עד מאוד; שבמגילת העצמאות שלנו הבטחנו שהמדינה תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום ותקיים שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גז ומין, וחופש דת, מצפון ולשון חינוך ותרבות - מגילה כל כך מבטיחה ופלורליסטית, עד שנבהלו מנהיגי הארץ הזו ולא השכילו להפוך אותה לחוקה; שבאותה מגילה קראנו לשכנינו והושטנו להם יד לשלום ולשכנות טובה ולא דמיינו אז שנשלוט על מיליוני ערבים, שנסרב לראות בהם עם השואף לעצמאותו ולא נבין למה העולם מסרב לקבל את שלטוננו, על אף נאורותו.  
מנדט זמני - מוגבל ומפוקח עד שנדע שאנחנו ראויים לעצמאות, כזאת שמחוללי הציונות ומקימי הארץ הזו חלמו עליה עבורנו ואנחנו קצת הלכנו לאיבוד והתבלבלנו בסבך בירוקרטיית ההגשמה והמעשיות.
ובינתיים, עד שיבוא עלינו המנדט או שנשכיל לעשות לעצמנו ריסטארט מערכתי - חשיבתי ובעיקר הומני, נאחל למלכה ולארצנו המתבגרות - יום הולדת שמח.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: