יום חמישי, 20 ביוני 2019, י"ז סיון ה' תשע"ט
לפרסום חייגו: 050-5552559

טורים אישיים בשוהם

בירוקרטיה - הכוח שקם עלינו לכלותינו

כל חיינו אנחנו נתקלים ומתמודדים עם בירוקרטיה, אבל יש תקופות בחייו של אדם שדומה שבאה עליו הבירוקרטיה לכלותו

פורסם בתאריך:


נכתב על ידי

מיכל פיקרסקי

בירוקרטיה - הכוח שקם עלינו לכלותינו

יוזף ק’, גיבורו של פרנץ קפקא בספרו “המשפט”, נעצר יום אחד ובמשך שנה הוא מוצא את עצמו אבוד בנבכי מערכת המשפט, כשהוא מואשם באשמה שאינו ידועה ומנסה בו זמנית גם להבין במה הוא מואשם וגם להוכיח את חפותו. בדרך הוא נתקל בכוחות בירוקרטיים עלומי שם ופנים שדומה שכל מטרתם בחיים היא לבלבל, לטשטש ולהתיש את העומד מולם עד שישכח למה בא ולאן הוא הולך, ויוותר. ככתוב בספר “משרד זה הינו חסר כל חשיבות הוא מבטא רק את מה שהוטל עליו, אינו אלא החוליה האחרונה של מנגנון האישום הגדול”. (הוצאת שוקן). לא ממש מצליח ליוזף ק’, מתברר. לא רוצה לעשות ספוילר, אבל מבחינת ק’- כל ההליך נגמר ממש לא טוב.

את הספר כתב פרנץ קפקא, שבעצמו עבד (עד שחלה) בחברת ביטוח ממשלתית, כך שהוא ידע דבר או שניים על הבירוקרטיה. וביצירתו זו ציווה לנו את הביטוי האלמותי “סיפור קפקאי”.

כל חיינו אנחנו נתקלים ומתמודדים עם בירוקרטיה, אבל יש תקופות בחייו של אדם שדומה שבאה עליו הבירוקרטיה לכלותו. באופן סרקסטי מדובר בעיקר בתקופות של שינויים, משברים או הזדקקות. תקופות בהן, מחד גיסא קטנים יכולת ההתנגדות וכוח הלחימה ומאידך גיסא מתעצמת תחושת הַקַּטְנוּת מול כוחות הרשע, הפשע והבירוקרטים. אלו הרגעים בהם אנחנו נאלצים להתייחס לבירוקרטיה כאל גזרת גורל אולטימטיבית, חלק אינטגרלי מכל העובר עלינו. בואו ניקח לדוגמא את הבירוקרטיה שמתלווה למכירת או קניית דירה, בדרך כלל שני תהליכים שבאים יחד כך שמדובר בעונש כפול (“רק על עצמי לספר ידעתי”, אתם מבינים): החל מהחוזים, דרך רישומי וביטולי משכנתאות בבנקים, עבור בתיאומים בין כל הגופים הללו, שאינם מצליחים לתקשר זה עם זה או אפילו זה עם עצמו, המשך בקביעת מועדים עם אנשי שירות שונים וכָּלֶה בהעברות בעלות ושינויי שם וכתובות. בעצם לא כָּלֶה, יותר סוג של כלה זמנית. עד הסיבוב הבא.

אז אחרי כמה שבועות של התמודדות בירוקרטית מוגברת ומואצת, הנה התובנות שלי, בסדר רנדומלי ואסוציאטיבי, המוגשות כשירות לציבור:

1.   מנגנון בירוקרטי הוא “פֶּרְפֶּטוּם מוֹבִּילֶה” (Perpetuum Mobile - בלעז), מכונה המזינה ומתפעלת את עצמה. אין מצב להפסיק את פעולתה, אז אל תנסו.

2.   התמודדות עם מנגנון בירוקרטי יכול לגרום לכל אדם נורמלי ונורמטיבי להתנהג כמי שסובל ממניה-דפרסיה במצב פעיל. התנודות בין היכולת לפעול, אסרטיביות עד אגרסיביות ובין תשישות, דמעות ורצון פשוט לוותר, הן מהירות וקיצוניות. אל תיבהלו, זה עובר על כולם.

3.   תנסו לזכור תמיד, אולי אפילו לרשום לעצמכם, מה מטרת פנייתכם המקורית. אתם עלולים להיות מטושטשים, מבולבלים ומותשים ככה שלא תזכרו מה בכלל רציתם.

4.   טפסים:

- הם אף פעם לא באים לבד. תמיד ברבים. מאחורי כל טופס קצר מסתתרים תמיד עשרות טפסים שעוד לא הכרתם.

- אם שכחתם למלא טופס או שמילאתם אותו לא נכון, אפילו אם מדובר על אחד מתוך 200, יש סבירות שאף אחד לא יטרח ליידע אתכם. האמת המרה תתברר לכם בעוד שבוע-שבועיים-חודשים, כשתפנו לברר מה מצב הפניה.

- לא תאמינו אבל יש די הרבה חברות (בעיקר ממשלתיות) שעדיין לא התקדמו מעידן הפקס לעידן המייל. בכל מקרה זה הזמן לברר איפה הפקס הזמין הקרוב לביתכם ולבדוק את מצב המדפסת והדיו בביתכם.

5.   אם יש לכם זכויות המגיעות לכם או לא ניצלתם, תצטרכו בלש פרטי כדי לאתר אותם.

6.   ואפרופו בלש פרטי, זה הזמן להפוך לכאלה. תתעדו הכל – כל מסמך, כל שיחה, כל שם וכל טופס. צלמו מסמכים, תקליטו שיחות, תרשמו כל שיחה ומפגש. מכירים את המשפט שאתם זוכים לשמוע “חלק מהשיחות מוקלטות לצורך שיפור השירות?” אז ככה גם השיחות שאתם מקליטים.

7.   שיחות טלפון ומערכות לניתוב שיחות הן אחת הדרכים הכי יעילות לסנן פונים. ברוב המקרים בקצה הניתוב תשמעו הודעה מוקלטת שתמסור לכם שהאדם שאותו אתם מחפשים אינו זמין ואתם מתבקשים להשאיר הודעה והוא יחזור אליכם. אל תאמינו, הוא לא יחזור. טיפ- אם אתם פונים למקום שיש בו גם מחלקה לצירוף מינויים/ לקוחות, תלחצו על המספר בניתוב שמביא אליהם. שם עונים ממש מהר. תתנצלו ותגידו שטעיתם, הם יעבירו אתכם למחלקה הנכונה אבל שיחות פנים נענות במהירות רבה יותר.

8.   זמן וסבלנות הם המשאבים הכי חשובים לכם בתקופה זאת. אין לכם? חבל, כי לצד השני יש כאלה בלי גבול. זמן, בטח אבל גם סבלנות (בעיקר להסביר לכם למה הם לא יכולים לעזור לכם).

9.   מנגנונים בירוקרטיים יכולים להיות מהירים ויעילים באופן מעורר השתאות והשראה. לא מאמינים לי? תנסו להיות חייבים לאחד מהם כספים או לחלופין סיום זכות כלשהי המגיעה לכם, אז תגלו יעילות מהי.

10. קשרים ופרוטקציה- זה הזמן להפעיל אותם. אפילו אם מדובר על חבר שלא דיברתם אתו מאז סיום בית הספר היסודי.

11. את מגנון הבירוקרטיה מפעילים בירוקרטים, שבאופן אישי יכולים להיות האנשים הכי נחמדים שאתם מכירים. זה לא הם, זה המנגנון. תנסו לפנות ללב שלהם. לפעמים זה עוזר. כל אדם צריך בירוקרט אחד שיאמין בו.

12. בכלל אתם יכולים להשיג הרבה יותר בעזרת תחנונים ודמעות, מאשר בעזרת צדק ואסרטיביות. זה לא קשה, הדמעות במקרים האלה, באות מעצמן. תתחברו אליהן ותנו להן לפעול.

13. ותזכרו תמיד – בכל אחד מאתנו מסתתר בירוקרט שרק מחכה ליום בו יוכל לנקום את נקמתו. זה הזמן להפעיל את הבירוקרט שבכם.

תקראו, תבינו, תפנימו ותודו לי אחר כך, כשאתפנה ממסעותיי חסרי הסוף בעולמות וביקומיי הבירוקרטיה.

ואסיים בברכה המתאימה ביותר למצבים כאלה - “May the Fourth be with you“.

תגובות

captcha
הקלד את המספרים שאתה רואה בתמונה: